Autor Subiect: Consum Celerio  (Citit de 8803 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline argottic

Consum Celerio
« : 11.Aug.2017, 10:44:47 a.m. »
Am sentimentul ca multi vor fi interesati de acest subiect.
Masina e mica, usoara; motor este destul de bine construit pentru masina (in masura in care nu vrei sa faci liniute cu ea).
Se pare ca am cei mai multi km cu Celerio de pe aici (daca este vreunul care are acum mai mult de 20.000, sa ridice mana ca e bine primit).
Pentru traficul din Bucuresti (unde a facut ~70% din km) consumul mediu este de 4.7-afisat in bord / 4.9-calculat  matematic cu regula de 3 simpla.
Pentru drumurile de Constanta unde s-a "dezmortit" cel mai des consumul mediu este de 4.4-afisat in bord / 4.6-matematic.
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash
 

Offline arama.marian

Re: Consum Celerio
« Răspuns #1 : 25.Aug.2017, 06:01:39 p.m. »
La peste 1500 km consumul aratat in bord este 4.1%.(fizic nu am calculat). Masina se comporta bine la drum, sunt foarte multumit de ea.
  • Suzuki Celerio
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline argottic

Re: Consum Celerio
« Răspuns #2 : 28.Sep.2017, 03:37:00 p.m. »
Am facut weekendul trecut Bucuresti-Brasov de vreo 3 ori, cu foarte multa greutate. Si cu tot cu serpentinele de pe Timis-uri nu a consumat decat 5.2 calculat (4.9 afisat in bord). Sunt extrem de multumit de masina. Poate duce mult cu putin.
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash
 

Offline arama.marian

Re: Consum Celerio
« Răspuns #3 : 01.Oct.2017, 11:13:03 a.m. »
Oare poate sa ajunga consumul la 3.7% extraurban? Cel mai mic consum l-am avut la un drum intins Vaslui-Buzau de 4%. Pe distante scurte dupa ce am resetat bordul imi arata 4.2-4.3%.
  • Suzuki Celerio
 

Offline ...

Re: Consum Celerio
« Răspuns #4 : 01.Oct.2017, 02:29:24 p.m. »
Am ajuns eu la 3.9 extraurban prin zona Nehoiu acum 1 an, de ce n-ar putea si Celerio?
 

Offline ariciul

Re: Consum Celerio
« Răspuns #5 : 01.Oct.2017, 10:17:46 p.m. »
Whaaat?  3.9% !!!!!

Mergeai la vale sau ce? Motor pe benzina 1.6?  Eu n-am putut pe drum drept sa scad sub 5.0 si am mers mult cu 80-90 ca sa vad pana unde pot sa-l duc, iar tu zici ca l-ai scazut si sub 4%

Fabulos! Cu ce viteza mergeai?
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Consum Celerio
« Răspuns #6 : 01.Oct.2017, 10:27:23 p.m. »
Probabil pe teren plat sau la vale, mergand foarte gingas 😂 si nedepasind nimic.
Sau venea de la pescuit 😂😂
La sx 4 clasic (1.5 benzina,tractiune fata, gola masina) am scos pe drum plat, gol  (Bucuresti -gaesti) , mergand ca o baba, de frica ( uitasem sa alimentez) , 4.4. Performanta neegalata pana am vandut masina.
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14354
  • Thanked: 3380 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Consum Celerio
« Răspuns #7 : 01.Oct.2017, 10:31:58 p.m. »
Domnilor, hai sa nu comparăm mere cu pere si sa rămânem la consumul lui Celerio.  Multumesc!
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ...

Re: Consum Celerio
« Răspuns #8 : 02.Oct.2017, 10:02:44 a.m. »
Whaaat?  3.9% !!!!!

Mergeai la vale sau ce? Motor pe benzina 1.6?  Eu n-am putut pe drum drept sa scad sub 5.0 si am mers mult cu 80-90 ca sa vad pana unde pot sa-l duc, iar tu zici ca l-ai scazut si sub 4%

Fabulos! Cu ce viteza mergeai?
Un scurt raspuns, ca sa nu suparam Olimpul: da, cu 1.6 benzina, nu mai tin minte cat de la vale era drumul, am mers multi kilometri cu 45-50 la ora cu a 4-a, nu am depasit alte masini, am condus foarte relaxat si asta mi-a indicat bordul la un moment dat. Ulterior a crescut progresiv la 4.6-5.0. Pe CB. 2 adulti la prora si 2 copii la pupa. Masina era noua.
 

Offline argottic

Re: Consum Celerio
« Răspuns #9 : 05.Oct.2017, 11:15:58 a.m. »
Momentan cel mai mic consum real scos cu masinuta asta a fost de 4,2 extraurban (A2, 105km/h constant, ceva greutate). 3,7 e un tel pe care sper sa-l ating desi nu cred ca o sa reusesc, dar mai incerc.
Suzuki Celerio / Ex - Suzuki Splash