Autor Subiect: Baterie de acumulatori  (Citit de 33253 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cribo25

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 577
Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #20 : 18.Dec.2012, 06:08:32 p.m. »
Ca se oxideaza elementii n-ar fi nimic, mai periculos este ca incepe sa fiarba acidul, din ce in ce mai tare, pana iese fum de sub capota, nu mai vezi nici drumul, deci numai necazuri produc. Cei mai multi au incercat cu acumulatori mici, sub 36 Ah cu bune rezultate. Fara fum, fara fierbere, nu forteaza nici alternatorul, duc peste 10 ani la folosire intensiva, si nici nu apasa prea tare pe puntea fata fiind mult mai usori, deci se imbunatateste si demarajul. In fine, fiecare face cum doreste, era doar o parere... ;-) ;-) ;-) :prty:
Ignis 1.3 GLX+
 

Offline hugbear

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #21 : 18.Dec.2012, 08:34:58 p.m. »
Va rog sa-mi recomandati o baterie de acumulatori pentru Suzuki SX4. Mentionez ca a venit din fabrica cu una de 36Ah si la Matiz am mai mare, de 40Ah! Ma gandesc ca daca ar fi capacitatea mai mare s-ar diminua si fluctuatiile de turatie la relanti.
Pe undeva pe-aici se afla si raspunsul la intrebarea ta: http://www.type2.com/library/electrip/batfaq.htm

Lucrurile nu sunt nici pe departe atat de grave pe cat ar dori testosteroanele colegilor care au umplut trei pagini cu contre cat se poate de neamicale. Pur si simplu mergi fie pe un acumulator de capacitate standard fie pe unul mai mare "in limita bunului simt" (din moment ce bunul simt e strict subiectiv, evident ca limita asta variaza de la caz la caz).

Nu ma intreba ce as alege eu, ca inca nu mi-am pus problema: intru in a 5-a iarna cu cea originala si inca nu mi-a facut figuri, fara s-o "mangai pe cap" cu incarcatoare, bagat in casa si alte alinturi dintr-astea.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline VAXXi

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #22 : 18.Dec.2012, 08:44:52 p.m. »
"Uite ba" ... aia 75 A reprezinta curentu' nominal ... iar tu vorbeai acolo de "alternatorul tau incarca cu 50" ... sper ca iti dai seama ca sint doua lucruri diferite.

Toata discutia devine inutila si poate fi ignorata integral in momentul in care Ah sunt confundati cu A  >:)

Colegu' Hugbear  mai sus a punctat cel mai bine, poti pune linistit si baterie mai mare daca incape, doar c-o sa ajunga la 100% mai lent si e posibil ca in regim preponderent urban sa nu fie niciodata incarcata complet.
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, FTS Panhards, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon.
Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
 

Offline adrian_r5

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #23 : 18.Dec.2012, 08:53:09 p.m. »
Toata discutia devine inutila si poate fi ignorata integral in momentul in care Ah sunt confundati cu A  >:)
Si eu ce vina am in toata treaba asta  :-/ :-/ :-/

Pur si simplu mergi fie pe un acumulator de capacitate standard fie pe unul mai mare "in limita bunului simt"
Colegu' Hugbear  mai sus a punctat cel mai bine
Asa zic si eu ... ca "a punctat cel mai bine" ... si trebuie un "acumulator de capacitate standard"  >:)

PS - mai ramine sa stabilim cum se exprima in Ah aceasta "capacitate standard"  ;)
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #24 : 18.Dec.2012, 08:53:49 p.m. »
intru in a 5-a iarna cu cea originala si inca nu mi-a facut figuri, fara s-o "mangai pe cap" cu incarcatoare, bagat in casa si alte alinturi dintr-astea.

idem   :) 

nu inteleg ce rost are sa te legi la cap daca nu te doare...

Offline hugbear

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #25 : 18.Dec.2012, 09:18:40 p.m. »
din moment ce bunul simt e strict subiectiv, evident ca limita asta variaza de la caz la caz

Ca sa detaliez putin, uite cateva exemple de "bun simt":

BS1:
 - bateria mea originala si-a facut treba fara sa-mi dea batai de cap
 - merg preponderent prin oras = drumuri scurte, care nu dau timp alternatorului sa incarce un acumulator foarte mare
 - daca nu e neaparat necesar, nu-mi place sa ma murdaresc pe maini si sa-mi omor neuronii mestecand inutil cifre
 DECI, imi iau acumulator de capacitate standard (eventual investesc in calitate)

BS2:
 - fac curent drumuri interurbane, alternatorul are tot timpul sa pompeze curent in baterie
 - merg cu muzica la maxim in sistemul meu de xxxx wati, am si un invertor pentru laptop si incalzesc si laptele lu' ala micu de la priza de bricheta
 - daca nu e neaparat necesar, nu-mi place sa ma murdaresc pe maini si sa-mi omor neuronii mestecand inutil cifre
 DECI, imi iau baterie cu 5-10% mai potenta, "just to be on the safe side".

BS3:
 - stiu cu ce se mananca Wh, CCA, MTBF si inca vreo doua-trei acronime
 - am pricepere din belsug sa calculez efectul unei mase suplimentare oarecare asupra dinamicii masinii si asupra fiabilitatii elementelor de suspensie si a celor de ancorare a acumulatorului
 - am timp berechet si destula disponibilitate sa masor lunar densitatea electrolitului si sa pun saptamanal bateria pe redresor in garajul meu incalzit
 DECI, pun mana pe ruleta, masor locasul bateriei si iau cel mai tzapan acumulator care incape; daca nu incape, ii fac loc in portbagaj


TOATE cele trei BS-uri sunt PERFECT VALIDE, tie ramanandu-ti dificila sarcina sa decizi care te coafeaza cel mai maxim.
« Ultima Modificare: 18.Dec.2012, 10:18:23 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline adrian_r5

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #26 : 18.Dec.2012, 09:20:37 p.m. »
idem   :) 
si eu ... da' uica sxtelu e mai tare  :P

PS - pe miocrl l-a lasat inainte de a sasea iarna  :(
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline hugbear

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #27 : 18.Dec.2012, 09:26:13 p.m. »
PS - pe miocrl l-a lasat inainte de a sasea iarna  :(
Oare o fi avand vreo legatura cu faptul ca
iarasi am uitat becurile aprinse :(
:-/
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline adrian_r5

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #28 : 18.Dec.2012, 09:28:51 p.m. »
Oare o fi avand vreo legatura cu faptul ca  :-/
Nu cred. Si nici nu am detalii suficiente despre ce s-a intimplat cu bateria lu' miocrl ... adica daca a incercat sau nu s-o incarce pe redresor ... iar daca a facut-o la ce concluzie a ajuns. Da' experienta personala imi spune ca o baterie descarcata nu inseamna intotdeauna o baterie moarta care nu mai poate fi incarcata si folosita citiva ani de la eveniment.

PS - da' tot experienta imi spune ca o baterie care joi seara a functionat ok simbata poate sa fie moarta.
« Ultima Modificare: 18.Dec.2012, 09:33:49 p.m. de adrian_r5 »
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline hugbear

Re: Baterie de acumulatori
« Răspuns #29 : 18.Dec.2012, 09:34:45 p.m. »
Bineinteles ca nu. E ca tigara: nu te omoara, da-ti scurteaza viata. :popa:
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon