Autor Subiect: ce masini am mai condus  (Citit de 64322 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Leutz

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #340 : 04.Mai.2018, 05:57:19 p.m. »
Hatch, evident  :)
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline gabi males

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #341 : 28.Mai.2018, 11:38:44 a.m. »
Daca tot am gasit acest topic...va spun si eu ce am mai condus:
2000-2006 Hyndai Lantra 1,8 fabricatie 1996. La vremea aceea mi s-a parut o super masina comparativ cu ce exista pe la noi. Am lasat-o cu motorul la 340000km fara sa dea,inca, semne de oboseala.
2008-2010 Hyundai I30 1,4
2010-2012 Hyndai I30 1,4
2012-2014 Hyundai IX35 1,6 GDI
2014-2018mai Hyundai I30 1,6 CRDI. La asta mi-a fost greu sa renunt datorita consumului. Urban(Bucuresti) 5,8-7,1/100km. extraurban 4,2-4,7.
De fapt, cu ea inca mai circul...pana reintru in posesia "balenutei"
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline enicky

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #342 : 28.Mai.2018, 01:25:03 p.m. »
  Din cate am observat eu de-a lungul timpului, tema topicului este usor diferita fata de expunerea ta ! De exemplu, anul trecut prin octombrie, i-am cumparat o masina fetei mele si in decurs de 2-3 saptamani am testat vreo 15-16 masini si deci as ocupa juma' de pagina doar insirandu-le !
 
     Ideea este sa faci o descriere sau sa expui impresia ta dupa ce ai condus  masina unui prieten/vecin/ruda sau ai facut un drive test cu un model altul decat cel avut de tine.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabi males

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #343 : 28.Mai.2018, 01:43:43 p.m. »
  Din cate am observat eu de-a lungul timpului, tema topicului este usor diferita fata de expunerea ta ! De exemplu, anul trecut prin octombrie, i-am cumparat o masina fetei mele si in decurs de 2-3 saptamani am testat vreo 15-16 masini si deci as ocupa juma' de pagina doar insirandu-le !
 
     Ideea este sa faci o descriere sau sa expui impresia ta dupa ce ai condus  masina unui prieten/vecin/ruda sau ai facut un drive test cu un model altul decat cel avut de tine.
Ok. Scuze daca sunt...pe langa ideea acestui topic!
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline gabi males

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #344 : 28.Mai.2018, 01:53:23 p.m. »
  Din cate am observat eu de-a lungul timpului, tema topicului este usor diferita fata de expunerea ta ! De exemplu, anul trecut prin octombrie, i-am cumparat o masina fetei mele si in decurs de 2-3 saptamani am testat vreo 15-16 masini si deci as ocupa juma' de pagina doar insirandu-le !
 
     Ideea este sa faci o descriere sau sa expui impresia ta dupa ce ai condus  masina unui prieten/vecin/ruda sau ai facut un drive test cu un model altul decat cel avut de tine.
M-am orientat dupa primele postari. Chiar in cea de deschidere...colegul a specificat...masini conduse peste 1000km...
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline rexkrokiDAU

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #345 : 28.Mai.2018, 02:12:04 p.m. »
@gabi males  stai liniștit,  nu ai greșit cu nimic  :)

Offline gabi males

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #346 : 28.Mai.2018, 02:20:35 p.m. »
Dupa "urecheala" primita de la colegul de mai sus...
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline matei86

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #347 : 28.Mai.2018, 02:49:59 p.m. »
Recent:

Audi A4 2.0 TDI Quattro 190 CP

+ sta excelent pe sosea, viraje, o masina sportiva
+ cuplu arhisuficient, combinatie motor/cutie ideala
+ scaune perfecte
+ spatiu interior suficient, pozitie de condus ideala
+ super insonorizare, abia auzi motorul sau zgomotul vantului/rulaj
+ finisaje excelente si calitate a productiei, tipic masinilor germane

- vizibilitate slaba in spate, fiind sedan (dar are camera de marsarier)
- garda la sol prea mica pentru drumurile noastre , risti sa lovesti foarte usor orice obstacol ,bordura etc

Dacia Duster 1.6 Mpi, manuala, 4x4, (primul model)

+ spatiu interior relativ ok
+ scaune decente in fata
+ garda la sol, unghuri decente

- combinatie motor cutie slaba, o masina extrem de lenta, trebuie sa schimbi trepte incontinuu
- finisaje low cost, risti sa te tai la mana in anumite componente
- dupa 2-3 ani, interior plin de greieri, scartaie totul inauntru
- consum mare, masina e submotorizata

Kia Sorento 2.5 crdi, manuala, 4x4, (primul model)

+ masina solida, spatiu interior destul de mare
+ pozitie de condus, vizibilitate buna
+ interior solid construit (dar cu materiale care se uzeaza repede)
+ posibilitati in off-road
+ consum bun in cazul unui stil de condus responsabil
+ desi e diesel , inalta, nu cea mai aerodinamica, masina nu este zgomotoasa la drum lung
+ motorul are suficient cuplu


- unitate audio din anii 90, calitate a sunetului execrabila
- suspensii foarte moi, tinuta de drum ingrijoratoare in anumite momente
- pretul extrem de mare al pieselor de schimb, la nivel de masina premium




  • Suzuki S-Cross Passion 1.4 T AT Allgrip 2017
 

Offline enicky

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #348 : 28.Mai.2018, 03:08:42 p.m. »
Dupa "urecheala" primita...
    Nu-i urecheala bre, stai linistit :), si nu-s necesare scuze, dar  poti sa ne povestesti despre actualul Hyundai, mai ales ca este o masina destul de frecventa . Acum cativa ani in urma a fost una din optiunile mele, doar ca pe benzina.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabi males

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #349 : 28.Mai.2018, 08:13:28 p.m. »
Citat din: gabi males klink=topic=2433.msg249998#msg249998 date=1527506435
Dupa "urecheala" primita...
    Nu-i urecheala bre, stai linistit :), si nu-s necesare scuze, dar  poti sa ne povestesti despre actualul Hyundai, mai ales ca este o masina destul de frecventa . Acum cativa ani in urma a fost una din optiunile mele, doar ca pe benzina.
Mi-am cerut scuze gândind ca, poate, nu am înțeles eu bine topicul. În sfârșit, nu este nici o problema. Ultima Hyundai am luat-o din curiozitate...pana la ea am preferat motoarele pe benzina. Dar, după atâția ani...am zis sa încerc și un diesel după ce, cu o iarna înainte de achiziție, am dat cam 150 metri de zăpadă sa pot ieși cu mașina. Concluzia o puteți trage singuri din faptul ca am ținut-o 4 ani. Comoda, cuplu foarte bun, 6 trepte, consum mic, pe sosea așezată bine...in paranteza fiind spus, drumul dintre Roman și Târgu Frumos... 110-120km/h în curbe. Altfel... la 81000km i-am schimbat doar biletele antiruliu și bbs. Acum vreau să-i schimb egr-ul. A fost o mașină care, ca și celelalte, nu a fost menajat. Am vrut sa vad cât pot duce...cat de fiabile sunt.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019