Autor Subiect: Hill Descent Control (HDC)  (Citit de 6838 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lllAlexlll

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #20 : 04.Mai.2018, 09:42:34 a.m. »
Citat
Vroiam să întreb dacă i-a găsit cineva vreo utilitate acestui sistem în viața de zi cu zi?

In aproximativ 1 an si jumatate nu am folosit deloc acest sistem, sincer nici nu stiu exact cum se activeaza  :-)) :-)) , dar nici nu am avut nevoie de el.
  • Vitara Passion 1.6 MT All Grip Benzina
 

Offline wolfin

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #21 : 04.Mai.2018, 09:45:45 a.m. »
@Ruhestand asa am zis si eu de nefastamea dupa insuratoare ....si totusi inca ma minte in continuare :ad sub masa:

@lllAlexlll lock + buton HDC
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline ariciul

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #22 : 04.Mai.2018, 10:05:16 a.m. »
Stiu ca marea majoritate gandesc ca e un sistem inutil dar ar fi bine sa va amintiti de el atunci cand aveti de gand sa coborati la vale fie cu zapada/gheata sau noroi! Atunci veti simti ca e folositor. In offroad la vale pe drum uscat nu prea merge pentru ca s-ar putea sa fie viteza prea mare si sa zdruncine asa cum zicea si Toma iar cei de la Suzuki nu ne-au dat posibilitatea sa reglam viteza de 10km/h dupa nevoile noastre care evident difera functie de drum.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline wolfin

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #23 : 04.Mai.2018, 10:12:21 a.m. »
crezi ca pe zapada sau gheata e mai ok cu 10 km\h decat pe uscat :-O...la vale.

eu zic sa fim realisti..e doar un gaget nefolositor.

daca era dual....adica si la urcare ...parca as fi avut o opinie mai pozitiva.

la urcare prin zapada am intampinat dificultati. bine si ceilalti participanti la trafic care habar nu au ca in urcare ai prioritate..dar ca idee.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline ariciul

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #24 : 04.Mai.2018, 10:16:59 a.m. »
Eu sunt realist, l-am folosit fix in situatia descrisa! Tu?  :D
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline wolfin

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #25 : 04.Mai.2018, 10:29:08 a.m. »
pietris...pe un drum ff abrupt
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline aavii

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #26 : 04.Mai.2018, 11:57:14 a.m. »
la urcare prin zapada am intampinat dificultati. bine si ceilalti participanti la trafic care habar nu au ca in urcare ai prioritate..dar ca idee.
Conform Art.135, cei care urcă au prioritate față de cei care coboară, ocolirea unui obstacol imobil (trecerea pe lângă acel obstacol) nefiind considerată depășire.

Art. 127 prin paragraful (1) și (2) precizează că în cazul vehiculelor de aceeași categorie în condiții grele de trecere a unuia pe lângă celălalt, au prioritate cei care coboară față de cei care urcă (prin obligativitatea acestora din urmă de a efectua manevra de mers înapoi).

Concluzie:
Nu întotdeauna cei care urcă au prioritate față de cei care coboară

:) Oricum nu asta e important.
Eu am folosit sistemul de cateva ori in aproape doi ani de zile pentru ca am frecventat zone unde se putea folosi. Cred ca ma descurcam si fara dar daca tot era... de ce nu?
Ideea e ca daca cobori cu frana, franzei simultan pe toate rotile. HDC-ul permite franarea individuala pe roata cu aderenta cea mai mare, lucru care iti da o manevrabilitate mai buna a masinii (similar cu ce face ABS-ul la franare )
Nu as zice totusi ca e ceva extrem de folositor dar de exemplu la busteni, in coborare pe o panta destul de abrupta pe alocuri cu zapada, pe alocuri cu gheata, masina a coborat perfect paralel cu strada si raspundea comenzilor volanului corect. Fara acest sistem , in situatia asta cred ca pot aparea ceva probleme.
  • Suzuki Vitara S grade
 
The following users thanked this post: ariciul

Offline wolfin

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #27 : 04.Mai.2018, 12:05:03 p.m. »
era o singura banda de circulatie.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Ruhestand

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #28 : 04.Mai.2018, 12:07:15 p.m. »
@aavii prioritate au intotdeauna aia care urca...situatia care excepta regula este atunci cand se intalnesc pe drum si musai unul din ei trebuie sa dea cu spatele...nu-l pui pe ala care cobora sa dea cu spatele la deal...
  • Suzuki Vitara S
 
The following users thanked this post: wolfin

Offline wolfin

Re: Hill Descent Control (HDC)
« Răspuns #29 : 04.Mai.2018, 12:56:41 p.m. »
corect. poate sa astepte ala din deal pana urci...dar no...

vine acum @toma si ne cearta.
gata cu off topic :baston:
« Ultima Modificare: 04.Mai.2018, 01:13:03 p.m. de wolfin »
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina