Autor Subiect: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?  (Citit de 7429 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline M_TM

Re: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?
« Răspuns #10 : 07.Iul.2009, 04:36:18 p.m. »
Pana acum doar la revenirea in tara am fost intrebat de acte.Le e teama sa nu venim de dincolo cu masini...stiti si voi cum,ca avem un renume....de tot shitu.. ;)
 

Offline chriss

Re: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?
« Răspuns #11 : 16.Feb.2021, 02:33:02 a.m. »
La turci se cere procura. In rest...liber in EU
  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017
 

Offline Acidutzu2000

Re: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?
« Răspuns #12 : 08.Iul.2021, 04:32:53 p.m. »
Buna ziua dragi colegi.
Ma intereseaza ce acte / documente / traduceri / apostilari sunt necesare pt a calatori cu autoturismul in UE urmatoarele conditii:
Masina este achizitionata pe un PFA (profesie liberala) si in toate documentele masinii este mentionat proprietarul "Ghita Bombita Medic Colaborator", masina va fi condusa de "Ghita Bombita", sau eventual va fi prezent tot timpul in masina.

1. Ar dori sa calatoreasca in UE  (Italia, Grecia, Franta).
2. Aceeasi intrebare pentru cazul in care se calatoreste in exteriorul UE (Turcia, Republica Moldova, Rusia).

Rog sa raspunda doar cei care au informatii sigure sau cei care imi pot spune de unde pot lua informatiile sigure (la momentul actual).

Multumesc anticipat pt raspunsuri !
  • Suzuki Vitara Passion 2WD - Albastru Turquoise
 

Offline Calin sb

Re: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?
« Răspuns #13 : 08.Iul.2021, 09:06:34 p.m. »
Nu trebuie sa ai nici un act suplimentar. Certificatul de înmatriculare e de ajuns.
 RCA valabil dar nu cere nimeni hârtii pentru ca se verifica online.
Atât timp cât mașina este în conformitate cu legislația din tara de origine nu interesează pe nimeni a cui este si cine o conduce pana când se încalcă legislația si atunci este înștiințat proprietarul daca constatarea este făcută după fotografiere/ filmare.
Asta pentru UE si SEE. Pentru restul nu știu.
Am fost oprit de multe ori de vameși sau polițiști la trecerea granițelor chiar si din mers pe autostrada niciodată nu au pus întrebări referitoare la vehicul.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 
The following users thanked this post: Acidutzu2000

Offline ntire2000

Re: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?
« Răspuns #14 : 08.Iul.2021, 09:49:37 p.m. »
Eu zic ca ar fi bine sa ai si o împuternicire la vama din partea proprietarului, daca masina are actele pe alt nume decât al tau.
In cazul unor probleme legale e mai sigur pentru amândoi.

De exemplu, (pesimistul din mine zice asta) moare ala pe traseu, tu ce faci, te întorci pe jos? Masina ramâne indisponibilizata cine stie pe unde?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Blitzu

Re: Ce acte sunt necesare pentru iesirea din tara cu masina?
« Răspuns #15 : 08.Iul.2021, 10:01:25 p.m. »
Atata timp cât tu ești Ghiță Bombița,nu ai nevoie de nimic. Doar la mașinile pe leasing sau închiriate ai nevoie de procura.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
« Ultima Modificare: 08.Iul.2021, 10:31:33 p.m. de Blitzu »
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 
The following users thanked this post: Acidutzu2000