Autor Subiect: Vibratie Trapa New Vitara  (Citit de 2984 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline psycho_mishu

Vibratie Trapa New Vitara
« : 24.Mai.2016, 08:32:51 p.m. »
Salut!

Dupa aproximativ 1 an de folosinta si 23k km trapa a inceput sa vibreze destul de urat mai ales la denivelari pe pozitia inchisa.
Pe "batant" sau deschis nu se auzea nimic => ceva pe mechanismul de inchidere al trapei.

Astazi m-am pus pe desfacut si va prezint mai jos rezolvarea pentru aceasta problema in mai putin de 5 minute si doar cu o surubelnita stea.

1. Se desface consola centrala de pe plafon (vezi figura 1)
    - In locul de depozitare a ochelarilor se afla surubul care tine toata consola
    - Consola se scoate tragand usor de ea

2. Se strang cele doua suruburi de la motorasele trapei => problema rezolvata  :D   vezi figura 2

Spor!
  • Vitara 1.6VVT Luxus 4WD MT – Turquoise/White
 
The following users thanked this post: Mesmer, SPIRIDUSHU, Cosmin09

Offline marcone

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #1 : 25.Mai.2016, 11:06:42 a.m. »
Daca nu le-ai dat cu Loctite, se vor desface iarasi.
 

Offline psycho_mishu

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #2 : 25.Mai.2016, 11:53:58 a.m. »
Stiu!

A fost fix rapid, next time le voi da cu lipici de suruburi + banda dublu adeziva intre motoare si caroserie.
  • Vitara 1.6VVT Luxus 4WD MT – Turquoise/White
 

Offline zîmbesc

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #3 : 21.Dec.2016, 11:48:44 a.m. »
Ştiu că e destul de vechi dar nu am găsit altă discuție referitoare la trapă.
Rog inițiatorul să facă un mic review despre trapa de pe new vitara, cum se prezintă chederele după un an sau cît are de folosință, dacă şuieră sau nu la vînt, impresii generale ca să zic aşa.
Întreb pentru că aş vrea să cumpăr o Vitara şi oscilez între Spirit sau Luxus.
  • Honda Jazz
Mitocanul s-a născut jignit.
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #4 : 21.Dec.2016, 02:12:30 p.m. »
Salut,

La mine trapa este ok, izoleaza bine, chederele sunt f ok, e "tzeapana". De folosit, a fost folosita mai mult pe timp de vara, dar nu-ti imagina ca poti merge cu ea deschisa peste 70km/ora, se face vant foarte puternic inauntru. Nu am sesizat vreun suierat cand am condus cu trapa deschisa, prin oras. Ce urmeaza sa fac : folie 3M Crystaline 90% pe trapa, de ce? Pentru ca stand cu mana pe schimbator, te cam arde soarele chiar daca e "privacy glass". Daca merita ? Pai in principiu as spune ca daca nu faci un efort financiar in achizitionare, atunci merita. Vei observa lumina din interior, pe timpul zilei, care e super si vei aprecia vara un pic de racoare :)
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline zîmbesc

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #5 : 21.Dec.2016, 06:24:35 p.m. »
Mersi pentru răspuns, SPIRIDUSHU. Nu mi-am pus nici o clipă problema să merg cu viteze mari cu ea deschisă, eu cînd ziceam de şuierat mă refeream la mersul cu ea închisă, ştiu eu...am auzit tot felul de cazuri ba cu şuieratul vîntului, ba cu intratul apei...şi cum nu am mai avut maşină cu trapă pînă acum, îmi fac gînduri :)
  • Honda Jazz
Mitocanul s-a născut jignit.
 

Offline Garett

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #6 : 03.Iul.2017, 12:33:27 p.m. »
Salut.
Ca sa nu mai deschid inca un topic, si oarecum la subiect: ceva probleme in timp cu trapa?
In afara de vibratii, ma refer.
Chestia care ma pune pe ganduri e comportamentul in timp al jonctiunii dintre cele doua panouri de sticla.
Ma bate gandul sa renunt la GV, una dintre variante ar fi Vitara noua, trapa ar fi un argument in favoarea "continuarii relatiei cu Suzuki".
  • S-Cross Luxus AT 2017 Cool White Pearl
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Vibratie Trapa New Vitara
« Răspuns #7 : 03.Iul.2017, 03:19:21 p.m. »
Salut,

La mine trapa e ok, n-am avut probleme cu ea de nici un fel si mai bine de 2 ani.
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus