Autor Subiect: Alerte defectiuni cod rosu  (Citit de 3448 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Vali D

« Ultima Modificare: 01.Oct.2016, 01:14:26 p.m. de Vali D »
 

Offline enicky

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #1 : 01.Oct.2016, 04:25:28 p.m. »
        Despre al doilea defect mi s-a spus la autonet cand optasem pt. passion. Eu l-am testat si n-a funtionat, si mi-au spus ca nu trebuie sa bazez pe el. Un alt motiv pt. care am renuntat la model(dupa lipsa gps-ului)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Catalln

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #2 : 01.Oct.2016, 04:58:49 p.m. »
RBS functioneaza in anumite limite descrise chiar in manual.
Problema este ca sunt unii conducatori auto care se lasa 100% in baza acestui dispozitiv,  iar rezultatele sunt usor de anticipat, astfel in anumite tari aceste alerte sunt un fel de plasa de salvare pentru producator in cazul unor procese.
Eu am vazut ce poate face pe pielea mea,  acele cateva fractiuni de secundă care au facut diferenta,  eram in spatele unuia caruia nu ii mergea nici un stop si nici semnalizarile pe spate,  RBS  a sesizat inaintea mea incetinirea acestuia si m-a ajutat sa evit o tamponare sigura.
Bineinteles orice sistem este perfectibil.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline marcone

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #3 : 02.Oct.2016, 01:01:18 p.m. »
Ca inseamna defectiune cod rosu?
 

Offline Catalln

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #4 : 02.Oct.2016, 05:42:43 p.m. »
Teoretic este o defectiune / anomalie care poate provoca un accident.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline dAlex

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #5 : 02.Oct.2016, 10:10:22 p.m. »
Atentie, pentru Mexic/Brazilia sunt destule diferente in felul in care sunt produse masinile. Vedeti manualul de utilizare pentru mai multe detalii.

Vreau sa spun ca exista posibilitatea ca prima defectiune mentionata sa nu se regaseasca pe masinile produse in UE.
  • Vitara Passion 4x2, 1.6 Benzina, MT
 

Offline Vali D

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #6 : 02.Oct.2016, 11:16:13 p.m. »
Atentie, pentru Mexic/Brazilia sunt destule diferente in felul in care sunt produse masinile. Vedeti manualul de utilizare pentru mai multe detalii.

Vreau sa spun ca exista posibilitatea ca prima defectiune mentionata sa nu se regaseasca pe masinile produse in UE.

Te rog sa nu mai induci lumea in eroare. Manualul de utilizare nu are nici o treaba cu reperul ce pare a afecta desprinderea puntii spate. Discutam despre un bolt 12X113mm reper 09135-12020-RX0 ce fixeaza puntea spate de caroserie. Scrie undeva in manualul de utilizare despre acest reper ????? Invatati sa cititi despre ce este vb in subiect. Reperele pieselor se fac dupa acelasi proces tehnologic si calitate oriunde in lume la fabricile Suzuki, fiind piese interschimbabile fara a conta ca e fabricat la Polul Nord sau Africa.
marcone - codul rosu este pentru anumite piese vitale ale produselor ce iti pot pune viata in primejdie.In industrie merg pe un circuit international de avertizare. Aceste atentionari le-am dat in special prin prisma faptului ca sunt defecte de fabricatie(sau proiectare) si in contextul in care daca cineva dintre voi au intampinat astfel de probleme sau rechemari in service pentru acest lucru. Sau daca cei din service-urile noaste au informatii / atentionari despre aceste probleme.
catalin - multumim ca ne-ai povestit ca la tine RBS-ul functioneaza corect. Dar nu asta era ideea......
« Ultima Modificare: 02.Oct.2016, 11:18:30 p.m. de Vali D »
 

Offline aleksanders

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #7 : 02.Oct.2016, 11:25:33 p.m. »
te contrazic putin  - nu toate reperele sunt facute in aceeasi fabrica - asa ca un bolt pentru america de sud mai mult ca sigur este facut intr-o tara din america de sud .... nu cred ca daca acel bolt era o buba si pentru productia din europa isi permiteau sa o ignore, cat despre rbs - el este specificat peste tot ca nu este decat un mijloc care sa te ajute si nu sa iti faca treaba ta - au ei grija sa se acopere in hartii a.i. pentru orice neconformitate aparuta sa nu raspunda cu capul.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline enicky

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #8 : 03.Oct.2016, 12:54:09 a.m. »
Salut. Stie cineva despre acest defect de fabricatie :
               http://www.alertas.gob.mx/
        Inainte sa raspundem la intrebarea asta, ar trebui sa ne intrebam pe cine si cat a "deranjat" aparitia acestei Vitara?
        Pe cine a "derajat" VAG ?(de exemplu)
        Japonezii astia s-or pricepe la masini ?  Dar la IT?
     Dar daca tot nu-i poti opri, totusi, mai raspandesti un zvon, ii mai actionezi in judecata, macar ii mai incetinesti putin, nu? :dknw:
           "Alerta defectiuni cod rosu"...!. Exista si cod portocaliu, si galben??
« Ultima Modificare: 03.Oct.2016, 01:16:29 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Cosmin09

Re: Alerte defectiuni cod rosu
« Răspuns #9 : 03.Oct.2016, 08:53:06 a.m. »
Nu stiu la Suzuki ce culori mai sunt, dar unde lucrez eu exista Rosu (chemare in service cu scrisoare trimisa ultimului proprietar cunosut), Albastru (remediere la prima vizita in service) si Galben (defect recunoscut de constructor dar remediat doar la reclamatia clientului). Asadar, daca e  rosu, e de siguranta si necesita interventie imediata pe lotul de vehicule pe care s-a constatat acel defect.

In Romania, toate rechemarile in service, adica pentru incidentele in rosu, trebuie anuntate aici. Suzuki nu e, ceea ce inseamna ca pe vehiculele vandute in Romania nu s-a constatat un incdent "rosu".
  • Vitara S 1.4 turbo 4x4 6AT Galactic Grey din 18.11.2015 pana in 07.02.2022