Autor Subiect: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA  (Citit de 22814 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Vali D

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #10 : 04.Aug.2016, 06:57:10 a.m. »
Sa fie pe bani in masura in care vrei sa faci bani cu manualul, deci pentru service. Dar sa nu ai acces la partile componente ale masinii nu este in regula. Iar fac comparatii - servicebox peugeot/citroen - ai acces la toata documentatia masinii, insa daca vrei sa afli cum se repara, baremele de timp si procedura de reparatie, platesti. Deci la ei poti afla absolut orice reper din masina pentru a il putea inlocui si asta gratis. La suportsuzuki ai acces la documentatie cu ziua, luna sau pe an pe baza de plata si nu poti sa scoti decat o copie a documentatiei printata. Pana la urma platesti, ca nu costa o avere sa ai acces , dar ce m-a dat pe spate la inregistrare la suzuki este ca firma trebuie sa fie inregistrata VAT - pentru comert intracomunitar. Astia sunt sanatosi la minte???? Cati reparatori individuali fac comert intracomunitar sa fie inregistrati VAT??? Oricum de inceput am gasit asta......E doar 15 euro. O sa ma incurce putin limba, dar tinind cont ca este gata tiparita, o bine.
« Ultima Modificare: 04.Aug.2016, 07:05:30 a.m. de Vali D »
 

Offline shpeedy

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #11 : 04.Aug.2016, 09:37:43 a.m. »
In general nu am auzit ca manualele de service sa fie disponibile ca literatura auto imediat dupa lansarea unui model, cel putin pana la expirarea perioadei de garantie a primelor masini livrate din respectivul model. E oarecum logic din perspectiva producatorului pentru a se proteja ca interventiile la masina (cel putin) pe perioada garantiei se fac de catre personal autorizat. Masinile din ziua de azi au sisteme suficient de complexe pentru ca reparatia in fata blocului/pe marginea trotuarului sa fie supusa unor riscuri mai mari decat la masinile din trecut.

Inteleg ca la produsele grupului PSA e alta politica - chiar ai acces la manualele de service inca de la lansarea unui model nou?!

Cat despre politica rusilor de a publica deja respectivul manuale, cred ca tine de specificul natiei care nu se prea incurca cu chestii d'astea gen drepturi de autor, protectia/confidentialitatea datelor samd. Bravo lor din acest pct. de vedere!

My two cents...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Online rexkrokiDAU

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #12 : 04.Aug.2016, 09:52:50 a.m. »
Cu timpul vor aparea pe net si manuale de service in format pdf. Deocamdata eu nu am gasit nici pentru S-Cross dar dat fiind faptul ca Vitara are un succes mult mai mare e posibil sa apara acestea inainte. :)

Offline AT

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #13 : 04.Aug.2016, 09:56:18 a.m. »
Daca a aparut la rusi, posibil sa apara in curand si tradus intr-o alta limba.
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Online rexkrokiDAU

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #14 : 04.Aug.2016, 10:01:36 a.m. »
Oricum de inceput am gasit asta......E doar 15 euro. O sa ma incurce putin limba, dar tinind cont ca este gata tiparita, o bine.

Unde? Un link?

Offline shpeedy

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #15 : 04.Aug.2016, 10:42:06 a.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Online rexkrokiDAU

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #16 : 04.Aug.2016, 11:07:38 a.m. »
nu asta era ideea   ;)

Offline Vali D

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #17 : 04.Aug.2016, 12:12:08 p.m. »
link-uri :http://monolith.in.ua/catalog/rukovodstvo-po-remontu-suzuki-vitara-2015/   , http://autoinform96.com/suzuki/suzuki-vitara/kniga-po-remontu-suzuki-vitara-2015g , http://buyautobook.ru/suzuki/suzuki-vitara/remont-suzuki-vitara-2015g pentru Vitara sau http://monolith.in.ua/ pentru alte modele.
 

Offline enicky

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #18 : 04.Aug.2016, 12:34:23 p.m. »
.... Manualul de service e pe bani , iar noua, simplilor utilizatori ai masinii, oricum nu ne prea este de folos ca sa merite sa-l cumparam .  :happy:
              Chiar asa, ce facem noi cu el, mai ales in urmatorii 4-5 ani cand masina e in garantie? Doar din pasiune pt. mecanica, probabil. Mai mult ca sigur peste cativa ani se va gasi cu usurinta (si gratis). Sunt f.putin posesori de Vitara care au mai bagat ceva bani in accesorii, dar-mi-te sa mai dea si bani pe manual ca sa mestereasca la ea ! >:D<
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Lerua07

Re: MANUALE SERVICE SUZUKI NEW VITARA
« Răspuns #19 : 04.Aug.2016, 12:59:29 p.m. »
Mda, cam asa e . Dupa cum am mai zis unora dintre colegi le cam place mistocareala, probabil se cred mai "smekeri" !  :dknw:
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !