Autor Subiect: Dileme la alegerea New Vitara - 4x4/4x2, benzina/diesel, manuala/automata...  (Citit de 76664 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Durby

N-avea cum sa aiba Mazda ta cuplu de 310 Nm la motor aspirat de 2 litri. Doar daca motorul e turbo, dar nu e.

Strict d.p.v.d. al raspunsului motorului, in Vitara o sa te simti mult mai bine decat in Mazda. Daca ai pus in balanta si celelalte aspecte si doar motorizarea e cu semn de intrebare, ia-o linistit. O sa simti ca treci de la cal de povara la armasar  :D.

Deoarece am fost curios, am cautat putin si cred ca era corect 310 nm, un link aici, https://www.auto-data.net/ro/mazda-6-i-sedan-typ-gg-gy-gg1-2.0-cd-121hp-31718  exact acesta era motorul.
Astea fiind spuse, se mai aplica treaba cu calul de povara si armasar? :))
  • Vitara
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
@Leutz s-a referit la un motor 2.0 aspirat, nu supraalimentat ca cel din link... ;)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Dogy

N-avea cum sa aiba Mazda ta cuplu de 310 Nm la motor aspirat de 2 litri. Doar daca motorul e turbo, dar nu e.

Strict d.p.v.d. al raspunsului motorului, in Vitara o sa te simti mult mai bine decat in Mazda. Daca ai pus in balanta si celelalte aspecte si doar motorizarea e cu semn de intrebare, ia-o linistit. O sa simti ca treci de la cal de povara la armasar  :D.

Deoarece am fost curios, am cautat putin si cred ca era corect 310 nm, un link aici, https://www.auto-data.net/ro/mazda-6-i-sedan-typ-gg-gy-gg1-2.0-cd-121hp-31718  exact acesta era motorul.
Astea fiind spuse, se mai aplica treaba cu calul de povara si armasar? :))


S-ar putea sa fie invers :))

Dar dupa trecerea de la o garda la sol de 130 la 185, o sa te simti ca treci de la a calari ponei la a sta in sa pe cal :)
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: Durby

Offline Leutz

Colegul @Durby n-a mentionat la inceput ca motorul este diesel. N-a mentionat nici acum. Trebuie sa accesezi link-ul mai intai. MIe unul nici nu mi-a trecut prin cap ca ar putea fi vorba de motor pe motorina. Cred ca nici celor care au postat. Daca lucrul asta reiesea de la inceput, ultimele doua pagini de postari nici nu mai existau.

Intre un turbodiesel si un turbo pe benzina ... cu totul si cu totul alta comparatie (mere cu pere). Mergi si testeaza, ca sa te edifici.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: Durby

Offline vali22

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 779
  • Thanked: 116 times
  • "Dă mai departe!" (" Pay It Forward!")
Postez aici la dileme: Mai există oare pe piață Vitara nou 4x4 cu cutie automată. Că dacă mă hotărăsc să schimb masina la asta m-aș băga, la bugetul și dorințele mele...
  • Ex-Suzuki SX4 2011 SuperiorWhite 111500 km/Korando nou-nouț
 

Offline Dogy

Nu mai exista, daca nu ai aflat deja.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: vali22

Offline FlorinSuzuki

Postez aici la dileme: Mai există oare pe piață Vitara nou 4x4 cu cutie automată. Că dacă mă hotărăsc să schimb masina la asta m-aș băga, la bugetul și dorințele mele...

Vazusem la Autonet o oferta interesanta, daca o mai fi de actualitate (doar pe culoarea alba): https://suzuki.auto-net.ro/oferte/vitara-luxus/
  • Suzuki Vitara Facelift 1.4 Luxus AT AllGrip Solar Yellow / Black
 
The following users thanked this post: vali22

Offline Bobi

Pai atat costa la orice dealer cu tichetul rabla in valoare de 2000 euro.
Autonet au omis voit treaba cu tichetul ca sa sune bine anuntul.
 
The following users thanked this post: vali22

Offline nirolf

La AutoNet este versiunea automată, non hibrid. Am sunat la ei acum vreo lună, au avut niște mașini aduse din Polonia și care erau înmatriculate din Decembrie, garanție de producător de 3 ani care curge din Decembrie. Bănuiesc că aia e una din acele mașini.
Ținând cont de problemele discutate pe forum cu motoarele 1.4 am zis pas. Aștept hibrid + automat despre care nu se știe nimic momentan, până atunci explorez și alte variante.
 

Offline vali22

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 779
  • Thanked: 116 times
  • "Dă mai departe!" (" Pay It Forward!")
Am intrebat la dealer-ul de aici si mi-au zis ca in primavara se asteapta Vitara hibrid cu automata allgrip. Sper sa fie asa. Baietii sunt flexibili :fac rost de un tichet, mai negociez, caut o finantare buna si , daca suntem sanatosi, ma bag...
  • Ex-Suzuki SX4 2011 SuperiorWhite 111500 km/Korando nou-nouț