Autor Subiect: cand ai nevoie de SANATATE...  (Citit de 27818 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline miaunica

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #20 : 23.Ian.2012, 04:23:54 p.m. »
pretul dat de mine ca exemplu era pt un RMN cu substanta de contrast , pt "zona abdominala si zona pelviana"...(... un cancer de colon in cazul de fata)
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline miaunica

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #21 : 06.Feb.2012, 04:01:48 p.m. »
Nivelul ph-ului din corp afecteaza fiecare celula, iar un dezechilibru afecteaza functionarea normala a celulelor, tesuturilor si organelor. Alimentatia vestica este bazata pe carne si lactate, zaharuri, alcool, grasimi saturate si cafeina, toate acestea creand un mediu acid. Acest dezechilibru al pH-ului poate duce la cancer, boli de inima, obezitate, probleme de greutate, alergii, oboseala si imbatranire prematura, probleme cu sistemul nervos, sitemul cardiovascular si probleme musculare.

O abordare “alcalina” a alimentatiei poate modifica aciditatea, in primul rand prin detoxifiere si apoi prin crearea si mentinerea unui mediu mai alcalin prin care organismul se poate auto-vindeca.

O dieta alcalina are un efect alcalin asupra organismului si se bazeaza pe reziduurile ce raman dupa ce mancarea a fost consumata sau metabolizata. Unele mancaruri lasa reziduuri acide, altele alcaline. Testarea nivelui de pH al organismului folosind hartie pH metrica poate determina daca fluidele corporale sunt in echilibru (6.75 pana la 7.25 in functie de tipul testului – saliva sau urina).


FRUCTE ALCALINE
stafide, curmale, smochine, ananas, mere si cidru ,caise, piersici, cirese, avocado, struguri, banane coapte, capsuni, grape-fruit, mango, pepene galben/rosu, nectarine, masline negre, papaya, pere
FRUCTE ACIDE
toate conservele, gemuri, dulceturi, fructe zaharisite, glazurate, fructe uscate conservate cu sulfura ,fructe proaspete consumate zahar ,banane verzi, masline verzi, prune
LEGUME ALCALINE
ciuperci, mazare verde, broccoli, conopida, rosii varza rosie si alba, ceapa, usturoi, praz, salata verde, sfecla,morcovi, cartofi, spanac, anghinare, castraveti, andive,patrunjel, pastârnac, ardei, dovleac, ridichi, soia boabe in, bostan, nap, vinete, leguminoase încoltite
LEGUME ACIDE
ardei iute, asparagus ,rubarbar,toate tipurile de fasole si linte cu exceptia celor germinate *
CEREALE ALCALINE
cereale proaspete, orz verde ,alimente neutre dar care absorb aciditatea digestiva: pâine prajita, pâine mai veche de 2 zile (contin mai putin gluten care genereaza exces de mucus în corp).
CEREALE ACIDE
produse de patiserie, pâine alba, pâine int 19219c25t egrala sau graham, amidon, aluaturi, popcorn, malai, paste fainoase, gris, orez (alb, brun, basmati)faina de ovaz, orez, orz, secara, fulgi de cereale
LACTATE ALCALINE
lapte smântânit, kefir, zer, unt, frisca,lapte proaspat (vaca, capra) iaurt simplu nepasteurizat sau lapte prins
LACTATE ACIDE
Parmezan, brânzeturi fermentate, cascaval, telemea,înghetata, iaurt îndulcit sau iaurt cu fructe,lapte fiert, lapte praf, smântâna fermentata
ALIMENTE GĂTITE ALCALINE
legume fierte, coapte, mâncaruri sau ghiveci de legume, dar fara rosii sau bulion,supe de zarzavat si de radacinoase fara carne
ALIMENTE GĂTITE ACIDE
Alimente foarte acide: mâncaruri ce contin rosii fierte, bulion sau pasta de rosii, supele în care a fiert carnea, supele cu adaos de vegeta, spanac gatit, conserve
DULCIURI ALCALINE
suc de trestie de zahar, zahar din trestie uscat,sirop de orez brun(mierea în cantitati mari poate forma si acizi)
DULCIURI ACIDE
dulciuri, prajituri, biscuiti, napolitane, ciocolata, îndulcitori sintetici (zaharina,aspartam, sorbitol), miere artificiala sau prelucrata cu zahar, fructoza, lactoza
PRODUSE ANIMALE ALCALINE
oua de prepelita, oua de rata
PRODUSE ANIMALE ACIDE
mezeluri, toate tipurile de carne de mamifere, pasare, peste, gelatina, grasime, icre, oua de gaina
BĂUTURI ALCALINE
sucuri de legume radacinoase, ceaiuri de plante neîndulcite, apa plata si apa de izvor sunt considerate neutre, desi în realitate au un pH usor acid (între 6-7)
BĂUTURI ACIDE
toate bauturile alcoolice, racoritoare sintetice, cola, cafea, cacao, sifon
DIVERSE - ALCALINE
aproape toate condimentele, produse din lucerna, alge,ghimbir, amalaki, sare de mare
drojdie de bere (calup)
DIVERSE - ACIDE
muraturi facute cu otet, maioneze, sare rafinata, sosuri, ketchup, pasta de rosii, mustar (pasta), curry,aditivi alimentari sintetici: arome, coloranti, glutamat, conservanti ca: benzoat, otet, saramura, fum
ALIMENTE ULEIOASE ALCALINE
ulei presat la rece de floarea soarelui sau masline ,ulei de peste, ulei de primula, migdale, sâmburi de dovleac, alune,susan, castane,nuca de cocos proaspata
ALIMENTE ULEIOASE ACIDE
ulei rafinat  de floarea soarelui sau de masline ,fructe oleaginoase si seminte coapte sau prajite ,nuci, fistic
OBICEIURI CARE ALCALINIZEAZĂ CORPUL
somnul, relaxarea, sauna, exercitiul fizic, meditatia, exercitiile de respiratie,buna dispozitie, bucuria, fericirea, calmul
OBICEIURI CARE PRODUC ACIDOZĂ
fumatul, aromatizanti si parfumuri sintetice
somn insuficient, medicamentele de sinteza

suprasolicitarea, supararea, mânia, stresul,ura,revolta
* Dintre alimentele care genereaza aciditate, grupa cerealelor si a leguminoaselor constuie o parte importanta din piramida alimentatiei. Ele se recomanda a fi consumate împreuna cu alimente alcaline pentru a realiza un echilibru în digestie.

Alimentele alcaline sau neutre care genereaza aciditate
zahar, dulciuri, majoritatea produselor de cofetarie si patiserie preparate cu faina alba si zahar, alimente bogate în glucide cum ar fi orezul
Alimentele acide care genereaza alcalinitate
lamâie, grape-fruit, otet de mere diluat în apa

muraturi usor fermentate cum sunt castravetii de vara în saramura sau varza murata în primele 3 luni. Aceste alimente, prin acizii slabi pe care îi contin, favorizeaza digestia si scad hipersecretia de acid din stomac.
Majoritatea fructelor au o reactie chimica acida în laborator, dar nu acelasi lucru se petrece în corpul uman, pentru ca în realitate ele devin alcaline prin metabolizare. În schimb mierea si zaharul sunt alcaline, dar din cauza continutului mare de glucide formeaza acizi.

O stare prelungita de oboseala, uneori pâna la epuizare, poate fi semnul unor deficiente sau maladii de natura foarte diferita. Este stiut ca lipsa de vitamine, de fier sau alte minerale, schimbarile de vreme sau lipsa luminii datatoare de energie pot avea drept consecinta o stare de oboseala. Dar si apneea ce însoteste sforaitul din timpul somnului duce la o epuizare în timpul zilei. Mai putin cunoscut este faptul ca si o sinuzita cronica este însotita de oboseala sau ca, la femei, o epuizare de durata poate anunta un infarct miocardic. Dar oboseala mai poate avea o cauza cât se poate de neasteptata.
"Ploaia acida a facut vâlva în urma cu câtiva ani, omul acid va face în viitor". Afirmatia îi apartine publicistului Norbert Treutwein, autorul cartii "Hiperaciditate - bolnav fara motiv", sustinator al teoriei dupa care, datorita unei hiperaciditati cronice, omul nu numai ca este lipsit de vlaga si morocanos, dar îsi distruge cu totul sanatatea. Autorul crede ca migrenele si reumatismul, cancerul, infarctul miocardic si diabetul, psihozele si nevrozele sunt întotdeauna însotite de o aciditate crescuta.
La orice adult sanatos sunt în functie mecanisme de reglare, care stabilesc un echilibru între continutul acid si cel bazic din organism. La pacientii cu acidoza (cresterea aciditatii si reducerea rezervei alcaline din sânge) este vorba într-adevar de o stare patologica. Pe baza valorii pH se poate stabili cât de acid sau cât de bazic este sângele, dar si urina. Pe o scala de la 1 pâna la 14, punctul de neutralitate se afla la 7. Sângele nostru are valori pH de 7,35 pâna la 7,45, este asadar usor bazic. Valorile din urina pot oscila între 4 la oamenii foarte bolnavi si 8 la sugari. În general, starea de boala este asociata cu acizii, starea de sanatate cu bazele si mineralele alcaline. Dat fiind ca rinichii contribuie la eliminarea acizilor, la oamenii mai în vârsta, la care functia renala începe sa fie îngradita, hiperaciditatea este o problema serioasa. Îmbatrânirea - se mai spune - nu este nimic altceva decât intoxicarea continua cu depunerile acide, pe care organismul nu mai reuseste sa le neutralizeze.
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline miaunica

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #22 : 14.Feb.2012, 10:12:39 a.m. »
CEAPA SI PATRUNJELUL

Anii trec si rinichii nostri filtreaza sangele inlaturand sarea, otravurile si alte lucruri nedorite care intra in corpul nostru.  Cu timpul sarurile se acumuleaza si e nevoie sa-i curatam. Cum se face asta?  Este foarte simplu.  Luati un manunchi de patrunjel si spalati-l bine. Apoi taiati in bucati mici, puneti-l intr-un vas, turnati apa curata peste el si fierbeti timp de 10 minute.  Apoi lasati sa se raceasca, strecurati si puneti intr-o sticla curata pe care o veti pastra in frigider .  Beti un pahar pe zi si veti observa ca toata sarea si otrava acumulata in rinichi se elimina prin urina. De asemenea veti observa diferenta pe care nu ati mai simtit-o pana acum. Patrunjelul este cunoscut ca cel mai bun tratament pentru rinichi si este natural!    Trimiteti tuturor prietenilor de care va pasa.

Din studiile efectuate asupra proprietatilor si efectelor Cepei si Usturoiului, se pare ca aceste doua vegetale deosebite au proprietatea de a "absoarbe" virusii si bacteriile, in momentul in care sunt "activate", adica in momentul in care intra in contact cu aerul.

Astfel, in trecut, in traditia romaneasca Ceapa si Usturoiul se "desfaceau" la masa si se mancau direct, ca atare, pe loc. Nu se preparau spre a se lasa "pe mai tarziu".

Si de ce se facea asa?... In momentul in care Ceapa si Usturoiul sunt "activate" (intra in contact cu aerul), ele incep sa "absoarba" din mediul inconjurator virusii si bacteriile.

Cind se mananca direct, pe loc, ea intra direct in organism. Astfel, procesul de absorbtie al virusilor si bacteriilor se produce doar in interiorul organismului, preluand de acolo virusi si bacterii.

In cazul in care Ceapa si Usturoiul nu se consuma "pe loc", in contact cu aerul ele incep "absorbirea" de virusi si bacterii din mediul inconjurator (pana la momentul in care le mancam), pe care noi apoi le introducem in organismul nostru gata "impanate".

Astfel, putem alege:
- folosim Ceapa sau Usturoiul spre a atrage virusii si bacteriile din atmosfera, pe care apoi sa le introducem in organism, sau
- folosim Ceapa si Usturoiul sa absoarba doar virusii si bacteriile din organism?...

De noi depinde...

CEAPA

In 1919 cand gripa a ucis 40 milioane de oameni, un doctor vizita fermierii pentru a-i ajuta sa combata gripa. Multi dintre fermieri si familiile lor o contractasera si multi chiar murisera.

Doctorul a ajus la un fermier unde, spre surprinderea lui, toti  membrii familiei erau sanatosi. Cand doctorul a intrebat fermierul ce facea el diferit de ceilalti, sotia lui a spus ca a pus o ceapa  curatata intr-un vas in fiecare camera a casei (si probabil pe vremea aceea casa avea doar 2 camere). Doctorul nu a crezut si a cerut  una din cepe pentru a o analiza la microscop. Spre surprinderea lui a descoperit virusul gripei in ceapa. In mod evident aceasta a absorbit
virusul pastrand familia sanatoasa.

Apoi, am auzit aceasta povestire de la coafeza mea din Arizona . Acum  multi ani angajatii ei se imbolnaveau de gripa si la fel multi dintre clienti. In urmatorul an ea a pus cepe in boluri peste tot in salon.
Spre surprinderea ei nici un angajat nu s-a mai imbolnavit. Treaba functioneaza! (si nu, nu fac afaceri cu ceapa)

Morala povestii este: cumparati cateva cepe si puneti-le in boluri in fiecare camera din casa. Daca lucrati la birou, puneti unu sub birou sau undeva pe un raft. Incercati si veti vedea. Noi am facut asta anul trecut si nimeni din casa nu s-a imbolnavit de gripa. Daca va ajuta pe  voi si pe cei dragi sa nu va imbolnaviti, cu atat mai bine. Daca
totusi faceti gripa, va fi o forma usoara. Oricum... ce aveti de  pierdut? Doar cateva cepe!!!!

Acum... mai exista si un PS la aceasta poveste, trimis de o prietena din Oregon care de obicei imi trimite contributii la articolele pe tema sanatatii. Ea mi-a povestit urmatoarea experienta despre ceapa:

"Eu nu stiam despre povestea cu fermierul... dar stiu ca eu personal  am facut pneumonie si am fost foarte bolnava. Am citit un articol care spunea sa tai o ceapa la ambele capete, sa pui unul din capete intr-o furculita si sa pui capatul infipt in furculita intr-un borcan gol... iar apoi sa pui borcanul langa patul pacientului peste noapte.
 Se spunea ca ceapa se innegreste peste noapte din cauza germenilor... si chiar asa s-a intamplat. Dimineata ceapa era un dezastru, dar eu déjà ma simteam mai bine.

Altceva ce am citit intr-un articol a fost ca atat ceapa, cat si usturoiul, distribuite prin camera, au salvat pe multi de la ciuma neagra. Ele au multe proprietati antibacteriale si antiseptice."

Si acum inca o nota

CEPELE ABANDONATE DEVIN OTRAVITOARE.

Am folosit o ceapa care fusese lasata in frigider. Uneori nu folosesc  o ceapa intreaga odata, ci pastrez cealalta jumatate pentru mai tarziu.

Dupa ce am citit aceasta informatie mi-am schimbat parerea... si pe  viitor voi cumpara cepe mai mici.

Am avut privilegiul sa vizitez Mullins Food Products, divizia de fabricare a maionezei. Mullins este mare si este detinuta de 11 frati si surori din familia Mullins. Prietena mea Jeanne este CEO acolo.

A venit vorba despre intoxicatii alimentare si am dorit sa le impartasesc ceea ce am aflat de la un chimist.
Tipul care ne-a condus in turul fabricii se numea Ed si era unul  dintre frati. Ed este un expert in chimie si este implicat in dezvoltarea formulei sosului. El a dezvoltat formula sosului si pt McDonald's

Deci retineti ca Ed este un magician al chimiei alimentare. In timpul vizitei cineva a intrebat daca chiar trebuie sa ne facem griji cu privire la maioneza. Oamenii intotdeauna sunt ingrijorati ca maioneza se va strica. Raspunsul lui Ed va va surprinde. El a spus ca toata maioneza produsa comercial este sigura.
 "Nici macar nu trebuie pusa la frigider. Nu face nici un rau sa fie pusa, dar nu e neaparat necesar". El a explicat ca pH-ul maionezei este stabilit la o valoare la care bacteriile nu pot supravietui in mediul inconjurator. El a vorbit despre picnicul esential, cu bolul de  salata de cartofi pe masa si cum toata lumea da vina pe maioneza cand
cuiva ii este rau.
Ed spune ca atunci cand este raportata intoxicatia alimentara, primul  lucru pe care il cerceteaza autoritatile este cand a mancat bolnavul  ultima oara CEAPA si de unde au venit aceste cepe (din salata de cartofi?) Ed spune ca nu maioneza (atata timp cat nu e facuta in casa)  este cea care se strica la aer. Cel mai probabil este ceapa, iar daca
nu ceapa, atunci CARTOFII.

El a explicat ca ceapa este o mare piata de desfacere pentru bacterii,  in special ceapa negatita. Nu ar trebui niciodata sa pastrezi o bucata de ceapa taiata. Nu este sigura nici daca o pui intr-o punga etansa si o bagi la frigider.
Se contamineaza deja suficient doar prin faptul ca e taiata si sta la aer putina vreme, si poate deveni periculoasa pentru cine o  ingereaza (asa ca, atentie sporita la ceapa care va este pusa in  hotdog la meciurile de baseball!)
Ed spune ca daca iei partea de ceapa lasata si o gatesti nebuneste  s-ar putea sa fii in regula... dar daca tai ceapa lasata ca sa o pui in sandwich iti cauti problemele cu lumanarea. Atat ceapa cat si  cartofii fierti dintr-o salata de cartofi vor atrage si favoriza  inmultirea bacteriilor mult mai repede decat orice maioneza preparata comercial.

