Autor Subiect: Vibratii teava  (Citit de 300 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Vibratii teava
« : 09.Apr.2024, 06:39:57 p.m. »
Ma bucuram de abonamentul la mijloacele de transport, insa azi a aparut necesitatea unui drum cu masina.
Si fiind foarte cald, am mers cu geamul dat jos, in coloana si cu muzica la minim :) ... Stand pe loc in coloana, am auzit ceva vibratii si dupa ce am tras deoparte si am dat ture la masina, pana am reusit sa identific teava care pare desprinsa si vibreaza la turatii mici (zona din chenarul rosu, vibreaza, ca si cand ar fi rupta; poza este facuta pe langa roata fata dreapta).
Aveti idee ce teava e aceea ? Daca e teava de evacuare/esapament si ce ar presupune inlocuirea (doar acea bucata ?) sau repararea ei ?

Offline bisti

Re: Vibratii teava
« Răspuns #1 : 09.Apr.2024, 06:43:46 p.m. »
Ala e o aparatoare de tabla intre galeria de evacuare si toba. Din cauza temperaturilor mari, se deteriorează in timp.
Cauta un loc unde sa te poti baga sub masina si vezi daca o poti fixa mai bine.
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ntire2000

Re: Vibratii teava
« Răspuns #2 : 09.Apr.2024, 10:25:45 p.m. »
Sau ai o varianta româneasca de remediere: cauta o bucata de azbest sau ceva cu proprietati termice similare si bag-o fortat între evacuare si aparatoare.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Catalln

Re: Vibratii teava
« Răspuns #3 : 09.Apr.2024, 11:19:39 p.m. »
Ma bucuram de abonamentul la mijloacele de transport, insa azi a aparut necesitatea unui drum cu masina.
Si fiind foarte cald, am mers cu geamul dat jos, in coloana si cu muzica la minim :) ... Stand pe loc in coloana, am auzit ceva vibratii si dupa ce am tras deoparte si am dat ture la masina, pana am reusit sa identific teava care pare desprinsa si vibreaza la turatii mici (zona din chenarul rosu, vibreaza, ca si cand ar fi rupta; poza este facuta pe langa roata fata dreapta).
Aveti idee ce teava e aceea ? Daca e teava de evacuare/esapament si ce ar presupune inlocuirea (doar acea bucata ?) sau repararea ei ?
Acolo este un colier metalic subțire ce se rupe în timp.
Pur și simplu orice colier metalic poate fi montat fără probleme, de preferat ceva de inox sa reziste la oxidare.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 
The following users thanked this post: ASZ, teutzue

Offline teutzue

Re: Vibratii teava
« Răspuns #4 : 10.Apr.2024, 07:57:52 a.m. »
Subscriu la ce a spus @Catalln. Eu am pus acolo 3 coliere (sunt cumva 3 prinderi pt ele) si totul e in regula. In timp si astea se ard dar macar se stie de unde e problema si rezolvarea ei.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Vibratii teava
« Răspuns #5 : 10.Apr.2024, 08:08:03 a.m. »
Nu stiam de problema asta ... ma bucur ca nu e ceva mai grav/rau !