Autor Subiect: Calitate parbriz  (Citit de 31055 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Calitate parbriz
« Răspuns #40 : 24.Dec.2016, 12:21:53 a.m. »
Am renuntat sa le mai numar si nici nu le mai repar.
Din nefericire pentru Romania chinezariile au cam acelasi pret , am dat cam 17 RON pe protectia externa.  In schimb masina a costat cam 2000 euro in plus fata de Romania. Dar si transportul se pune...Astept ca Pilkinger sau altii sa faca unul mai bun ca asta unguresc e cam varza...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Cosmin09

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #41 : 05.Ian.2017, 02:18:46 p.m. »
Asa e si cu folia de care scriam eu. De-aia o duc in casa la uscat dimineata si nu o iau cu mine in masina. Ca sa se usuce bine pana seara cand o pun din nou pe parbriz.

Luni, 9 ianuarie, va fi din nou la Lidl folia de parbriz de care scriam.
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022
 
The following users thanked this post: ariciul, PAR

Offline Lerua07

  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 
The following users thanked this post: emil_greus

Offline AnCh

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #43 : 26.Feb.2017, 04:36:52 p.m. »
Am tot citit de situatii in care sticla folosita pe masinuta aceasta nu este tocmai de calitatea si duritatea acceptata pe alte marci.
Si in dimineata aceasta am avut ocazia sa mi se confirme acest lucru negativ. :(

Situatie: geamurile inghetate, nevoia urgenta de a pleca pentru a ajunge la timp intr-un anumit loc si spray-ul de dezghetat golit de la diminetile inghetate in zilele anterioare.
Solutia ramasa: racleta.
Problema aparuta: parbrizul a primit cateva zgarieturi foarte usoare dar totusi vizibile in lumina iar geamul lateral cateva zgarieturi mai groase si mult mai vizibile.
Banuiala: parbrizul, fiind constant spalat, nu a pastrat prav foarte mult pe el sub gheata pe cand geamul lateral avea destul. Motivul pentru care ceva firicele de praf pot face o asa problema este pur si simplu duritatea scazuta (calitatea proasta a sticlei) facuta in tara vecina, de unde sunt importate.

Eu personal, timp de 10 ani, nu am avut deloc aceste probleme (cu foarte mici exceptii in timp) la masina anterioara (hyundai accent) ceea ce ma face sa ma intreb daca nu cumva suntem luati de prosti.

Personal am sa scriu, la un moment dat, catre firma suzuki despre aceste probleme pentru ca vad ca se tot strang si noi, obisnuiti cu problemele, le peticim in loc sa le dam in cap pentru un serviciu prost facut din partea lor desi este platit, nu gratis.
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 
The following users thanked this post: Costique

Offline Dan T

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #44 : 23.Mai.2017, 11:14:26 a.m. »
1. Cateva muste zdrobite si uscate, foarte incapatanate la diverse tentative de a le curata.
2. Una bucata burete de bucatarie, multa apa si curatarea cadavrelor.

1 + 2 = parbriz de tot rahatul flotei maritime. Zgariat de parca as fi folosit diamante.

Concluzia mea este ca Suzuki a folosit, la fabricarea modelului Vitara si poate nu numai, materiale de FOARTE proasta calitate in scopul scaderii pretului final de achizitie.
Parbrizul este ultima porcarioara gasita. Am identificat pana acum prea multe ca sa le mai enumar, din nou. Am facut-o in alt topic.

Am avut 6 masini noi si alte vreo 12 second hand. Doar la Trabant am mai avut atatea probleme cu calitatea...
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #45 : 23.Mai.2017, 11:28:07 a.m. »
Da ! Asa e ! Dar nu cred ca e doar cazul Suzuki, am o banuiala ca mai multi producatori incearca o asemenea reteta. Acum si masina ieftina si produsa in UE ... :)))
Recomand cu caldura : tratament aquapel sau similare, formeaza o pelicula protectoare pentru parbriz si stergatoare, plus ca nu se mai "lipeste" nimic. Daca totusi se lipeste, apa calda sau solutie pentru spalat geamurile masinilor (din experienta, cele cu spuma sunt mai ok) si neaparat o laveta de microfibra pentru sticla.

Pentru protectie anti pietre ... nu exista solutie. Mi-am luat o pietricica, parbrizul s-a ciobit instant. Reparata cu rasina din aceea, se mai vede un pic, dar macar nu e descoperit acolo.
Aveti mare, mare grija cu aceasta masina, in general, mai ales pentru exterior ! Este o masina "sensibila" :)

P.S. producatorii geamurilor de pe Suzuki New Vitara nu raspund la mailuri. I-am contactat pentru detalii referitoare la "privacy glass" si pentru geamuri laterale cu protectie solara after market, pentru model ... nici un raspuns.
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline migabi

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #46 : 23.Mai.2017, 11:55:08 a.m. »
Aceeasi chestie cu parbrizul este si la sx4. Suspectez ca am agravat problema folosind o solutie gen aquapel (i-am uitat numele).
SX4 SE m16a awd 2011
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #47 : 23.Mai.2017, 12:00:04 p.m. »
Salut Migabi, de crezi ca ai agravat problema cu solutie pentru parbriz  ?
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline migabi

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #48 : 23.Mai.2017, 12:33:04 p.m. »
Stiu ca scopul tratamentului este sa nu apara o pelicula de apa pe geam dar daca se murdarea parbrizul si foloseam stergatoarele, mizeria era plimbata de stergatoare pe uscat in loc sa fie "inmuiata" si indepartata.
Daca incercam sa folosesc stergatoarele pe timp de ploaie, lamela stergatoarelor nu reusea sa adune suficienta apa cat sa curete parbrizul cum trebuie si mergeau pe uscat.

Ulterior am accentuat si eu problema curatind in mod incorect parbrizul. In schimb pe oglinzile si exterioare si geamurile laterale, a functionat mult mai bine.

Si da, lacul e foarte sensibil si regret ca nu am infoliat-o la achizitie desi mi s-a recomandat.
SX4 SE m16a awd 2011
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Calitate parbriz
« Răspuns #49 : 23.Mai.2017, 12:41:24 p.m. »
hmm ciudat cum ai patit tu.
Iti spun cum este la mine: daca parbrizul este uscat si cu praf si actionez spalarea parbriz, acesta se curata imediat, adica la modul ca din prima. Lamelele nu scartaie niciodata pe parbriz si aluneca frumos. In urma stergatorului raman cateva dare, ca si cum as avea grasime pe parbriz, ceea ce cam asa este, dar se usuca repede in mers si fara urme. Aplic acest tratament de 2 ani de 2 ori pe an.
Cand ai aplicat solutia, ai curatat parprizul foarte bine cu apa + alcool izopropilic  sau claybar? Stiu ca este foarte important ca parbrizul sa fie "luna", altfel nu sunt rezultate ok.
Pe timp de ploaie, cand intra stergatoarele, "fuge" toata apa de parpriz, adica in urma lor e clar. Daca sunt in mers si am peste 50km/h, stergatoarele mai rau ma incurca. 
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus