Autor Subiect: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?  (Citit de 31783 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #100 : 30.Oct.2020, 11:01:52 p.m. »
Daca noi circulam regulamentar?!Zic si eu...
 Daca nu te oprea "bunaciunea" la 85, poate ajungeai la suta, pe o artera cu "cedeaza" si crezi ca te mai opreai?!
   Faptul ca ar sta ascunsi, sigur va determina subconstintul meu sa-mi dicteze sa reduc viteza in zone unde vad ca ar putea sa fie un echipaj/radar !!

Era ora 2,30 noaptea si trafic aproape inexistent.

Fac anual când ma duc în concediu aproape 900 de km pe un sens.
Ca sa ies din tara fac 500 de km în 8 ore.
Restul de 400 de km îi fac prin BG în maxim 4 ore si jumate.
Iar BG este sora noastra saraca cu care împartim ultimele locuri din UE la aproape orice.
Mai putin la infrastructura, oamenii aia au înteles ca le trebuie niste drumuri de tranzit decente ca sa nu-i ocoleasca turistii, ca altfel fac foamea în continuare.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Fujitsu

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #101 : 31.Oct.2020, 06:36:46 a.m. »
    Apropo, de ce ne e teama de politistii ascunsi?! Daca noi circulam regulamentar?!Zic si eu...
Pentru ca nu avem alternativa.
Totuși, avem o mașina nu o trotineta . Și nu avem autostrăzi.

In Croația era așa: pe autostrada mergeai cu ce viteza ducea mașina (și șoferul), nu era radar. Dar era cu taxa. Daca te zgarceai și o luai pe drumul obișnuit - stăteau băieții cu radarul la fiecare 20-30 km și riscai sa plătești de n x taxa de autostrada ...
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline VictorN

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #102 : 31.Oct.2020, 08:53:18 a.m. »
Am luat vreo 3 amenzi pentru viteză în 10 ani de condus si toate după ce am fost pândit.
Una de exemplu a fost pe splaiul independentei, spre eroilor, după ce trecusem extrem de greu de intersecția de la grozavesti (care avea nevoie de ceva dirijare din parte politiei) ei ne pândeau in dreptul indicatorului de 60km/h, pana la el limita fiind 50, asa ca am luat amenda pentru 61km/h.

E ciudat cum in intersecțiile care au nevoie de ajutor din partea lor nu sunt de găsit, dar ii găsești puțin mai încolo gata sa îți dea amenda.
E frustrant ca nu ajuta la desfășurarea traficului, ca nu sancționează administratorii de drum care lasă gropi imense luni de zile fără sa le acopere și alte aspecte care pot di imbunatatite, dar sunt acolo sa te sancționeze pe tine pentru ca e mai ușor.

Asa ca da, dau flashuri și semnalizez pe waze de fiecare data când ii vad.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline hugbear

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #103 : 31.Oct.2020, 08:19:28 p.m. »
E frustrant [...] ca nu sancționează administratorii de drum care [insert frustration here].
300% de acord cu tine. Cu o mențiune: administratorii drumurilor publice sunt de obicei persoane juridice administrate de stat, deci orice penalizare se plătește de la bugetul de stat (adică în final tot de mine și de tine). Cât timp din regulamentele de organizare și funcționare ale instituțiilor publice lipsește (cu obstinație, aș zice) obligația recuperării la buget de la angajații în culpă a sumelor cheltuite ca sancțiuni și cât timp Curtea de Conturi se va face că uită că aceste prevederi există acolo unde există, NU va exista niciodată nicio responsabilizare în acest domeniu (și nici în altele aflate în aceeași situație).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim, toma

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #104 : 31.Oct.2020, 08:38:37 p.m. »
Si-o mai fura si ei uneori.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ntire2000

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #105 : 31.Oct.2020, 09:25:54 p.m. »
Sunt perfect de acord cu actiunile lor la vedere.
Am patit sa fiu luat din mers, ei veneau de pe contrasens, iar eu eram cu masina firmei (în final asta a contat enorm la omenia de care au dat dovada ca mi-au crezut explicatia data)
M-au "agatat" în localitate cu 95 la ora, motivul pentru care alergam în halul ala era ca ma grabeam sa ajung înapoi în oras - era trecut de ora 16, iar copilul meu astepta sa-l culeg de la step-by-step (era deja în poarta scolii).
Au înteles oamenii motivul pentru care ma grabeam si în plus au si închis ochii ca n-aveam nici un act al masinii în torpedou (pentru aia si-a luat-o ulterior în freza cel de la firma care se ocupa de parcul auto)
Am ajuns la o "amiabila" prin care ei nu mi-au suspendat permisul dar în schimb am încasat o amenda de 1175 de lei (cred ca asta e cifra exacta) si am mers a doua zi sa platesc fericit 580 si ceva de lei.
A fost foarte corect, pe principiul: am gresit, am platit.

Sotia nu întelegea de ce sunt atât de fericit ca am luat amenda aia enorma, în conditiile în care peste vreo 10 zile plecam în concediu la mare. I-am explicat ca fara permis n-am cum sa mai conduc.
Deci sunt si ei oameni, nu merita întotdeauna ura soferilor.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Catalln

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #106 : 31.Oct.2020, 09:37:53 p.m. »
Cu 95 în localitate nu ramai fără permis doar dacă erai în zona de 40, 30 dar în zona de 50 nu ramai fără, doar amenda și puncte penalizare.
- 41-50 km/h peste viteza maximă admisă: de la nouă la 20 puncte-amendă (de la 1.305 la 2.900 de lei), la care se adaugă şase puncte de penalizare
- mai mult de 50 km/h peste viteza maximă admisă: de la nouă la 20 puncte-amendă, plus suspendarea permisului pentru o perioada de 90 de zile
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline ntire2000

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #107 : 31.Oct.2020, 09:59:35 p.m. »
Era limitare de 40, mi-au facut ei discount pe procesul verbal vreo 10 km, au zis ca începem calculul de la 50 la ora.  B-)
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Calin sb

Re: Am o curiozitate....Dati flash-uri cand sunt radare?
« Răspuns #108 : 31.Oct.2020, 10:14:31 p.m. »
Nu, e cam de secolul trecut, celelalte 3 metode mi se par mai actuale si mai practice, le folosesc din plin.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call