Autor Subiect: Centrala cu tiraj fortat  (Citit de 5506 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Centrala cu tiraj fortat
« : 23.Mai.2012, 01:11:39 p.m. »
Dupa 12 de ani de functionare, Aristonul meu da semne de oboseala, asa ce trebuie sa inlocuiesc centrala de apartament.
Pe piata sunt o multime de marci/oferte, insa as dori sa stiu de la cei care lucreaza in domeniu, o parere vizavi de marca/mdelele pe care sa le iau in calcul (nu vreau nimic iesit din comun ci o centrala care sa asigure apa calda si incalzire pt. un apartament de 100 mp, pentru o perioada cat mai mare si cu cat mai putine costuri de intretinere/reparatii)

Offline xim

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #1 : 23.Mai.2012, 04:51:43 p.m. »
pai, ariston pare in regula din moment ce ai folosit-o 12 ani...eu am un westen de aceeasi varsta si deocamdata se comporta destul de bine..durata de viata am inteles ca ar fi undeva 8-10 ani, se punea problema la un moment dat ca pentru cele mai vechi, sa nu mai elibereze acel ..iscir..parca ii zice...dar se pare ca, daca este in parametri, este ok
daca ar fi sa cumpar cred ca as lua ariston (la recomandarea unei cunostinte care are afacere in domeniu)..pret/calitate bun, mai au si ceva sistem de recuperare a caldurii de pe evacuare (de n-o fi numai reclama),
wiesman, care cica sunt nemtesti..par OK...dar sunt mai scumpe si mi s-au parut foarte zgomotoase, ceea ce pentru un apartament conteaza
succes
1,6 SX4 GS 4x4 black
1,4 Scross Passion awd, gray
 

Offline ASZ

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #2 : 23.Mai.2012, 05:31:15 p.m. »
Ma duc maine sa vad ce oferta imi fac cei de la Ariston (ei intretineau centrala actuala) si ziceau ca au si ceva sistem buy buck. Nu stiam daca sa am sau nu incredere ca acum mai fac centrale rezistente ...

Ce am retinut de la omul lor de service este ca: centralele actuale sunt mai performante insa au majoritatea componentelor mai slabe ... unele din plastic, fata de cele de acum ~ 10 ani care aveau multe elemente facute din metal. Asta inseamna ca noua centrala va avea randament mai bun ... insa o perioada mai scurta de timp, decat cea pe care ma pregatesc s-o inlocuiesc.

Actuala centrala mai merge, insa este un model care NICIODATA nu a furnizat apa calda continua (asa este modelul AT cica) si m-am saturat sa fac dus mereu cu mana pe robinet ca sa reglez apa ...

Magazinul de la parterul blocului imi recomanda Panther/Ghepard de la Protherm ... are mama un Ghepard .... dar mi se pare cam zgomotoasa centrala aia.


Offline xim

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #3 : 23.Mai.2012, 05:43:47 p.m. »

Actuala centrala mai merge, insa este un model care NICIODATA nu a furnizat apa calda continua (asa este modelul AT cica) si m-am saturat sa fac dus mereu cu mana pe robinet ca sa reglez apa ...

sti cum am rezolvat eu acest lucru?...cu un robinet cu termostat...m-a costat undeva la 150..ron..l-am cumparat acum 3 ani de la praktiker si nu  mai am acele fluctuatii   este ceva in genul celui de aici ... dar la un pret mai mic ... caut "Baterie de dus cu termostat "
http://www.sanoland.net/baterii-cu-termostat/baterie-de-dus-cu-termostat-ideal-standard-seria-melange-p3648.html

este si foarte practic, ocupa loc putin si il poti folosi si ca loc de sprijin ...succes
1,6 SX4 GS 4x4 black
1,4 Scross Passion awd, gray
 

Offline ASZ

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #4 : 23.Mai.2012, 06:13:00 p.m. »
Sa inteleg ca si centrala ta furniza ba apa calda, ba rece ?

