Autor Subiect: Dileme la alegerea New Vitara - 4x4/4x2, benzina/diesel, manuala/automata...  (Citit de 76661 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanzarnescu

Diferenta de pret dintre ele nu este mare. Diferenta de consum ma punea pe ganduri. Colegii de servici care au vitara, 1,6 4x4 manual, au mixt 6,2. In conditiile in care Timisoara e toata un santier, nu avem centura si se circula bara la bara. Citisem pe aici ca la S se duce in 9 sau 10 in conditiile astea si de aici dilema daca Spirit sau S. Desi e clar ca vreau S-ul, categoric cutie automata
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline wolfin

9-10 in Bucuresti poate unde traficu e alceva.

1.6 in B papa cc 8-9. Consum de 6.2 poate doar in vise.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline bogdanzarnescu

Bara la bara in Bucuresti sau bara la bara in orice alt oras, tot bara la bara e. Probabil nu ai auzit de orasul Semaforisoara. Cat despre 6,2... am vazut cu ochii mei, masinile sunt in parcare in fata firmei, atata arata
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline wolfin

asa e ..dar cand bara la bara e o ora juma... :-?

  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline NicNic

Problema consumului e direct dependenta de stilul de conducere.
poti avea si 7% si 10%, cu aceeasi masina, pe acelasi traseu.

E adevarat ca la Vitara S, odata ce motorul poate inghiti mai multa benzina ca sa aibe resurse, atunci e normal sa ai consum mai mare cand conditiile de trafic nu sunt economice.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Vali D

Diferenta de pret dintre ele nu este mare. Diferenta de consum ma punea pe ganduri. Colegii de servici care au vitara, 1,6 4x4 manual, au mixt 6,2. In conditiile in care Timisoara e toata un santier, nu avem centura si se circula bara la bara. Citisem pe aici ca la S se duce in 9 sau 10 in conditiile astea si de aici dilema daca Spirit sau S. Desi e clar ca vreau S-ul, categoric cutie automata
Pentru ca stiu bine Timisoara si realizarile marete facute de Robu, nu e mai simplu sa circuli in oras cu RATT- ul?? sau cu bicicleta ??? La cum arata Timisoara azi , sa ai masina doar sa circuli in oras mi se pare o pierdere inutila de timp si bani. Sa stii ca rudele pe care le am acolo, au renuntat la masina, pentru ca inainte faceau 10 minute pana la job, si dupa marea semaforizare si sistematizare, fac 30-40 minute. Nu mai vb. de parcarile alea "smechere" de iti iei amenda.
« Ultima Modificare: 13.Sep.2016, 10:52:24 a.m. de Vali D »
 

Offline bogdanzarnescu

Pai... eu stau exact in capatul opus al orasului, mai exact afara din oras, localitatea Giroc daca stii zona. Firma e la iesire spre Arad. Daca nu gresesc sunt 12 km. Ratt-ul razbate prin acelasi trafic, tramvaie nu exista pe ruta asta. E mai ieftin dar stai inghesuit si suporti... ce suporti (probabil ai aflat si de cele nu stiu cate echipaje de hoti care sunt abonati la ratt si la care nimeni nu le poate face nimic desi era plin youtube-ul de ei si cum fura, filmati etc). Prefer sa stau comod in masina si suport cheltuiala. De aia vreau automata. Fac 45 de minute dimineata si dupamasa intre 50 de min si o ora jumate inapoi. Decat sa-mi petrec 2 ore din viata pe zi in ratt mai bine stau in masina si povestesc la telefon cu prieteni sau cu familia (deh, e timp in trafic). Cu bicicleta nu am curaj. Piste nu sunt, unde sunt se folosesc pe post de parcare pentru cocalari, unde nu au acces cocalarii sunt sparte sau trasate doar sa fie. Si ce faci cand ploua, iarna?
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline sidubbo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Bucuresti
Salut,

Din ce am vazut e cam 5000 E diferenta de pret intre Vitara 1.6 benzina automata 2x4 si All Grip. Eu intreb daca se merita considerand ca masina nu e 4x4 permanent ci doar pana la o anumita viteza - 65 km/h am inteles. Ce ziceti ?
  • Lexus
 

Offline marcone

Salut,

masina nu e 4x4 permanent ci doar pana la o anumita viteza - 65 km/h am inteles. Ce ziceti ?

De unde reiese asta?
 

Offline marcone

Și totuși, dilema persistă, Spirit 4wd automat sau S 4wd automat?

Din punctul meu de vedere varianta Vitara S e upsell facut cu ocazia lansarii motorului turbo.
Daca te uiti la nou lansatul SX4, motorul 1.4 turbo vine pe toate versiunile in afara de cea de baza si varianta 1.4T AT e 20.700 de euro pe cand la Vitara platesti inca 1000 Euro pentru acelasi tratament, in conditiile in care SX4 e pozitionat cu 1000 de euro peste Vitara. Deci un upsell de vreo 2000 de euro.

Asta nu desconsidera plusul de putere oferit de S fata de varaintele aspirate dar iese clar din sfera best-buy.