Autor Subiect: Radio DAB pe SX4 S-cross?  (Citit de 3551 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lordlex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Bucuresti
Radio DAB pe SX4 S-cross?
« : 21.Apr.2018, 08:16:05 p.m. »
Salut. Am achizitionat de curand un SX4 S-cross, 1.4 Turbo, versiunea Luxus. Am ales versiunea asta pentru ca, obligatoriu, am dorit de la masina noua cutie automata si radio DAB... Nu m-au incantat prea tare nici trapa panoramica si nici scaunele din piele.

Toate ofertele pe care le-am primit (le am scrise, pe email, deci se verifica, nu am visat eu) inainte de achizitie, aveau specificat Radio DAB pentru versiunea Luxus... totusi, in meniu nu exista... am cele trei intrari FM si cele doua AM, si atat.

Stie cineva ceva de asta? In manual nu am gasit nimic util... Trebuie sa il activez eu in vreun fel? Stiu ca pe 100.6 MHz ar trebui sa fie 4 posturi, dar cand setez acolo este doar Rock FM... Un amic imi spune ca trebuie o antena speciala pentru DAB (cumva logica treaba), oare au pus din fabrica antena gresita?  :dknw:

Thanks!
  • SX4 S-cross 4WD
 

Offline TVS

Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #1 : 21.Apr.2018, 09:19:19 p.m. »
Salutare. Eu am unitate media cu DAB , dar nu am antena (a fost schimbată pe garantie si am primit una cu DAB ) . INTR-adevăr , pe lângă fm si am trebuie sa îți apara si DAB . Din ce știu eu doar Ignisurile vin cu unități DAB . Nu știu daca si noul Swift .Te poți uita pe YouTube ca sa vezi cum arată meniul care are DAB inclus sau in topicul New Vitara  dedicat unități  , unde am pus eu O poza .
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 
The following users thanked this post: lordlex

Offline ManuP

Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #2 : 22.Apr.2018, 10:17:56 a.m. »
Din cate stiam eu, S-Cross-urile de Romania nu vin cu unitati DAB.

In specificatiile de pe site-ul Suzuki iarasi nu am vazut mentionat DAB
https://www.suzuki.ro/autoturisme/modele/sx4-s-cross-benzina/sx4-s-cross-1-4-luxus-at-allgrip/

Daca totusi ai mailuri de la vanzator in care in mod explicit se mentioneaza radio DAB, atunci mergi peste el si cere-i socoteala. Cu siguranta ei pot schimba unitatea normala cu una cu DAB, desi ar putea sa dea din umeri si sa zica ca fost vorba de o confuzie/greseala/whatever
  • SX4 S-Cross Passion 1.0 5MT AllGrip
 
The following users thanked this post: lordlex

Offline lordlex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Bucuresti
Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #3 : 22.Apr.2018, 12:40:22 p.m. »
Deci, inteleg ca nu e vorba doar de antena, ci si de unitate. Merg la dealer, dupa care, daca este fara succes, direct la Suzuki Romania si orice alta optiune voi avea. Cum spuneam, toate ofertele pe care le am pentru SX4 S-cross (cea mai veche din 19 martie 2018), la varianta Luxus, au DAB, deci nu cred ca este o eroare a unui dealer, iar eu am acceptat varianta cu DAB conform ofertei.

Multumesc pentru feedback.
  • SX4 S-cross 4WD
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #4 : 22.Apr.2018, 12:43:30 p.m. »
Iti urez succes si te rog sa ne tii la curent cu rezultatul demersurilor tale!
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #5 : 22.Apr.2018, 01:06:10 p.m. »
Baftă în clarificarea situației.

În altă ordine de idei, ce acoperire are DAB în România și ce posturi sunt transmise?

Offline musicall

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 488
  • Thanked: 81 times
  • Gen: Bărbat
  • Dioxidul de carbon e principalul gaz cu efect high
Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #6 : 29.Apr.2018, 12:35:22 a.m. »
  • SX4 S-CROSS 1.4Boosterjet AllGrip
1. Ma uit dupa Suzuki... 2. Astept un Suzuki... 3. Conduc (si) un Suzuki.
 
The following users thanked this post: lordlex

Offline lordlex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Bucuresti
Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #7 : 30.Apr.2018, 11:34:33 p.m. »
Update la problema initiala: Astept raspuns. Dealer-ul a spus ca a copiat ce i-a dat Suzuki. Eu nu am ce discuta cu ei sau cu Suzuki mai mult decat sa imi dea ce mi-au scris in oferta pe care am acceptat-o. E ca si cand mi-as lua TV, si pe cutie producatorul a scris din greseala "color" dar el e alb-negru (stiu ca pare putin exagerat exemplul, dar nu este).

Legat de posturi DAB in Romania, de cativa ani, pe 100,6 MHz este Kiss FM, Magic FM, Rock FM si One FM in Bucuresti si Craiova. Se poate vedea aici: http://www.rockfm.ro/pagini/14/Classic-Rock-in-format-HD

Si pentru cine vrea mai multe informatii despra ce e disponibil prin EU si in lume:
https://en.wikipedia.org/wiki/Countries_using_DAB/DMB
https://www.worlddab.org/country-information
  • SX4 S-cross 4WD
 

Offline Dalvi

Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #8 : 10.Iun.2018, 12:12:21 a.m. »
Update? Si eu voiam DAB.
  • SX4 S-Cross
 

Offline lordlex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Bucuresti
Re: Radio DAB pe SX4 S-cross?
« Răspuns #9 : 11.Iun.2018, 12:04:08 a.m. »
Inca nu... am trimis mail catre Suzuki, direct, in 25 mai, pentru ca dealer-ul spune ca a transmis detaliile ofertei asa cum le pune Suzuki la dispozitie. Astept sa treaca 30 de zile, dupa care voi face sesizare catre ANPC. Nu pot sa accept ca sunt fraierit pe fata, ca sa nu mai spun ca e problema lor interna cum transmit ofertele.
  • SX4 S-cross 4WD