Autor Subiect: Benzina standard (de 95) sau premium/super/extra (de 98/99/100), E5, E10  (Citit de 16535 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline aleksanders

cifra octanica era 110 - si am mers pentru ca avea cine sa imi dea ca sponsorizare  :D - clubul moto al politie concura tot cu asa ceva :)
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14365
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Vorba lui Pastorel:alb, sec, mult, rece si (mai ales - asta e de la mine) gratis!  :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline aleksanders

ec zact  :D
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline enicky

.....Eu nu consider nici un furt ! E decizia fiecariua sa alimenteze cu ce vrea de unde vrea. Nu scrie nicaieri ca daca iei benzina 98 trebuie neaparat sa fie mai buna sau diferita macar de benzina 95.
             Ca amicul tau vinde si "95" si "98" din aceeasi canistra este f. posibil ! Si n-ar fi primul, doar suntem tara tuturor posibilitatilor ! Ca nu este furt, cam asa este, pt. ca e de fapt inselaciune !( Adica daca treb. sa-ti dea rest una de 50 si iti da una de 10lei).
       Iar afirmatia subliniata este cel putin puerila, ca sa fiu elegant in exprimare, si n-as publica-o !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: SuViPa

Offline Daniel42

Eu unul facind si kilometrii mai putini , sunt adeptul benzinei premium de la benzinarii mari . Eu alimentez numai EVO si te asigur ca , diferenta se observa imediat cind accelerezi si vrei sa treci pe linga doua camioane . Apoi se simte si in oras daca vezi cum merge motorul . Insa exista voci care spun ca , odata sau de doua ori pe an este bine sa mai bagi si benzina de 95 care este mai  uleioasa putin decit cea premium,  care fiind aditivata are arderea mai uscata . Cica face bine la cilindrii dar, nu comentez faza intrucit nu cunosc nimic in legatura cu acest aspect , fiindca nu sunt mecanic . :D
  • Suzuki SX 4 1.5 GLX Silky Silver
 

Offline aleksanders

@enicky - orice infractiune nedeclarata iti poate aduce dosar penal.... mai bine nu mai declara pe aici ce stie   :baston:
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline aavii

Uof.. ce a mai ajuns discutia asta! Dar in fine... fiecare face si crede ce vrea! Undeva trebuie sa se vada si nivelul fiecaruia!
  • Suzuki Vitara S grade
 

Offline enicky

orice infractiune nedeclarata iti poate aduce dosar penal....  :baston:
            Noroc cu ordonantele astea ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Vali D

De ce? Nu se gasea la pompa benzina pentru autovehicule? Kerosenul e petrol lampant destinat turbinelor cu gaze din aviatie, un distilat "fractionat" mai jos pe scara de calitate a combustibililor decat benzina pentru automobile.

   Pentru motoare cu piston de aviatie exista benzina 100/130; 115//145 sau 100LL. Pentru turbomotoare, turbopropulsoare sau turboreactoare exista Petrol TH sau T1. Petrolul lampant nu este acelasi cu Kerosenul. O cifra octanica ridicata(CO98;99;100) la un motor de autoturism inseamna o functionare mai uscata si curata a motorului , iar aici isi spun cuvantul lubrifiantii folositi la ungerea motorului in mare parte sintetici /semisintetici in fiabilitatea lui. Benzina CO91, CO95 este valabila mai mult pentru motoarele ce functioneaza cu lubrifianti minerali.
 

Offline mariusl82

nu am citit in cartea masinii sa imi fie rusine  :notlst:, dar asa de curiozitate ce recomanda producatorul pt suzi, 95 sau minim 95?
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise