Autor Subiect: Hill Descent Control (HDC)  (Citit de 6839 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mariusl82

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #40 : 01.Aug.2019, 02:46:11 p.m. »
l-am folosit de cateva ori, cel mai interesant a fost la un drum montan cu  panta >30 grade
Da poti sa apesi pedalele, accelera/frana ideea e ca automat cand lasi pedalele ea o sa coboare/urce  singura la 10-15 KM

am incercat si pe zapada, e super ok si stabilitatea e foarte mare...
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline jupanul1

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #41 : 01.Aug.2019, 06:38:10 p.m. »
Deși nu e în subiectul acestui topic - o pantă de 30 grade înseamnă cam 60% în procente (a cam ruginit matematica mea, sper să fi calculat corect). Nu prea poți sta în picioare pe așa ceva, d’apăi să te dai cu mașini de asfalt pe-acolo... nu cred că face față mama HDC-ului pe-acolo!

30% înseamnă cam 16 grade. Așa, ca chestie...

PS. Discutăm în sexagesimale, ok?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: toma

Offline ariciul

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #42 : 02.Aug.2019, 09:43:42 a.m. »

  N-aveam nevoie sa mai citesc, pt. ca l-am folosit, dar poate l-am scos confundand cu iesitul din zapada. Dar tu vrei sa fi arici si la propriu si la figurat :dknw:
  Dupa cum descrii sistemul, e clar ca nu l-ai folosit ! Poti sa atingi pedalele(ca nu te musca) si sa maresti un pic viteza. O sa-l mai testez in concediu, cand merg la munte si mai vorbim atunci ! :)

Fii tu sigur ca l-am testat mai mult decat tine, de aia am si remarcat imediat chestia cu ESP-ul. Deci nu mai fa presupuneri cu privire la persoana mea care nu au nici o baza, mai ales atunci cand tu esti in culpa. Ai zis de atatea ori la altii sa citeasca manualul iar acum nu esti in stare sa faci mea culpa ci sa-mi zici mie ca eu nu stiu sa-l folosesc. Tipic!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU, toma, dthem

Offline enicky

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #43 : 02.Aug.2019, 11:20:10 a.m. »
   N-aveam nevoie sa mai citesc, pt. ca l-am folosit, dar poate l-am scos confundand cu iesitul din zapada. Dar tu vrei sa fi arici si la propriu si la figurat :dknw:
 

Ai zis de atatea ori la altii sa citeasca manualul iar acum nu esti in stare sa faci mea culpa ci sa-mi zici mie ca eu nu stiu sa-l folosesc. Tipic!
   Da prietene AM GRESIT ! M-am uitat aseara in manual ! NU trebuia dezactivat ESP-ul ! Esti MULTUMIT acum? Daca citeai mai sus, observai !
 
Doammne cata ura/rautate emana postarea ta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!                Nu cred ca ti-am zis tie personal sa citesti manualul ! Dar daca va mai fi nevoie o voi mai spune !
  Sa fii sanatos !   :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ariciul

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #44 : 02.Aug.2019, 12:04:24 p.m. »
Stai tu linistit Nicule!  :D
Doar ti-am atras atentia asupra unui aspect iar tu o iei personal cu ura/rautate. Nu-i corect sa ataci la persoana, punctual discutia trebuia sa fie numai pe ce s-a scris.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: toma, GoneFishing

Offline badmania98

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #45 : 24.Iul.2020, 12:33:38 p.m. »
Am folosit și eu acest sistem mai mult pentru a vedea cum funcționează. Peste câteva ore cobor dealul și încerc să fac o filmare a bordului.
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020