Autor Subiect: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?  (Citit de 26828 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Utilizator_Anonim

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #30 : 28.Aug.2018, 07:54:26 p.m. »
Poate e prajita priza
Sau ....
Am patit-o la sx4  clasic, gaura prizei e mai lata la suzuki fata de alte modele si nu prea fac contact toate accesoriile
Solutia taraneasca a fost sa bag surubelnita in aripioare, sa le labartez si dupa aceea au functionat toate accesoriile
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline croco

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #31 : 28.Aug.2018, 08:40:20 p.m. »
Operatie reusita, pacientu-i mort!

Am scos grilajul, apoi capacul din stanga (de sub manerul pentru capota) si am verificat TOATE sigurantele...buzzer-ul creionului de tensiune indica continuitate! Din pozitiile enumerate mai sus, am scos sigurantele de 15A, albastre, le-am spray-at, le-am bagat sub lupa, le-am dat cu agheazma  :D, le-am pus la loc...nema tensiune!

Inclin sa cred ca e vreun defect de fabricatie. Un contact imperfect, un papuc... oricum, ii mai las citeva zile si apoi "I'll be back"! Va voi tine la curent.

O zi buna!


Ai incercat sa alimentezi ceva din priza de bricheta din portbagaj? Care a fost rezultatul, s-a ars siguranta sau nu s-a alimentat deloc? Daca ai un scurtcircuit la priza de la bord cum au scris colegii ar trebui sa nu iti mearga deloc nici cealalta priza.

  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline croco

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #32 : 28.Aug.2018, 08:42:45 p.m. »
Poate e prajita priza
Sau ....
Am patit-o la sx4  clasic, gaura prizei e mai lata la suzuki fata de alte modele si nu prea fac contact toate accesoriile
Solutia taraneasca a fost sa bag surubelnita in aripioare, sa le labartez si dupa aceea au functionat toate accesoriile

La mine face ceva simular portul USB, unele stickuri merg, altele nu fac bine contact, am bagat un prelungitor USB permanent si asa merge. .
Pentru colegul @acm0001 ai putea sa incerci sa pui un preungitor sau muliplicator de porturi de bricheta infipt permanent si sa vezi daca tot asa intra in scurt la alimentarea diverselor device-uri.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline acm0001

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #33 : 28.Aug.2018, 10:02:04 p.m. »

[/quote]

Ai incercat sa alimentezi ceva din priza de bricheta din portbagaj? Care a fost rezultatul, s-a ars siguranta sau nu s-a alimentat deloc? Daca ai un scurtcircuit la priza de la bord cum au scris colegii ar trebui sa nu iti mearga deloc nici cealalta priza.
[/quote]

Nici bricheta din portbagaj nu functioneaza.
Siguranta... au zis cei din service ca e arsa dar, practic n-am alimentat nimic de cand am luat masina. Am tot folosit portul USB (pentru Android Auto si incarcare telefon) si am neglijat priza chiar daca am constatat ca nu functioneaza.

Daca as avea scurtcircuit in priza (de la ce, oare?) de ce sunt sigurantele OK?
  • Suzuki Vitara
Vitara Passion M16A Allgrip
 

Offline croco

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #34 : 28.Aug.2018, 10:12:37 p.m. »


Nici bricheta din portbagaj nu functioneaza.
Siguranta... au zis cei din service ca e arsa dar, practic n-am alimentat nimic de cand am luat masina. Am tot folosit portul USB (pentru Android Auto si incarcare telefon) si am neglijat priza chiar daca am constatat ca nu functioneaza.

Daca as avea scurtcircuit in priza (de la ce, oare?) de ce sunt sigurantele OK?


Eu nu prea am inteles din descrierea ta, daca siguranta e intreaga si alimentezi ceva la mufa din portbagaj, ce se intampla, se arde siguranta si in acest caz sau device respectiv nu e alimentat deloc?
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline acm0001

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #35 : 29.Aug.2018, 07:32:34 a.m. »


Nici bricheta din portbagaj nu functioneaza.
Siguranta... au zis cei din service ca e arsa dar, practic n-am alimentat nimic de cand am luat masina. Am tot folosit portul USB (pentru Android Auto si incarcare telefon) si am neglijat priza chiar daca am constatat ca nu functioneaza.

Daca as avea scurtcircuit in priza (de la ce, oare?) de ce sunt sigurantele OK?


Eu nu prea am inteles din descrierea ta, daca siguranta e intreaga si alimentezi ceva la mufa din portbagaj, ce se intampla, se arde siguranta si in acest caz sau device respectiv nu e alimentat deloc?

Sigurantele sunt in regula si orice as introduce in priza (cea din bord sau cea din portbagaj) nu functioneaza.
  • Suzuki Vitara
Vitara Passion M16A Allgrip
 

Offline centel

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #36 : 29.Aug.2018, 07:40:28 a.m. »
Sigurantele sunt in regula si orice as introduce in priza (cea din bord sau cea din portbagaj) nu functioneaza.

Daca sigurantele sunt in regula, eu zic ca ai destule motive sa mergi cu ea la service si sa nu pleci de acolo pana nu iti rezolva problema. Bafta! Sa ne tii "la curent"! :)
  • Vitara 1.6 Passion 2WD AT - Galactic Grey
 

Offline friedrr

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #37 : 29.Aug.2018, 08:44:52 a.m. »
Am avut si eu o problema de la priza din porbajaj, cand am vrut sa folosesc un compresor am ramas fara siguranta. Am atasat o poza
  • Vitara Luxus 1.6 allgrip benzina
 

Offline croco

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #38 : 29.Aug.2018, 10:14:22 a.m. »
Sigurantele sunt in regula si orice as introduce in priza (cea din bord sau cea din portbagaj) nu functioneaza.


Ok am inteles acum, asta s-a intamplat de la inceput de cand ai luat masina? Dupa descriere par a fi intrerupte cablurile ce vin de la panoul de sigurante catre la cele  prize sau insusi conectorul de la sigurante si asta face obiectul garantiei. Mergi la service cu incredere, nu au ce sa conteste, tu nu ai ce sa inlocuiesti.


Am avut si eu o problema de la priza din porbajaj, cand am vrut sa folosesc un compresor am ramas fara siguranta. Am atasat o poza
Colegul nostru spune ca nu ii functioneaza nimic bagat in priza, nu i se arda siguranta.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline friedrr

Re: Tablou sigurante bord - cum se ajunge la el?
« Răspuns #39 : 29.Aug.2018, 10:31:20 a.m. »
Oricum nu mai am curaj sa verific daca este o defectiune sau un caz singular pentru ca nu mai am siguranta de rezerva. Cand folosesc compresorul pe Logan nu am nici un fel de probleme. Cand folosesc un incarcator de telefon in priza (pe Vitara fata su spate) nu am probleme.
  • Vitara Luxus 1.6 allgrip benzina