Autor Subiect: Amortizor spate curs  (Citit de 3973 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline smiley

Amortizor spate curs
« : 13.Nov.2019, 09:53:43 a.m. »
La schimbul de anvelope am observat cu tristețe faptul ca un amortizor pe spate e cam transpirat și cam murdar, privind mai atent am obs ca e glazurat cu ulei și praful care s-a lipit de el se datorează uleiului care a curs din el.

Mașina are aproape un an și 17mii km, am sa ma programez la service sa vedem ce zice garanția.

Mai jos sunt poze cu amortizor ul drept și ala stâng. Pare destul de clar ca dreptul nu mai are o viata lunga

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk


Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline ntire2000

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #1 : 13.Nov.2019, 10:18:46 a.m. »
In mod normal se schimba amândoua pe garantie.
Dar roaga-te înainte, eventual aprinde si vreo 2 lumânari la biserica (mai ales ca esti din Iasi).  :D
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ...

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #2 : 13.Nov.2019, 10:31:34 a.m. »
And keep 'smileyng'
 

Offline Dogy

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #3 : 13.Nov.2019, 12:00:43 p.m. »
Intra amortizoarele pe garantie?
Oricum ti-a cedat prea repede, dupa doar 17.000 km, e destul de clar ca a avut o problema de fabricatie.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline smiley

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #4 : 13.Nov.2019, 12:38:22 p.m. »
Am sa aflu saptamana viitoare daca garantia din bara in bara le acopera, eu ma astept ca le acopera.
Si da... s-a stricat prematur amortizorul mai ales ca eu am si menajat articulatiile si nu au prea vazut drumuri rele.

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #5 : 13.Nov.2019, 12:50:40 p.m. »
Amortizoarele sunt acoperite de garantie. Am schimbat si eu unul in trecut. Suzuki a trimis catre service-uri o procedura de recunoastere a amortizoarelor ce pot fi inlocuite in garantie, bazata pe desene.
Eu te-as sfatui sa faci mai intai un test pe standul de amortizoare. La mine, cele curse aveau eficiente de 95 % iar cele noi, abia intre de 80-90 %. Dar iata ca merg inca si dupa 7 ani.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline enicky

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #6 : 13.Nov.2019, 01:30:19 p.m. »
  Eu am carat cu a mea gresie si faianta si la schimbarea arcurilor aratau bine, uscate, curate. Ciudat de repede au cedat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline smiley

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #7 : 13.Nov.2019, 01:47:45 p.m. »
@gabineg conform documentului de mai jos, o cantinate mica de ulei este "weepage" si este permis dar la mine este clar "leakage" uleiul fiind de sus pana jos :
http://www.monroe.com/downloads/servicegrams/monroe-ride-control-servicegram-vol1-no5-english.pdf
Probabil daca as face testul de amortizoare ar iesi inca ok, la mers nu simt nimic neobisnuit deci probabil mai are ulei cat sa-i permita sa functioneze cat de cat in parametri, dar la un moment dat invevitabil uleiul ala o sa se termine.

@enicky sigur al meu este cu defect de fabricatie sau s-a sinucis de plictiseala ca nu l-am dus pe drumuri grele sau un soft offroad acolo :))

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline cristidav

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #8 : 13.Nov.2019, 05:49:11 p.m. »
Si SX4 Clasic al meu a avut aceeasi problema de la inceput. Dar eu n-am menajat-o, am bagat-o la greu pe drumuri pietroase pe care poate merge un 2WD. Si an de an, la schimbul de cauciucuri din toamna (ca doar vara ma bag pe drumuri de-alea), arata ca ale tale. Masina are 7.5 ani si chiar si acum sunt cu cele originale, neschimbate pe motiv de frica sa nu cumva sa prind ceva mai prost. SI nu regret decizia. :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline smiley

Re: Amortizor spate curs
« Răspuns #9 : 29.Iul.2020, 12:47:53 p.m. »
Astazi am fost la Doly Iasi, am zis ca daca tot vine revizia, sa imi schimbe si amortizoarele daaaar surpriza trista.

Se uita mecanicul sef 2 secunde la amortizorul curs 2 sec la ala bun si ii spune muncitorului mecanic sa stearga amortizorul cu o carpa de combinatia de praf + ulei care acum era mai groasa(2 ani s-a tot adunat) si apoi sa balanseze masina sa vada daca mai curge. Imi spune mie ca asta e procedure de la Suzuki, alfel nu deconteaza.

Eu ma uitam ca la un film de comedie in care subiectul de batjocura sunt eu. Cum sa imi zica ca verifica sa vada daca ceva care a curs, mai curge...in conditiile in care amortizorul ala curge foarte putin si balanastul masinii il comprima poate 2-3 cm si nu brutal ca o groapa.
In final mi-au spus ca la revizie daca se aduna iar il schimba. Dar au uitat sa faca poza care trebuie pentru decont, deci nu o sa il poata schimba daca se aduna iar ulei, o sa il stearga iar cu o carpa.
E de Doamne fereste ce se intampla cu garantiile astea, cand o sa fie sa schimb masina revin fericit la SH unde pot sa ma ocup linistit singur de problemele masinii :))

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 
The following users thanked this post: remarque, kellogs