Avand in vedere faptul ca am 5 locuri in care folosesc apa calda (in bucatarie si in 2 bai cu chiuvete si dus/vana) ... ar costa destul de mult sa dotez cu astfel de robinete toate locurile, nu ? (min 5*150 = 750 lei ...)

Offline Daniel42

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #5 : 23.Mai.2012, 06:50:23 p.m. »
Cind cumperi centrala sa fi foarte atent ce marca anume iei daca nu te hotarasti la Ariston . Eu personal am una Saunier Duval , tot cam de 12 ani merge si am schimbat la ea robinetul de umplere cu apa care era de plastic si s-a rupt si corpul pompei care in timp a capatat un por si curgea apa pe acolo . Aceste piese au costat 7,2 milioane , destul de scump dupa parerea mea dar tomai de aceea ti-am atras atentia . Vezi ca desteptii astia care vind centralele si-au facut exclusivitate si din vinzarea pieselor de schimb si te incarca si automat cu un contract service valabil 1 an si apoi platesti in continuare altul pe fiecare an . Asta ca sa nu ai probleme cu ceilalti destepti de la gaze care , iti pot confisca ceasul contor daca nu ai aceste acte . Aceste piese costa enorm si de obicei se prapadesc dupa iesirea din garantie , iar ei deabia asteapta sa te prinda fiindca nu gasesti pe nicaieri piesa decit la magazinul lor . Parintii mei au tot Ariston de pe vremuri si merge bine si acum , la ei fara piese schimbate . Ca o parere personala a mea si a unui prieten care este depanator si a reparat multe tipuri de centrale pot sa-ti spun ca , Ariston este marca cea mai buna ca raport pret calitate si care este cea mai fiabila si se repara mai simplu . Cind va trebui sa schimb o sa ma orientez si eu tot catre Ariston , bineinteles cu dublu schimbator .  :)
  • Suzuki SX 4 1.5 GLX Silky Silver
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #6 : 24.Mai.2012, 09:24:54 a.m. »
Si eu am Junkers Bosch Euroline de vreo 7 ani, si sunt multumit de ea. Am avut si eu o surpriza neplacuta, respectiv s-a stricat placa electronica a sistemului de reglaj (100 Euro). Contractul de service nu e obligatoriu, cel putin in Bucuresti.

Acum, strict din punctul de vedere al intrebarii tale, in afara de Ariston mai sunt de studiat Bosch, Vaillant si Immergas.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline miocrl

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #7 : 24.Mai.2012, 09:31:57 a.m. »
eu am immergas. si la fel cand fac dus nu are nimeni voie sa deschida alt robinet in casa ca sa nu imi vina mie apa rece :(  .. cica asa sunt incalzitoarele instant

vezi ca exista unele care au si boiler de 20 de litri in ele.. poate alea iti asigura o continuitate de apa calda la dus

Offline ASZ

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #8 : 24.Mai.2012, 09:56:29 a.m. »
La mine nu vine continuu apa calda nici in cazul in care DOAR eu folosesc apa la dus sau .. spal vasele (adica la 2 m de centrala ...)

Ca un plus pt. aceasta centrala: in 12 ani nu am schimbat nimic la ea !!! (dar nu se mai fac astfel de centrale .. c cum spuneati voi ... dupa iesirea din garantie ... incepe distractia cu piesele de plastic/slabe.

Nu as schimba aceasta centrala daca mi-ar da cumva apa calda continua .. dar cuma sta nu se poate, trebuie sa fac si acest pas.
Ma duc zilele astea sa vad ce buy back imi ofera cei cu service-ul centralei actuale (sunt dealer Ariston).

Offline adrian_r5

Re: Centrala cu tiraj fortat
« Răspuns #9 : 24.Mai.2012, 10:04:56 a.m. »
Wtf ... cum mama draqu sa nu dea "apa calda continua"  :-/ :-/ :-/   La ce temperatura ai setat apa calda  :-/
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah: