Autor Subiect: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA  (Citit de 22812 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #20 : 04.Aug.2016, 01:14:47 p.m. »
Mi se pare ciudat ca azi nu este mai cald decat in alte zile si cu toate astea vad ca se arunca destul de usor cu vorbele...

Desi recunosc ca - personal - nu inteleg utilitatea unui manual de service pentru posesorul unei masini proaspat-lansate si acoperite de garantie, este dreptul oricui de a ridica aceasta problema si - atata vreme cat ridicarea acestei probleme nu aduce atingere Regulamentului - ar trebui respectata...

@ALL: fac apel la voi pentru folosirea unui limbaj care sa nu aduca atingere nici bunului-simt, nici logicii, nici limbii romane... :good:
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Vali D

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #21 : 04.Aug.2016, 01:17:33 p.m. »
              Chiar asa, ce facem noi cu el, mai ales in urmatorii 4-5 ani cand masina e in garantie? Doar din pasiune pt. mecanica, probabil. Mai mult ca sigur peste cativa ani se va gasi cu usurinta (si gratis). Sunt f.putin posesori de Vitara care au mai bagat ceva bani in accesorii, dar-mi-te sa mai dea si bani pe manual ca sa mestereasca la ea ! >:D<
Fara suparare si fara a crede ca te atac - ti se pare ca daca te duci in service la revizie / reparatie, cei de acolo sunt suficient de bine pregatiti si verifica de 2 ori operatiile efectuate??? Nu este mai bine sa stii ceea ce au de facut si tu doar sa supraveghezi??? Daca ti se intampla ceva - Doamne fereste, crezi ca mai ai cu cine sa te judeci din lumea de apoi??? Eu nu spun ca oricine are nevoie de manuale.....pentru mine personal micronul si electronul nu imi sunt necunoscute, insa nu toata lumea a invatat stiinta ingineriei. Nu mai spun despre service-urile din alte localitati si nu din Bucuresti. Ai habarn ce ignoranti sunt??? Nu ca cei din Bucuresti sunt Buricul Pamantului- sunt doar un pic mai dezghetati la minte. Si daca totusi crezi ca ai parte de absolventi ai facultatii de transporturi sau T.C.M. care sa faca reparatii ca muncitori la Suzuki......nu mai comentez.
P.S. nu cred ca este nimeni inconstient sa mestereasca la o masina in garantie , cu riscul de a o pierde......parerea mea.
« Ultima Modificare: 04.Aug.2016, 01:28:36 p.m. de Vali D »
 

Offline shpeedy

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #22 : 04.Aug.2016, 01:41:57 p.m. »
@Vali D: inainte de a continua discutia, te-as ruga sa citesti din scoarta-n-scoarta forumul sa vezi ca s-au format cateva pareri - obiective, zic eu - cu privire la experienta service-urilor Suzuki din tara.

Ce pot sa-ti spun: din Bucuresti, defunctul service Suzuki de la Autocobalcescu nu excela la profesionalism, in schimb Autonet sunt in general OK. Marshal Rm Valcea iarasi e un service OK, desi nu e in Bucuresti (nu vad ce relevanta are localizarea service-ului in aceasta discutie).

Dar hai c-o dam in off-topic si nu cred ca ne dorim asta...
« Ultima Modificare: 04.Aug.2016, 02:21:15 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Vali D

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #23 : 04.Aug.2016, 06:55:38 p.m. »
@Vali D: inainte de a continua discutia, te-as ruga sa citesti din scoarta-n-scoarta forumul sa vezi ca s-au format cateva pareri - obiective, zic eu - cu privire la experienta service-urilor Suzuki din tara.

Sunt de acord. Ideea este ca invat si incerc sa tin cont de aceste pareri obiective. Este insa prima data cand schimb constructorul si ma indrept spre cel nipon, dupa ce am avut experiente amare cu grupul Renault (Dacia ; Renault), PSA(Peugeot), si VAG (Skoda). Prin faptul ca am avut acces la documentatia tehnica am fost ferit sa nu-mi rup gatul. Ultima data acum un an si 2 luni cand am aruncat cu discurile de frana in service- ul Peugeot, iar pe inginer l-am injurat. Iar pe garantia de frane i-am pus sa scrie negru pe alb cu stampila ca am 10.000 Km garantie (dupa 2 seturi placute de frana inlocuite - gratis). Pot dovedi. Deci rog nu dati cu pietre ........
 

Offline hugbear

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #24 : 04.Aug.2016, 09:02:57 p.m. »
Deci rog nu dati cu pietre ........
Doar dacă promiți să nu dai nici tu cu discu'...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Laurentiu

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #25 : 05.Aug.2016, 02:25:15 p.m. »
              Chiar asa, ce facem noi cu el (manualul), mai ales in urmatorii 4-5 ani cand masina e in garantie?
Ei, pe cei cu putin spirit practic ii poate ajuta in diferite operatii fara sa afecteze garantia masinii.  ;)
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline dan_wolf

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #26 : 05.Aug.2016, 10:59:34 p.m. »
Exista manual service pentru New Vitara - reparatie, diagnoza ???

Salut, si eu sunt interesat de un workshop manual pentru vitara.
Vali D, daca reusesti sa obtii o copie dupa manualul de reparatie da-mi si mie un semn, multumesc.
  • Suzuki Vitara '16, Passion Allgrip
 

Offline Vali D

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #27 : 05.Aug.2016, 11:04:16 p.m. »
Ei, pe cei cu putin spirit practic ii poate ajuta in diferite operatii fara sa afecteze garantia masinii.  ;)
Corect - sa schimbi rulmentul de presiune de la pompa de apa...... :baston:

dan_wolf - sper sa apara in curand si vorbim.
« Ultima Modificare: 05.Aug.2016, 11:06:50 p.m. de Vali D »
 

Offline enicky

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #28 : 06.Aug.2016, 12:06:11 p.m. »
Fara suparare si fara a crede ca te atac - Nu este mai bine sa stii ceea ce au de facut si tu doar sa supraveghezi???......parerea mea.
             Nu ma supar si acum daca ai explicat punctul de vedere, te inteleg perfect si chiar te aprob ! Din pacate ignoranta colcaie uneori, incepand cu mecanicul si terminand cu clientul ! Si dau 2 exemple scurte :
1. Cand mecanicul "prinde" o doamna cu masina in service e in stare sa-i spuna ca e defecta din bara-n-bara, ca s-o taxeze cat mai mult.
2. Cand am fost sa-mi monteze scutul pe spate, pt. care erau necesare 2 suruburi in fata "grupului" si 2 in spate, a fost dilema pt. "spate" in care gauri sa bage suruburile pt. ca erau 4 nu doar 2 cum erau in fata. Si asta in conditiile in care pozitia scutului(orizontala binenteles) era intuitiva. Mi-am pus mana-n cap si am iesit din atelier zicand "Doamne, unde am nimerit?"
  Nu va mai povestesc ce show a fost cand a trebuit sa-mi inlocuiasca ornamentul lucios de la usa spate stanga: n-au putut scoate geamul, si un mecanic tinea usa, unul geamul si al3lea punea ornamentul ! ce ziceti , ca-n filmele cu prosti ?
   Acum ideea e sa-ti si placa si sa si vrei sa te uiti in manual macar in zona de interes, dar majoritatea dintre noi se duc la service ("las' ca stiu ei ce trebuie sa faca") si nu-i mai intereseaza ce si cum, nici macar sa vada daca au strans bine suruburile/piulitele si n-au format un filet "nou".
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #29 : 06.Aug.2016, 12:25:29 p.m. »
Complet de acord. La masina veche am schimbat uleiul si cretinii mi-au incalecat filetul la baia din aluminiu. Nimeni n-a spus nimic, am mers ceva vreme asa iar cand am ajuns la un mecanic recomandat , acesta mi-a aratat busonul si ce au facut acolo...pusesera calti sa acopere tampenia iar eu am schimbat odata uleiul prin aspiratie asa ca trecusera 2 ani, prinde orbul si scoate-i ochii...acum masina are buson conic facut la comanda cu filet conic...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008