Autor Subiect: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA  (Citit de 22812 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline aavii

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #50 : 08.Aug.2016, 06:22:45 p.m. »
Corect insa chiar nu toate suruburile au un cuplu de strangere exact. Din cate stiu eu doar suruburile supuse la eforturi pulsatorii au nevoie de o anumita strangere (cum ar fi capacul de la chiuloasa, roti, etc)
  • Suzuki Vitara S grade
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #51 : 08.Aug.2016, 06:41:26 p.m. »
@rexkrokidau
Am vazut mai multe postari ale tale cu niste imagini ce par a fi pagini de manual de service. Ele faceau referire la alte modele Suzuki, dar n-ai vreo indicatie unde s-ar gasi ceva asemanator pentru Vitara? Mi-e teama ca daca nu se gaseste ceva curand, acesti impatimiti ai cheii dinamometrice o sa-si cumpere fiecare cate una. Si asta nu pentru uz personal, ci ca sa-i stranga de oo la cuplu :) pe mecanicii care le lucreaza la masini fara sa respecte indicatiile de manual.
:))


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Ultima Modificare: 08.Aug.2016, 06:49:37 p.m. de yeti »
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline dan_wolf

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #52 : 08.Aug.2016, 06:51:57 p.m. »
Toate suruburile dintr-un ansamblu au cuplu de strangere specificat in proiectare. Nu are rost sa intram in detalii legate de cuplu de stangere si forta de frecare :)
De ex. aerisitorul de la etrier sau surubul de la baia de ulei. Doua persoane diferite vor strange diferit acelasi surub, din cauza lungimii cheii sau "calibrarii bratului".
  • Suzuki Vitara '16, Passion Allgrip
 

Offline rexkrokiDAU

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #53 : 08.Aug.2016, 07:05:46 p.m. »
@rexkrokidau
Am vazut mai multe postari ale tale cu niste imagini ce par a fi pagini de manual de service. Ele faceau referire la alte modele Suzuki, dar n-ai vreo indicatie unde s-ar gasi ceva asemanator pentru Vitara? Mi-e teama ca daca nu se gaseste ceva curand, acesti impatimiti ai cheii dinamometrice o sa-si cumpere fiecare cate una. Si asta nu pentru uz personal, ci ca sa-i stranga de oo la cuplu :) pe mecanicii care le lucreaza la masini fara sa respecte indicatiile de manual.
:))

Din pacate nu am gasit inca pe net manualul de service pentru Vitara. Cand dau de el il urc cu drag pe un ftp, asa cum am facut si cu cel pentru SX4.  >:D<
Pana atunci asta e, fiecare intelege in felul sau cum e cu forumurile si cu postarile la subiect sau nu.  ;)
Nu stiu daca isi vor cumpara o cheie dinamometrica cei ce au umplut pana acum o gramada de pagini fara legatura cu subiectul topicului, dar sunt aproape sigur ca se vor alege cu multa carne gratis atunci cand cineva care chiar are nevoie de manualul de service va pierde timpul citind toate paginile astea fara rost si fara finalitate practica, adica un link spre manual.

Offline Vali D

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #54 : 08.Aug.2016, 08:00:03 p.m. »
Sunt anumite lucruri care necesita strnagerea cu cheia dinamometrica asa ca nu e panica daca nu e folosita.
Prietene esti la "furat". Nivelul tau si perceptia de a intelege importanta cuplului de strangere denota ignoranta si nestiinta. Daca ai ceva de-a face cu latura tehnica - esti praf. Pas. Daca ai fi lucrat o zi in proiectare de orice - chiloti de tabla sau camera de ardere turboreactor, ai fi vazut ca si surubul de la chiloti are cuplu de strangere. Nu te lasa imbecilul ala de-l butonezi altfel.

@rexkrokidau - Scuze, imi asum carnita, de altfel , am o camera frigorifica. Primesc marfa. :-))
« Ultima Modificare: 08.Aug.2016, 08:03:31 p.m. de Vali D »
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #55 : 08.Aug.2016, 08:46:32 p.m. »
Eu astept cu deosebit interes sa apara New Vitara la Haynes, am avut la Peugeot 206 si a fost de mega ajutor. Pana atunci :  :cof:
Si da, si eu as vrea sa vad ca se strang toate suruburile la cuplu, asta ar fi un plus pentru service-ul de marca...daca tot dai un ban.
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline aavii

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #56 : 08.Aug.2016, 11:18:45 p.m. »
Prietene esti la "furat". Nivelul tau si perceptia de a intelege importanta cuplului de strangere denota ignoranta si nestiinta. Daca ai ceva de-a face cu latura tehnica - esti praf. Pas. Daca ai fi lucrat o zi in proiectare de orice - chiloti de tabla sau camera de ardere turboreactor, ai fi vazut ca si surubul de la chiloti are cuplu de strangere. Nu te lasa imbecilul ala de-l butonezi altfel.

@rexkrokidau - Scuze, imi asum carnita, de altfel , am o camera frigorifica. Primesc marfa. :-))
Parerea ta!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Suzuki Vitara S grade
 

Offline shpeedy

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #57 : 09.Aug.2016, 09:55:09 a.m. »
@Vali D: pentru postarea de aici ai primit un scurt avertisment.

Indiferent de pregatirea/experienta pe care le ai in posesie, nimic nu te indreptateste sa ai un asemenea limbaj vis-a-vis de un coleg de forum, cu atat mai putin cu cat nici nu-l cunosti, iar omul doar si-a exprimat propria parere pe marginea unei discutii.

Depinde de tine cum alegi sa-ti continui participarea in aceasta comunitate...

@ALL: intrucat discutia s-a indepartat destul de mult de subiectul topicului, o sa va rog sa va rezumati la ce are legatura cu partea de manuale de service pentru New Vitara.
« Ultima Modificare: 09.Aug.2016, 10:05:42 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Laurentiu

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #58 : 12.Aug.2016, 01:43:00 p.m. »
Nu stiu cata lume are cunostintele necesare utilizarii unei chei dinamometrice dar utilizarea ei chiar nu este necesare si nici nu trebuie sa fie necesara oricand.
Cine nu are cunostiinte, e bine sa stea in banca lui sau sa fure meseria de la cineva cu capul pe umeri. In manualul service (nu cel de intretinere) sint date toate cuplurile de stringere ale suruburilor. Ca mecanicii folosesc cheia dinamometrica sau nu, e problema lor in cazul unei defectiuni ce se poate incheia cu urmari de la categoria "usoare" pina la cele de categoria "tragice".

Majoritatea dintre voi ati inlocuit placute sau discuri de frina. Citi dintre mecanici au folosit cheia dinamoetrica la stringerea suruburilor? Cuplurile sintr date in manualul service:

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline dan_wolf

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #59 : 14.Aug.2016, 12:40:15 a.m. »
Sunt interesat de un soft sau catalog online de piese componente pentru Vitara. Ceva de genul ETOS, ETKA, vagcat pentru grupul VAG sau realoem pentru BMW. Sau macar un microfiche in format pdf cum exista pentru motociclete.
(Daca am postat unde nu trebuie, rog un moderator sa mute postarea. Multumesc.)
  • Suzuki Vitara '16, Passion Allgrip