Autor Subiect: Ascultati muzica clasica?  (Citit de 9476 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sony

Ascultati muzica clasica?
« : 21.Oct.2008, 01:40:44 a.m. »
In urma unor discutii de pe forum, m-am intrebat cate persoane mai asculta muzica clasica. Sper sa ma lamuriti voi! ;)
« Ultima Modificare: 21.Oct.2008, 01:53:44 p.m. de Sony »
Ma distreaza Muppetsii! :)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #1 : 21.Oct.2008, 08:12:22 a.m. »
Io ascult domnule...ocazional!  :yeah:
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #2 : 21.Oct.2008, 11:50:28 a.m. »
Eu nu ascult. Pur si simplu nu ma atrage atat de tare, desi uneori imi face placere sa ascult melodii mai cunoscute (nu pot sa dau nume :P)
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Sony

Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #3 : 21.Oct.2008, 01:54:10 p.m. »
Io ascult domnule...ocazional!  :yeah:
Ce asculti? AC/DC? :D
Ma distreaza Muppetsii! :)
 

Offline >pexic<

Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #4 : 21.Oct.2008, 03:12:00 p.m. »
eu...? DA! :)
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #5 : 21.Oct.2008, 03:19:10 p.m. »
@Sony........................
Data viitoare vezi tu muzica cand am sa te plimb cu SX4le!
 >:) >:)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline kifla

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Gen: Bărbat
Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #6 : 13.Nov.2008, 10:24:30 p.m. »
Din cand in cand ascult . Cand eram mic  >:) ascultam si eu AC/DC , dar acum parca ZZ top sunt mai aproape de sufletul meu . De ceva vreme ascult si Parazitii ... au versuri interesante .
Un lucru e sigur : nu ascult cu placere manele (daca mai exista)  ; "...si celor care te asculta,  playback poate face si o surdomuta "  :-O
p.s. oare de ce nu mai exista "car radio " fara pseudo MP3 sau CD player ? Stie cineva daca asa zisul MP3 din suzuki are convertorul DAC pentru fiecare canal sau unul singur multiplexat ?
Swift 1.3 GS
 

Offline Leutz

Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #7 : 13.Nov.2008, 11:17:15 p.m. »
Ne-ai bagat in ceata.
Dupa cum ai pus intrebarea intelegem ca semnalul "multiplexat", desi nu-i foarte corect folosit termenul, e de calitate muuuuuuuuuuult mai slaba.
Daca SX4 ar avea una sau alta din variante, ... ti-ai da seama care si cum e ?? Eu zic ca nu.
Sunt sigur ca "frecventa" multiplexarii e suficient de mare ca sa nu se simta nici daca am avea urechile/creierul de 10 ori mai sensibile/rapid.

Pe SX4 din Ro e un Panasonic care isi face treaba (n.r. - reuseste sa acopere urletul motorului si mai ramane loc si sa intelegi linia melodica ... deci e bine  :D si cu un singur convertor). Si canta si MP3-uri  :x
Cred ca se pot gasi date despre el pe net, modelul exact este dat si prin cartea tehnica daca nu ma-nsel. Si e si pe net, prin review-urile la SX4.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline kifla

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Gen: Bărbat
Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #8 : 17.Nov.2008, 07:24:51 p.m. »
@Leutz : dupa cum ai concluzionat si singur un aparat care are 4 iesiri si doar un singur DAC este mult mai prost decat cel care are 4 ! Din pacate MP3-urile se aud cum se aud ( vezi cei 44.1 Khz ) , iar daca mai si pui dupa un "releu cu 4 pozitii " ( poate asa nu va mai bag asa de mult in ceata ) , atunci ai sanse maxime sa nu mai auzi nimic   . Oricum eu as fi vrut sa folsesc radioul stock si pentru altceva , dar dupa ce l-am auzit pe cel din masina mea ... :notlst:
p.s. un muzician mai de "mana a doua " iti poate zice oricand , daca asculti un mp3 , player-ul este dotat cu un DAC mai de doamne-ajuta ....samd ...
Swift 1.3 GS
 

Offline hugbear

Re: Ascultati muzica clasica?
« Răspuns #9 : 17.Nov.2008, 07:38:15 p.m. »
Ascult vrand-nevrand, caci locuiesc vis-a-vis de "muzeul de muzica" (Teatrul Muzical "Nae Leonard") si sunt martorul frustrat al "antrenamentelor" angajatilor...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon