Autor Subiect: New Vitara vs Duster facelift  (Citit de 40878 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

New Vitara vs Duster facelift
« : 18.Mai.2015, 10:05:38 p.m. »
Si review-ul Promotor...

"Nu vei alege maşina asta dacă vrei să ieşi în offroad mai serios, pentru că ai o ofertă românească mai bună şi nu foarte departe din punctul de vedere al calităţii." Fraza asta m-a facut sa rad sarcastic si copios. Cum sa spui tu ca Duster se apropie e Vitara la calitate ? :-))
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline aleksanders

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #1 : 18.Mai.2015, 10:07:30 p.m. »
ai sa razi mult dar la interior are unele plastice chiar mai de calitate - si nici greierasi nu are
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline cristidav

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #2 : 18.Mai.2015, 10:54:57 p.m. »
Dacia, mai de calitat decat Vitara ? Prefer sa rad in continuare decat sa confirm asta :D (asta daca nu cumva ai facut o confuzie si m-ai inteles pe dos - Vitara e net superioara :) )
Cat despre greierasi, totul e subiectiv: depinde pe ce drumuri o duci ;)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline aleksanders

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #3 : 18.Mai.2015, 11:14:00 p.m. »
detin o vitara si am mai multi greierasi decat la meganu vechi de 8 ani - iar ultimul model de duster are finisaje mai placute decat cele ale vitarei - asa ca .... atuurile vitarei nu stau in finisaje si doar in faptul ca pe dealul negru in urcare la 100 la ora in virajele celebre masina statea ca pe sina si ceva passaturi incetineau ca sa nu iasa de pe carosabil  :D ... pentru toate astea o iert pentru plasticele de kko ce le inglobeaza
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 
The following users thanked this post: Manuel20

Offline cristidav

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #4 : 18.Mai.2015, 11:26:58 p.m. »
Tocmai ce-am facut recent  un test drive cu un Duster. Detin un SX4 si tin doar sa spun ca mi-a fost sila de interiorul lui si am inceput sa-mi apreciez masina mai mult cand am revenit in ea. Iar test drive-ul de la Vitara mi-a lasat o impresie de finisaje ok, fara capete de plastice lasate neacoperite, mochete care se termina inainte sa inceapa plasticul, etc. Duster e mai bun in offroad, dupa parerea mea. Atat.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline rexkrokiDAU

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #5 : 26.Iul.2015, 10:51:42 p.m. »
Nu stiu cati dintre noi se descurca in olandeza, eu unul sigur nu, dar se potriveste cu topicul. :)


Offline Bodu23

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Thanked: 8 times
  • Gen: Bărbat
  • Disponibilitatea creeaza oportunitatea!
    • Bucuresti
Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #6 : 26.Iul.2015, 11:29:10 p.m. »
Nu am testat Duster cand am facut cautarile pentru auto nou. Stiu ca in off road este mai capabil. Bravo! S-a pozitionat corect.
Am avut o Dacia 1310 timp de 10 ani, ca prima masina si imi amintesc si acum cu mare drag de experientele avute. :)
Dar nu le-as repeta pe o Dacie!
 Stiu ca nu se compara aproape nimic cu tehnologia de acum. Aproape, pentru ca rugina care iese la 6-8 ani prin aripi, portbagaj etc. la Logan, imi trezeste amintiri...
Nu am mai avut o masina japoneza, dar pun pariu ca nu se va intampla acest lucru.
Si cand inca nu stiam de Vitara, dar ma uitam pe la SX4, prin rapoarte de service nemtesti aparea prin Top10 la lipsa probleme service, iar Dacia, ce-i drept Logan (asta mi-a sarit in ochi) era mereu printre masinile cu cele mai multe probleme de service.
Iar designul de la Duster....nu-mi place, subiectiv, desigur.
Se pot compara multe alte lucruri, dar pentru mine a fost suficient....
Si nu am nimic cu masinile romanesti. Ca design imi place Dacia Sandero StepWay.
  • Vitara Spirit Allgrip VVT/MT Orange/Black
 

Offline aleksanders

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #7 : 27.Iul.2015, 10:53:15 p.m. »
introduci date eronate. Dacia nu este deloc in top masini cu probleme - asta in mod cert si datorita lipsei de tehnologie (nu prea are ce sa se strice) - dacia in ultima vreme a inregistrat progrese semnificative in privinta finisajelor, dar comparativ cu suzuki este cu 2-3 trepte mai jos d.p.d.v. al sigurantei si tehnologiei si probabil cu un profit dublu per masina...
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Bodu23

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Thanked: 8 times
  • Gen: Bărbat
  • Disponibilitatea creeaza oportunitatea!
    • Bucuresti
Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #8 : 27.Iul.2015, 11:13:59 p.m. »
Departe de mine gandul de a denigra pe nedrept orice marca...
Daca datele din link nu sunt corecte, atunci e vina lor. :)

http://www.anusedcar.com/index.php/tuv-report-year-age/2015-2-3/489
  • Vitara Spirit Allgrip VVT/MT Orange/Black
 

Offline alinm

Re: New Vitara vs Duster facelift
« Răspuns #9 : 30.Aug.2015, 01:11:02 p.m. »
Am condus in ultimul an un duster 4x4 dci 110cp de cateva ori, insumand cca 2000km. Inainte am avut un logan diesel. In opinia mea, una din problemele majore la dacii (logan, sandero, duster) este scaunul soferului pe care il gasesc foarte inconfortabil la drum lung, mereu ma doare spatele sau imi amorteste piciorul. Cred ca problema vine de la inclinarea scaunului combinata cu sezutul scurt.

Stiu ca nu toti au aceasta problema dar eu am ajuns sa urasc lucrul asta.

O vreme mi-am cautat scaun de schimb pentru logan, se pare ca nu se potrivesc multe, are o sina mai ridicata decat cealalta si adaptarea altui scaun inseamna tot felul de improvizatii si modificari, nu am mai insistat ca oricum am vrut sa o schimb.

Acesta e unul din motivele pentru care nu mai vreau dacie, oricat de bun ar fi raportul pret/calitate/dotari. Confortul la volan a ajuns criteriul primordial pentru mine.


Vitara Passion 4x4 1,6 benzina, neagra cu caciula alba.