Deci, cum suna asta ca noutate? Luati-o cum vreti. Eu (autorul) am de gand sa fiu foarte atent la ceapa de acum incolo. Din mai multe motive  acord credibilitate unui chimist si unei companii care produce milioane de tone de maioneza pe an.

De asemenea, CAINII NU TREBUIE SA MANANCE NICIODATA CEAPA. Stomacul lor nu o poate metaboliza.

Deci, nu uitati ca este periculos sa tai o ceapa si s-o folosesti pentru gatit a doua zi. Devine otravitoare intr-o singura noapte si creeaza bacterii toxice care pot provoca infectii la stomac din cauza excesului de secretie de bila si chiar intoxicatii alimentare.
 
Si inca un lucru foarte important : nu achizitionati ceapa sau usturoi la care le-au fost retezate "mustatile''- radacinile , cu o portiune din bulb . Acolo , este deja portita deschisa ...
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline hugbear

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #23 : 14.Feb.2012, 11:19:32 p.m. »
Destul de interesante istorioarele insa chestia asta, nu stiu cum, da' nu prea pot s-o "diger"...
Citat
Din mai multe motive  acord credibilitate unui chimist si unei companii care produce milioane de tone de maioneza pe an.
Mai ales daca-i vorba de maioneza "inalterabila"...


Cum fac eu de-mi ies in fiecare an analizele "luna"? Simplu: beau multa (adica MULTA) apa. Mentionez ca in 38 de ani n-am stat nici macar o zi internat, analizele anuale sunt in parametri optimi, in schimb nu sunt de nici o culoare vreun "health freak": mananc orice, oricand si cam fara program, nu refuz "una mica" inainte, in timpul si dupa masa, tabac "consum" cam un pachet pe zi, miscare nici nu mai tin minte de cand n-am mai facut. Iar chestia cu apa nu-i ceva impus, nici macar nu-i vreo inventie de-a mea (adica nu mi-am propus sacaut o modalitate de a ma mentine sanatos) ci pur si simplu asa fac eu de mic copil. Incercand sa-mi dau seama de ce amici de-ai mei (unii trecuti chiar pe diverse regimuri alimentare) au rezultatele analizelor naspa, prin eliminare mi-a rezultat ca singura diferenta intre mine si ei este ca beau "exagerat" de multa apa (cu consecintele de rigoare legate de eliminarea ei :)). Singura explicatie la care ma pot gandi este ca fluxul asta masiv de apa spala rinichii, oferindu-le lejeritate in a extrage cat mai multe toxine din sange, toxine care astfel au mult mai putine sanse de a se reintoarce in organism.

Nu stiu, e posibil sa aberez cumplit, da' atat ma duce pe mine capu'.
« Ultima Modificare: 14.Feb.2012, 11:21:04 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline adir

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #24 : 15.Feb.2012, 10:01:18 a.m. »
Ai grija cu apa, ca poti sa mori otravit de la excesul de apa: http://en.wikipedia.org/wiki/Water_poisoning

Astia cu pseudostiintificele, mai cautati si studii stiintifice cu privire la afirmatiile despre 'detoxifiere', 'intra direct in organism', pHul organismului, etc. Aici gasiti descrieri sumare cu privire la pHul ala, cu link-uri spre detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Acid%E2%80%93base_imbalance Dupa cum vedeti, sunt alte mecanisme decat mancatul cepei care afecteaza pHul, iar echilibrul este mentinut de catre niste mecanisme foarte eficiente. Un organism sanatos nu are cum sa fie afectat de ceapa si alte prostii (nota: daca nu sunt consumate in cantitati industriale).

Intotdeauna cand vedeti povestiri din astea, sa va puneti intrebarea: De unde stiu astia? Si chiar sa incercati sa aflati. Cele mai bune sunt experimentele dublu-orb. Absenta lor poate arata ca nu e decat ghiceala, nu stiinta.

Exista o atitudine sanatoasa cu privire la afirmatiile fara dovezi, si anume: http://en.wikipedia.org/wiki/Skepticism
Cand stii destule despre ce anume e valid si ce anume nu e valid, incepi sa vezi usor problemele.
De exemplu asa ceva: "am auzit aceasta povestire de la coafeza mea din Arizona" trebuie sa ridice un mare WARNING!!!!! http://en.wikipedia.org/wiki/Anecdotal_evidence
Coafeza nu e om de stiinta, si chiar daca ar fi, 'auzitul' e invalid: http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_authority (poate fi folosit intr-o inferenta probabilista, dar nu ofera certitudine, in logica clasica e invalid). Va dati seama daca auzitul de la un om de stiinta e eroare de logica, cum e auzitul de la coafeza, caine, voci in cap...

