Autor Subiect: Resetare EQ  (Citit de 6914 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dbarabas

Resetare EQ
« Răspuns #30 : 25.Aug.2016, 02:37:34 p.m. »
Gresit. Se emite de câțiva ani in format DAB in Bucuresti de către Radio România, respectiv 6 programe pe canalul 12A (223.936MHz). In caz ca nu știți Radio România este postul național de radio...


Sent from my iPad using Tapatalk
« Ultima Modificare: 25.Aug.2016, 02:39:58 p.m. de dbarabas »
 
The following users thanked this post: AT

Offline telu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
    • Piatra Neamt
Re: Resetare EQ
« Răspuns #31 : 25.Aug.2016, 04:04:56 p.m. »
Ma gandeam ca pe la noi nu o fi functionala ... insa daca iesi din tara si ai aceasta functionalitate, atunci acolo poti asculta aceste posturi.
v-am trimis un MP
  • sx4
 

Offline dbarabas

Re: Resetare EQ
« Răspuns #32 : 26.Aug.2016, 07:17:58 a.m. »
@Yeti Formatul HD Radio nu este același cu DAB. Ambele folosesc transmisia digitală dar nu sunt compatibile la receptie. Mai exista si sistemul DRM. Emisie HD Radio si DAB exista in România de ceva timp.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Offline TVS

Re: Resetare EQ
« Răspuns #33 : 26.Aug.2016, 10:31:05 p.m. »
Repet, in Bucuresti,  nimic pe DAB
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 

Offline dbarabas

Resetare EQ
« Răspuns #34 : 27.Aug.2016, 08:59:25 a.m. »
@TVS repet, DAB exista si funcționează ok in Bucuresti. Ai tu o problema cu receptorul DAB de la unitatea cea noua, ceea ce este normal având in vedere ca nu era inclus inițial in dotarea mașinii sau nu l-ai setat bine (sunt mai multe benzi de recepție, poate nu esti pe cea care trebuie, etc.)


Sent from my iPad using Tapatalk
« Ultima Modificare: 27.Aug.2016, 09:06:06 a.m. de dbarabas »
 

Offline dbarabas

Re: Resetare EQ
« Răspuns #35 : 27.Aug.2016, 09:10:02 a.m. »
Cred ca știu de ce nu merge! Receptorul DAB are nevoie de o alta antena decât cea de FM, pe care tu nu o ai, masina nefiind pre-echipata pentru recepția DAB (traseu, cablaj, antena).


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Offline TVS

Re: Resetare EQ
« Răspuns #36 : 27.Aug.2016, 06:57:58 p.m. »
 Asa zic si eu . Totuși , ce fel de antena ar trebui ?
Se pare ca antena de pe masina e suficientă dar daca puterea semnalului e mică ....
la o prima Căutare pt antena DAB , am gasit acest PDF , care m-a lămurit care e treaba
http://www.antech.ro/pdf/RADIO_DIGITAL_DAB.pdf
« Ultima Modificare: 27.Aug.2016, 07:21:55 p.m. de TVS »
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 

Offline dbarabas

Re: Resetare EQ
« Răspuns #37 : 28.Aug.2016, 06:57:34 a.m. »
Receptoarele FM&DAB au intrări de antena diferite pentru FM si DAB. Problema cred ca este la tine ca pe intrarea de antena pt DAB nu ai nimic. Ar trebui sa vezi care este intrarea de antena pt DAB si sa cauți o antena DAB activa (cu amplificator) pt recepție in masina. Sunt unele care au o banda autoadeziva care se lipește pe marginea parbrizului, in zona parasolarului. Eventual pune o poza cu conectorii de pe spatele unității iar dacă ai manualul tehnic cu care a venit unitatea acolo ar trebui sa fie explicații pt intrările/ieșirile consolei. Succes!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Offline TVS

Re: Resetare EQ
« Răspuns #38 : 28.Aug.2016, 06:00:37 p.m. »
Totuși in PDF-ul postat mai sus scrie clar ca Recepția posturilor DAB se face si cu o antena tip băț . Pe YouTube sunt multe filmulețe cu montarea acestei antene de care spui tu. Am gasit si la noi , cam 140 de lei . Nu mi-am dat seama ca unitatea noua are DAb , deși scrie pe eticheta , eticheta pe care nu o avea unitatea cea veche si deci nu m-am gândit sa fac o poza si cu partea spate , unde sunt conectorii . Deși unitatea nu e greu de scos , parca nu mai imi vine sa scot iar ornamentele si asa scoase si răscoase . Dar , never Say never . Totuși ,daca ar fi rămas vreo  mufa necablata  , cred ca s-ar fi uitat electricianul de 2 ori dar nu ,  toate s-au potrivit . Am fost de fata.
E posibil sa nu fie  nici semnalul asa puternic . Voi face un drum special in zona Herestrau , sa vad cum sta treaba .

Cred ca suntem Off topic asa ca rog un moderator sa facă un topic DAB radio ,audio ....si sa-L pună unde crede el de cuviință . Mersi
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015