Autor Subiect: IRMEX Braila  (Citit de 8799 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline George Istudor

Re: IRMEX Braila
« Răspuns #20 : 06.Aug.2022, 12:30:51 p.m. »
A mai fost cineva pe aici care a fost cu problema la semnalizare și după 2 ore de stat în service a plecat fără problema rezolvata. Nici eu nu recomand Rădăcini Brăila.
Pai sa inteleg si eu cum sta treaba ... inseamna ca noi Brailenii nu ne mai cumparat masini noi? La noi sunt doar Irmex si cu Apan, gigantii in industria auto de la noi.  :dknw:
  • Suzuki Vitara Passion Mild Hibrid
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1552
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: IRMEX Braila
« Răspuns #21 : 06.Aug.2022, 12:33:16 p.m. »
De cumpărat putem cumpăra(nu confunda departamentul de vânzări cu cel de service) dar cu meseriași de la service este problema. La ambele mașini a cuplat revizia cu vacanta.
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline George Istudor

Re: Probleme la schimbarea uleiului
« Răspuns #22 : 06.Aug.2022, 12:42:31 p.m. »
Va spun o patanie cu a mea vitara.
In luna februarie 2019 m-am prezentat la reprezentanta suzuki braila pentru efectuarea reviziei la 30 k km. Am predat documentele si cheile, m-am dus in sala de asteptare. Am vazut cum o duce pe stand, cum aduce consumabilele, apoi cum mecanicul isi pregateste sdv- urile, cum se deplaseaza pe la alte standuri, etc. Dupa aproximativ 20 minute, a fost ridicata pe elevator o alta masina, eu nemaiputand sa vad masina mea. Am decis sa ies sa fumez o tigara. Cand am revenit, dupa 10 minute, cealalta masina era coborata, mecanicul spaland motorul la nasina mea. Am mai stat cam 15 minute, am observat mecanicul cum sta in masina cu testerul pe ea. Dupa ce a terminat, m- au chemat la receptie, mi- au dat actele si cheile dupa ce au scos masina in fata service- ului. Fiind in posedia cheilor, am deschis compartmentul motor si am scos busonul de ulei. Am avut surpriza de a constata un ulei uzat pe portiunea metalica din interiorul gaurii de umplere. Nu am avizat pe cei de la receptie fiind convins ca o sa gaseasca ei o explicatie si eu o sa ma umplu de nervi. Am hotarat sa renunt la garantie si sa o intretin asa cum stiu eu. Astazi, m-am prezentat la mecanicul care mi- a facut toate schimburile la masinile anterioare, cu cele necasare. a golit uleiul, si cand sa scoata filtrul de ulei acesta a iesit cu tot cu reductie din motor. Cand a scos reductia din filtru am observat filetul stricat . M - am dus la reprezentanta si asa cum m- am asteptat, ei nu au nici o vina, vinovatul fiind eu si mecanicul ca am umblat acolo. Noric ca cunosc un strungar care imi va face alta reductie, eu urmand sa ma duc sa anulez comanda de la ei, pentru ca neavand pe stoc mi- au spus ca dureaza cam o saptamana pana o primesc. Concluzia: la Braila daca nu aveti posibilitatea sa urmariti cum va face revizia, nu lasati masina pe mana lor!

Ceea ce spui tu este un lucru foarte grav daca au efectuat asemenea lucrari la masina... Realizezi ca aceasta poveste se putea duce foarte frumos cu o reclamatie bine intocmita catre toate insititutiile abilitate de control si puteai sa le dai tu in schimb batai foarte mari de cap ... incepand de la o simpla reclamatie catre Suzuki si mergand cu reclamatia mai departe catre ANPC si RAR. Nu vreau sa aud ca traim in Romania si o mana o spala pe cealalta... Daca urmezi pasii care trebuiesc sa procedezi corect se lasa cu sanctiuni foarte mari care credema ca nicio firma nu isi doreste sa iroseasca bani pentru o masina, in cazul de fata... ( atentie ca am zis ca nu isi DORESTE, nu ca nu isi PERMITE) Schimbarea in bine vine odata cu actiunile noastre. Nu poti acuza in totalitate pe cei de la Suzuki, pana la urma nu a venit firma sa iti faca revizia, a fost un angajat ( probabil plictisit sau sictirit ) de al lor care neindeplinid sarcinile pentru care a fost angajat risca sa isi piarda painea de pe masa fiind concediat. Sunt multe aspecte de discutat intr-o astfel de situatie si multe lucruri de care trebuie sa tii cont. Este drept ca este regretabil si de neiertat ceea ce s-a intamplat... multi dintre noi muncim din greu pentru masina mult dorita, nu mai spun de credite s.a.m.d. Sa ai parte de drumuri bune si sa te bucuri cat mai mult de masina!
  • Suzuki Vitara Passion Mild Hibrid
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1552
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: IRMEX Braila
« Răspuns #23 : 06.Aug.2022, 09:36:49 p.m. »
Asta cu ANPC sau RAR su chestii pur teoretice. În practica nu exista asa ceva.
Dacă ai timp sa răsfoiești forumul  o sa vezi ca au fost probleme și mai grave la alte reprezentante. Rezolvate prin instanta după câțiva ani. Dacă ți la mașină ta evita anumite reprezentante.
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline George Istudor

Re: IRMEX Braila
« Răspuns #24 : 06.Aug.2022, 10:23:05 p.m. »
Asta cu ANPC sau RAR su chestii pur teoretice. În practica nu exista asa ceva.
Dacă ai timp sa răsfoiești forumul  o sa vezi ca au fost probleme și mai grave la alte reprezentante. Rezolvate prin instanta după câțiva ani. Dacă ți la mașină ta evita anumite reprezentante.
Daca am reusit eu sa mobilizez o unitate militara in 3 zile cu o reclamatie facuta la minister ma gandesc ca o societate comerciala specializata in vanzare si mentenanta auto este floare la ureche  :D
  • Suzuki Vitara Passion Mild Hibrid
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1552
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: IRMEX Braila
« Răspuns #25 : 07.Aug.2022, 11:08:27 a.m. »
Bravo pt mobilizare, dar citește aici și o sa ți se taie elanul
https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=6040.480#msg331431
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline adibaiacos2003

Re: IRMEX Braila
« Răspuns #26 : 08.Aug.2022, 01:50:37 p.m. »
Realizezi ca aceasta poveste se putea duce foarte frumos cu o reclamatie bine intocmita catre toate insititutiile abilitate de control si puteai sa le dai tu in schimb batai foarte mari de cap ...
[/quote]

Ce sanse sa ia cu reclamatiile daca ducandu-ma la seful de service care a verificat un caiet cu reviziile a vazut data cand am facut revizia, insa cand i-am cerut sa ne uitam la camerele video mi-a spus ca nu pastreaza inregistrarile mai mult de 30 de zile...Am inghitit in sec, le-am spus ca renunt la garantii si imi fac eu servisarea asa cum stiu. Si iata ca am facut 100k km fara a avea nevoie sa mai trec pe la ei.
« Ultima Modificare: 08.Aug.2022, 01:52:47 p.m. de gabineg »
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion Allgrip Black
 

Offline George Istudor

Re: IRMEX Braila
« Răspuns #27 : 08.Aug.2022, 02:35:45 p.m. »
Acum 1000 de vorbe doi bani nu mai fac dar parerea mea e ca trebuia sa se ridice un semn de intrebare de cand a fost obstructionata vederea asupra masinii cu o alta pentru acel timp scurt si luate masuri atunci pe loc.
  • Suzuki Vitara Passion Mild Hibrid
 

Offline adibaiacos2003

Re: IRMEX Braila
« Răspuns #28 : 08.Aug.2022, 04:03:21 p.m. »
Initial am crezut ca este ceva normal, nu este interzis sa se lucreze simultan la mai multe elevatoare. Beculetul s-a aprins cand am realizat ca in 4-5 minute s-au schimbat toate filtrele si uleiul, deci dupa ce s-a coborat elevatorul cu cealalta masina....
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion Allgrip Black
 

Offline enicky

Re: IRMEX Braila
« Răspuns #29 : 08.Aug.2022, 04:29:11 p.m. »
... insa cand i-am cerut sa ne uitam la camerele video mi-a spus ca nu pastreaza inregistrarile mai mult de 30 de zile..
  Asa e conform legii, atat se pastreaza imaginile.
Urme de ulei vechi poate ramane din neglijenta mecanicului(ca nu a sters cu carpa), dar pe joja se vede (chiar si a doaua zi) clar diferenta dintre ulei vechi si ulei nou. Iar daca la urmatorul schimb/revizie, mergeai tot la ei, atunci plateau ei piesa stricata.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip