Autor Subiect: Instalatie GPL pe New Vitara  (Citit de 65411 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #30 : 18.Oct.2015, 04:22:54 p.m. »
Poate vroiai sa spui de link-ul asta, intrucat cel dat de tine duce doar la o enumerare de oferte la instalatii GPL.

Sper sa nu te superi pe mine cand iti spun ca nu de putine ori am incercat sa-ti urmaresc rationamentul/sirul de idei si cam de acelasi numar de ori m-am lasat pagubas...

In situatia data, cum bine spui si tu, dealer-ul respectiv nu face altceva decat sa-si vanda marfa. Dar asta nu-l face cu nimic mai avizat (putini sunt comerciantii care chiar stiu ce vand si cum sa vanda) si in mod clar nici mai obiectiv decat altii pe respectivul subiect.

Parerea mea...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #31 : 18.Oct.2015, 04:29:57 p.m. »
Sa nu uitam ca Sara Motors din Timisoara conduce detasat in topul negativ al serviciilor post vanzare. Ba chiar imediat dupa incasarea avansului daca e sa tinem cont de ce au spus pe forum cei ce au avut contact cu ei.

Offline enicky

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #32 : 18.Oct.2015, 09:32:19 p.m. »
Poate vroiai sa spui de link-ul asta, intrucat cel dat de tine duce doar la o enumerare de oferte la instalatii GPL.

Sper sa nu te superi pe mine cand iti spun ca nu de putine ori am incercat sa-ti urmaresc rationamentul/sirul de idei si cam de acelasi numar de ori m-am lasat pagubas...

In situatia data, cum bine spui si tu, dealer-ul respectiv nu face altceva decat sa-si vanda marfa. Dar asta nu-l face cu nimic mai avizat (putini sunt comerciantii care chiar stiu ce vand si cum sa vanda) si in mod clar nici mai obiectiv decat altii pe respectivul subiect.

Parerea mea...

     Concluzia e simpla : urmarind sirul de idei (din postarile mele) mi-am dorit sa va arat ca ca doua reprezentante ofera instalatie gpl spre instalare pe masini , chiar de  noi, (la SAB era un swift nou cu gpl pus la Radacini) si eu nu cred ca ar face-o afectand garantia masinii. Or mai fii si legi de respectat in tara asta, nu se pierde garantia asa, cat bati din palme. Asta era toata filozofia !

     In alta ordine de idei,  am observat pe forum o mare reticenta la orice idee noua de upgrade  al unei masini : zice cineva ca a facut sau ca ar vrea sa faca ceva, imediat se gasesc doi membri si un moderator sa-i caute bete-n roate  ! :D
Sau poate mi s-a parut ?
« Ultima Modificare: 18.Oct.2015, 10:14:17 p.m. de shpeedy »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Cosmin09

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #33 : 18.Oct.2015, 09:42:54 p.m. »
Nu cred ca cineva, voit intentionat, doreste sa bage "bete in roate" cuiva, aici pe forum. Aici discutam, spunem ce facem sau ce nu facem cu masinile cumparate, dam sfaturi atat cat ne pricepem fiecare...

Eu unul nu am dorit sa bag "bete in roate" nimanui ci doar am incercat sa va expun o situatie, asa cum ar fi ea interpretata de producatorul unui vehicul, de orice marca ar fi el, daca un posibil defect in perioada de garantie ar putea fi cauzat de o modificare a masinii realizata de client, in acest caz montarea unei instalatii GPL.

Si nici nu am de ce sa bag "bete in roate" cand eu, sofer de diesel de 7 ani, odata cu achizitia Vitarei, m-am hotarat sa trec pe benzina tocmai pentru a-mi putea monta pe masina, candva in viitor, instalatie GPL.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #34 : 18.Oct.2015, 10:28:13 p.m. »
Colegii de forum nu sunt rău-intenționați. Însă unele idei au mai fost dezbătute cu ani în urmă pe forum, s-a ajuns la o concluzie cvasiunanimă iar dezbateri recente repun pe tapet astfel de probleme în oarecare contradicție față de anteriorul ”consens”. Nu oricine are timp și răbdare să citească tot forumul și probabil parte din postări s-au pierdut prin mutarea forumului pe alt server, etc, în ciuda eforturilor celor ce se ocupă de partea tehnică.
În ce privește mariajul M16A cu kit-ul GPL, mă simt dator să reiau 2 idei:
- motorul, în varianta de pe SX4 nu rezistă la funcționarea pe GPL mai mult de 60/70 mii km. Dealtfel M16A este pe lista motoarelor la care producătorii consacrați de instalații GPL au constatat distrugerea supapelor și ”regresul” scaunelor de supapă;
- dealerii, la momentul la care studiam eu problema montării unei astfel de instalații au declarat în unanimitate că pierd garanția mașinii în integralitatea ei. Am replicat că pot înțelege pierderea garanției la motor ori instalația electrică dar nu pot pricepe ce treabă au frânele ori suspensia cu kit/ul GPL. Răspunsul a fost că montând un rezervor suplimentar pe mașină crește efortul pe amortizoare, frâne, bucșe, rulmenți, etc. Abureală atât timp cât nu depășești masa maximă autorizată a autoturismului.
In concluzie,  nimeni nu-și dorește să investească niște bănuți în mașină cu ”binecuvântarea” dealerului (întâmplător acesta încasează parte din acei bani) iar la decesul motorului în perioada de garanție acesta să-ți rânjească în nas explicându-ți că nu ai înțeles condițiile garanției deși acestea erau clare. Exact ca atunci când mergi la asigurator pentru dosar de daune și afli că nu te poate despăgubi deoarece aveai anvelope neconforme sau altă frecție din cauza căreia a căzut copacul trăsnit pe mașină. Exagerez desigur !

Deci nu este o reticență  la nou / îmbunătățiri din partea unor moderatori / postaci conservatori ci conștiența că subiectul a fost dezbătut și un eventual diagnostic a fost conturat - e drept ! - în condițiile date la momentul dezbaterii. Aici intervine Heraclit din Efes care ne argumentează cum că nu putem traversa un râu de două ori ...
« Ultima Modificare: 18.Oct.2015, 10:31:56 p.m. de sxtelu »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline enicky

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #35 : 18.Oct.2015, 10:30:10 p.m. »
  Ei, hai sa zicem c-am exagerat putin, dar dupa intrebari imi dau seama :" de ce sa pui leduri, la ce-ti trebuie trapa, de ce vrei gaz, de ce vrei scut", s.a.
  Si fiindca mi-ai ridicat mingea la fileu, sa stii ca si eu cand am cumparat-o m-am gandit la gpl, dar nici nu mai voiam sa spun, ca cine stie ce comentarii se mai faceau . Baiatului meu I-am dat una din msini si el a vrut benzina ca sa-si puna gaz, iar cand am condus-o am ramas surprins, nici nu stiam cand e gaz si cand e benzina.  :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #36 : 18.Oct.2015, 10:34:09 p.m. »
Si ca sa vezi ca nu suntem contra upgrade-ului, n-a comentat nimeni la montajul oglinzilor incalzite care, daca nu e facut in service de reprezentanta, poate duce la pierderea garantiei.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #37 : 18.Oct.2015, 10:36:58 p.m. »
In alta ordine de idei,  am observat pe forum o mare reticenta la orice idee noua de upgrade  al unei masini : zice cineva ca a facut sau ca ar vrea sa faca ceva, imediat se gasesc doi membri si un moderator sa-i caute bete-n roate  ! :D
Sau poate mi s-a parut ?

Spune la modul concret cine/cand/cui/pe ce tema a pus bete-n roate si clarificam situatia.

Daca te referi cumva la situatia de fata, chiar nu vreau sa incurc pe nimeni - consider in schimb, tinand cont si de faptul ca au fost cazuri in care 'mariajul' M16A<>GPL nu a fost cel mai fericit, sa fie 'puse pe masa' daca nu toate, macar mare parte din aspectele instalarii GPL-ului pe o masina noua....

  Ei, hai sa zicem c-am exagerat putin, dar dupa intrebari imi dau seama :" de ce sa pui leduri, la ce-ti trebuie trapa, de ce vrei gaz, de ce vrei scut", s.a.
  Si fiindca mi-ai ridicat mingea la fileu, sa stii ca si eu cand am cumparat-o m-am gandit la gpl, dar nici nu mai voiam sa spun, ca cine stie ce comentarii se mai faceau .

Daca faci vreo modificare la masina, ar trebui s-o faci strict pentru tine, sa corespunda necesitatilor/dorintelor tale (e masina ta, in fond). Nu pentru altcineva...

PS: vezi ca ti-am editat postul pentru a avea inteles cand se termina citatul si cand e reply-ul tau.  :good:
« Ultima Modificare: 18.Oct.2015, 10:41:01 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline dragos_ri

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #38 : 11.Iul.2016, 09:50:06 a.m. »
Buna.Sunt nou pe acest forum,si SPER ca in circa 15-20 zile voi fi posesorul unui Vitara 1.6 benzina AT in dotarea Spirt,dotat inca de nou cu instalatie G.P.L.(montat optional de catre dealer),vreau sa aflu experienta voastra despre acest subiect.
  • vitara spirit 1.6 allgrip at
 

Offline shpeedy

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #39 : 11.Iul.2016, 10:09:28 a.m. »
S-ar putea sa nu-ti placa ce-o sa afli...

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X