Apropo de alimentele acide sau bazice, cred ca ar trebui sa stie toata lumea ca in stomac exista un acid destul de eficient http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrochloric_acid, capabil sa neutralizeze orice aliment bazic (ma refer la alimente, cine confunda soda caustica cu alimentele, are o problema), iar cele acide sunt cel mai adesea mai putin acide decat ce aveti prin stomac. Nu credeti? http://en.wikipedia.org/wiki/Gastric_acid pH intre 3.5 si 1.5 (poate merge chiar la 1). Mancati ceva mai acid in cantitati mari? Nu prea cred. Otetul are cam 2. Sper ca nu beti otet in cantitati mari :)
  • SX4
 
The following users thanked this post: SuViPa

Offline hugbear

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #25 : 17.Feb.2012, 05:37:14 a.m. »
Ai grija cu apa, ca poti sa mori otravit de la excesul de apa: http://en.wikipedia.org/wiki/Water_poisoning
Chiar imi faceam griji ca am uitat sa mentionez chestia asta. In esenta, pentru mine MULT inseamna de fapt PUTIN SI DES. Ma rog, asa functioneaza metabolismul meu...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline sfichiu

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #26 : 12.Aug.2012, 01:03:13 p.m. »
Concluzie nutritionista

Pentru cei preocupati de o alimentatie sanatoasa, iata ultima noutate in
domeniul nutritiei si al sanatatii.
Este o usurare sa aflam adevarul dupa atatea si atatea studii
contradictorii despre nutritie.

1. Japonezii consuma foarte putine grasimi si sufera de mai putine
atacuri de cord decat romanii.
2. Mexicanii consuma multe grasimi si sufera de mai putine atacuri
de cord decat romanii.
3. Chinezii beau foarte putin vin rosu si sufera de mai putine
atacuri de cord decat romanii.
4. Italienii beau mult vin rosu si sufera de mai putine atacuri de
cord decat romanii.
5. Nemtii beau foarte multa bere, consuma foarte multi carnati si
grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.

CONCLUZIA:
Mancati si beti tot ce vreti !. Se pare ca faptul ca suntem romani este
ceea ce ne omoara.  :-?
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #27 : 11.Sep.2012, 09:23:35 a.m. »

Expediez linkurile cu rezervele de rigoare, anul trecut circula teoria că o ciupercă ar cauza cancerul.
Este greu de precizat unde este adevarul, cert este că prea multe persoane, de toate vârstele sunt răpuse de această maladie.
Unele firme realizează importante profituri din vânzarea unor "remedii" pentru această boală..
Un alt motiv pentru care distribui informaţia, este precedentul legat de ulcer. În anii '80, un medic a lansat teoria că ulcerul este o boală contagioasă. Astăzi e unanim acceptat că acesta e provocat de Helicobacter Pylori.
Însă acel medic a fost ţinta oprobiului lumii medicale şi industriei farmaceutice, mai ales că era cubanez. Şi îi contrazicea pe băieţii deştepţi din ţările "dezvoltate".

http://www.leacuri.net/html/cancer/tamara-lebedewa.htm

Tamara Lebedewa
http://de.wikipedia.org/wiki/Tamara_Lebedewa

P.S. Repet, e doar un punct de vedere pe care îl puteţi studia ori ignora, nu un pretext de polemică.

"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline bogdanb

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #28 : 11.Sep.2012, 11:25:45 a.m. »
[...] Astăzi e unanim acceptat că acesta [ulcerul] e provocat de Helicobacter Pylori [...]

Toata facultatea am crezut ca ulcerul se trage de la stresul sesiunilor si noptile nedormite petrecute pe la baute. :-?
Ce prost am fost... in loc sa iau o pilula contra lui 'Helicopter ala, ma straduiam sa tin minte ca berea nu tine de foame... :inteligent:
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline miocrl

Re: cand ai nevoie de SANATATE...
« Răspuns #29 : 11.Sep.2012, 11:54:44 a.m. »
helicopterul cica il avem toti dar ca la cei foarte obositi(sleiti de energie) corpul nu poate sa ii tina in frau si incep sa isi face de cap..