Autor Subiect: Calitate parbriz  (Citit de 31057 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dan T

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #50 : 23.Mai.2017, 01:54:56 p.m. »
Hai sa fim seriosi... sunt de acord ca am devenit societate de consum, la nivel global. Dar ca sa infoliez masina noua ori sa dau cu tot felul de solutii ca sa nu se zgarie geamul ori sa cumpar si sa fac tot felul de operatiuni toate avand scop o buna functionare... suna exact ca la Dacia antica. Trusa de scule cu rezerva de piese. O platina, o bobina de inductie, bujii, curele, jigloare etc.

Incep sa reconfigurez urmatoarea achizitie de peste 3-4 ani. Sar la o masina de cca 30-35.000 euro si la o marca mai "pretentioasa" numai din curiozitatea mea de a ma lamuri ca "ce este ieftin este slab calitativ"
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #51 : 23.Mai.2017, 02:04:12 p.m. »
dap, asa este ! grija mare la vopsea, grija mare la geamuri... sa speram ca pe partea tehnica nu vor fi probleme :) si ca acestea au fost singurele "sacrificii".
Sa stii ca modelul meu nu a fost chiar ieftin si pretul nu mai este o garantie, in aceste zile. Nu ai de unde sa iti dai seama ce ai cumparat decat dupa ce folosesti ceva vreme acel ceva, mai ales un model nou. Cand pui pe lista toate echiparile pe care trebuie sa le ai cand vinzi o masina in UE si probabil ca iti doresti sa ti-o mai cumpere si cineva, undeva trebuie as faci un compromis. Cine ar da pe o Vitara 35.000, dar sa vina echipata cu lac rezistent, caroserie galvanizata, parbriz atermic samd. ?
Eu am inteles aceste minusuri, chiar daca nu am stiut de ele de la inceput si daca lista de opreste aici, eu sunt multumit. Daca intra in partea tehnica, atunci ...trist si grav. Va deveni "way of life, never again" . :)
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 
The following users thanked this post: toma

Offline Lerua07

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #52 : 23.Mai.2017, 03:17:51 p.m. »
S-au facut deja 2 ani de la lansare si sunt destule masini care au parcurs peste 30-40 k km fara sa apara probleme tehnice (cel putin asa rezulta de la cei care sunt membrii SCR). Eu cred ca dpdv tehnic masina este OK !  :good:
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline Cosmin09

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #53 : 23.Mai.2017, 03:21:58 p.m. »
Masina este ok dar am luat si eu o pietricica in parbriz, la nici un an de cand am cumparat-o, si s-a ciobit. Am reparat si deocamdata "buba" arata la fel si acum, la 8 luni de la reparatie.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 

Offline Dan T

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #54 : 23.Mai.2017, 03:50:53 p.m. »
Daca intra in partea tehnica, atunci ...trist si grav.

Am vreo 35.ooo cu ea si nu au aparut probleme tehnice... inca... Sper sa nici nu apara. Se comporta foarte bine si pe off-road, cam prea rigida pe spate dar se descurca.
Calitatea interiorului si a exteriorului lasa de dorit. Integral. Inclusiv functii care nu pot fi folosite sau functioneaza aiurea ori partial. Vezi mirror link, RBC, blocarea senzorului de temperatura, AC insuficient etc.

Una peste alta este... acceptabila si buna de hartanit. Daca vrei sa tii masina pe termen lung, multi ani... recomand tratamente si chirurgie plastica  :-)) :-)) :-))
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline Bobcat134

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #55 : 23.Mai.2017, 04:01:31 p.m. »
Am vreo 35.ooo cu ea si nu au aparut probleme tehnice... inca... Sper sa nici nu apara. Se comporta foarte bine si pe off-road, cam prea rigida pe spate dar se descurca.
Calitatea interiorului si a exteriorului lasa de dorit. Integral. Inclusiv functii care nu pot fi folosite sau functioneaza aiurea ori partial. Vezi mirror link, RBC, blocarea senzorului de temperatura, AC insuficient etc.

Una peste alta este... acceptabila si buna de hartanit. Daca vrei sa tii masina pe termen lung, multi ani... recomand tratamente si chirurgie plastica  :-)) :-)) :-))


De ce ai mai cumparat masina atunci?
  • Vitara passion 1.6 Mt 5 Allgrip
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #56 : 23.Mai.2017, 04:09:09 p.m. »
Vă atrag atenția preventiv că sunteți foarte offtopic și o să vă apară niște dungi peste scris și apoi cu roșu offtopic.

Ah, scuze, numai mie mi se întâmplă, dar na, aveți grijă  :-S
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Calitate parbriz
« Răspuns #57 : 24.Mai.2017, 07:57:10 p.m. »
Intre timp la masina mea de 24.000 euro ( ca deh , e mai scumpa in nord!) are un parbriz...o minunatie de vazut in soare! Am o grija , sa am  plin tot timpul tancul de solutie de parbriz, cel putin cand il ud , nu mai am puzderia de "stele" cand soarele imi bate din fata sau piezis...Pilkington inca nu le face iar fabricantul maghiar este departe de ce ar fi vrut  un obisnuit  al drumurilor...Consumabil e putin spus...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #58 : 12.Iun.2017, 12:43:01 p.m. »
Salut,

Am contactat Sallglas si au raspuns ! :) cu privire la "privacy glass", pentru cine este interesat, pentru ca eu sunt intrucat nu vreau sa pun folie pe masina de aiurea (avand in vedere ca voiam sa pun air 80 ceramic, as fi vrut crystalline 70 sau 90, dar la noi nu s-a inventat inca), am intrebat ce valori au acele geamuri, daca sunt doar colorate sau fac si ceva... Iata raspunsul mai jos :

Below you can find the technical parameters for this type of glass.
The thickness is 3,15mm, so you can see the first line.
Ex: Total solar transmission is 23,6%, the rest of solar energy is rejected or absorbed.


 Sper sa va ajute !

@cosmin09 : ma bucur ca iti este de ajutor, am intrebat si despre pobilitatea achizitionarii unei solutii atermice pentru laterale fata si parbriz. Poate avem noroc ... eu as vrea sa am pentru laterale fata si parbriz. Folia imi pare o solutie de mijloc si implica treburi legale. Asa, daca vine de la producator, este conforma cu legile din start, sper eu.
« Ultima Modificare: 12.Iun.2017, 12:58:29 p.m. de SPIRIDUSHU »
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline Cosmin09

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #59 : 12.Iun.2017, 12:49:39 p.m. »
As fi apasat pe butonul Thanks dar nu mai este....Asa ca...multumesc pt informatie. Este foarte utila :)
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022