Autor Subiect: Probleme motor 1.6 VVT  (Citit de 87922 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NicNic

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #570 : 18.Dec.2023, 09:37:16 a.m. »
As face reclamatie pe unde se poate.
Incercand sa rezolv problema fara sa cheltui eu bani pentru remedierea greselii acelui service. (pentru ca nu as avea masina nefunctionala din acea cauza, asa cum a fost in cazul lui @remarque )

Insa pentru problema din 2016 deja ar fi cam tarziu sa mai reclam la alte foruri respectiva neconformitate.
Pentru ca, cel mai probabil, ar fi prescrisa raspunderea service-ului pentru acea lucrare....

Vorba ceea, toate lucrurile trebuie facute la timpul lor .  :)
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline migabi

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #571 : 18.Dec.2023, 10:24:52 a.m. »
Experienta personala cu service-urile Suzuki cat si incidente de genul m-au facut sa ma orientez catre alta marca in 2019 si cel mai probabil asta se va intampla si in 2024. As vrea sa iau un Suzuki dar la mine exista un istoric specific care e confirmat si de altii de pe forum.
SX4 SE m16a awd 2011
 

Offline remarque

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #572 : 18.Dec.2023, 12:01:32 p.m. »
Problema ce am avut-o la motorul M16A al Vitarei, bătaia de bielă, n-a fost ceva întâlnit frecvent, am numărat pe forum doar vreo 4 cazuri. Cu atât mai mult nu ar fi fost un capăt de țară să se rezolve pe garanție. La 1,4 TSI, 1,0 Ecoboost sau 1,2 Tce au fost mult mai multe probleme. Dar cum managerii Suzuki au vrut să se acopere de „glorie”, până la urmă au și reușit. Ce încredere mai pot avea în service-urile Suzuki de pe plaiurile mioritice? Zero. M-am reorientat și eu din 2019 pe coreene.

@ASZ
Au aplicat tactica tergiversării: să devină prea târziu să să mai poți rezolva. Să ieși din garanție (inclusiv garanția lucrării), să se prescrie, etc. Deja-vu.   
Să apelezi la instanță ar fi prea costisitor.
 
« Ultima Modificare: 18.Dec.2023, 12:29:35 p.m. de remarque »
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 
The following users thanked this post: ASZ, teutzue

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1553
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline bisti

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #574 : 16.Ian.2024, 11:36:00 a.m. »
Acum trebuie sa ia legatura cu ziarul, sa anonimizeze numele, prenumele, numarul de la masina, seria de caroserie.
 

Offline remarque

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #575 : 20.Feb.2024, 07:37:48 p.m. »
https://www.stiridecluj.ro/economic/cosmarul-prin-care-a-trecut-un-barbat-care-si-a-cumparat-o-masina-noua-din-cluj-noua-ani-s-a-luptat-pentru-a-demonstra-un-viciu-grav

https://m.dcnews.ro/un-roman-si-a-cumparat-o-masina-in-2015-abia-in-2024-in-justitie-si-a-gasit-dreptatea-dupa-ce-a-descoperit-un-defect-grav-la-autovehicul_945267.html

https://www.libertatea.ro/stiri/un-roman-a-trebuit-sa-mearga-in-ungaria-pentru-a-si-repara-masina-pentru-ca-niciun-service-din-romania-nu-i-recunostea-defectul-4799683

P.S. Mai sunt câteva articole pe tema asta și prin alte publicații online locale.
Că e bine, că e rău, am făcut-o. Motivația mea e următoarea: pe 18 decembrie 2023 am cerut prin avocat către Premium Cars Cluj recuperarea sumei de circa 1300 euro reprezentând taxa de timbru, taxă expert numit de instanță, etc., adică strict cheltuieli din instanță, unde atât pe fond cât și la apel am avut câștig de cauză. Cum nu au avut nici o reacție, apelez din nou la instanță. Și ca bonus și la media. Nu era mai simplu altfel?

Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 

Offline ntire2000

Re: Probleme motor 1.6 VVT
« Răspuns #576 : 20.Feb.2024, 09:12:14 p.m. »
Lipsa educatiei duce la toate relele: lipsa onestitatii, lipsa respectului fata de celalalt, lacomia, etc. etc.
Mai avem mult(e zeci de ani) de recuperat pâna ajungem ca dincolo.....
Asta daca se va întâmpla vreodata.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού