Autor Subiect: Anvelope Suzuki  (Citit de 8700 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #10 : 23.Oct.2016, 12:52:42 p.m. »
Buna ziua!
Am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o recomandare, vreau sa-mi cumpar set anvelope iarna pentru suzuki vitara 1994 dimensiunea 215/70/15 buget max 2000 RON, tin sa mentionez locuiesc la zona de munte si mi.ar trebui la zapada, gheta..


eu as merge pe urmatoarele

Continental VanContact Winter 215/70 R15C 109/107R 8PR

gasesti si mai ieftine, vezi aici

eu am cumparat de-a lungul timpului de mai multe ori de la cauciucuridirect.ro si nu am avut probleme

Offline aleksanders

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #11 : 23.Oct.2016, 01:09:01 p.m. »
vad ca au scos pasajul din termene si conditii unde spuneau ca ei considera anvelopele comercializate de ei ca fiind noi chiar daca au o vechime de 3 ani... - asta a fost si motivul pentru care nu am cumparat de la ei....
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline ciocoiconstantin

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #12 : 23.Oct.2016, 01:38:30 p.m. »
> ANVELOPE IARNA ANTARES GRIP 60 ICE 205/60 R16 92T au un profil interesant.
  • sx4 1,6 gs 4x4
sx4 1,6 4x4 2007
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #13 : 23.Oct.2016, 01:39:45 p.m. »
205/60 R16

chiar ca sunt identice cu cele dorite de initiator,  215/70/15    =))

Offline Catalin Suzuki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Focsani
Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #14 : 23.Oct.2016, 02:45:05 p.m. »
  • Suzuki Vitara
 

Offline enicky

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #15 : 23.Oct.2016, 03:34:55 p.m. »
Dar de astea ce ziceti ar fi bune ?
             Pai nu sunt tot cele recomandate mai sus de @rex? mie asa mi se pare. Continental e marca buna, dar dupa cum spuneai tu ca le vei folosi eu ma uitam dupa unele mai "puternice" :).
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Catalin Suzuki

Offline Catalin Suzuki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Focsani
Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #16 : 23.Oct.2016, 03:46:10 p.m. »
:) Ai dreptate sunt acelias acuma am observat si eu doar ca sunt pe alt site si primele sunt C si astea nu sau cel putin asa scrie in anunt.
Ar fi super daca as gasi ceva mai puternic!  :)

  • Suzuki Vitara
 

Offline ulise

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #17 : 02.Nov.2016, 11:05:43 p.m. »
Salut!

Nu iti voi da niciun sfat cu privire la recomandari despre tipuri de anvelope.

Permite-mi, rogu-te, a iti etala urmatorul aspect( e posibil sa il stii):

Dimensiunile anvelopelor. in Cartea Masinii pot fi doar cele agreate de reprezentanta brandului auto. In cazul dat, Suzuki agreaza pentru Vitara:
195/80/ R15; 205/ 70/ R15; 255/ 60/ R15.

Asadar, in Cartea Masinii, oficial. nu se pot inscrie alte dimnesiuni, in afara celor mai sus mentionate. Doar cu o relatie+ spaga.

Riscuri:
- I.T.P.-ul nu il poti face cu alte dimensiuni de anvelopr, nici cu relatiii+ spagi;
- in caz de control in trafic, din partea Politiei+ reprezentanti R.A. R., ramai fara C.I.

Eu sunt in situatia asta, cu alta dimensiune pe roti. Risc si eu cele doia aspecte expuse mai sus.

Toate cele bune!





  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline Catalin Suzuki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Focsani
Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #18 : 04.Nov.2016, 06:17:49 p.m. »
Salut !

Da aveti dreptate numa ca la mine este o alta poveste cu dimensiunile la masina..  :)
Masina a fost adusa din Germania editie limitata cu jante pe ea 255/55/17 Fulda (si aici fac o  paranteza cu un sfat pentru cine nu stie ca si dimensiuni nu recomand asa ceva la vitara si zic din propria experienta, iarna pe zapada de 20-30 cm nu puteam pleca dupa loc, la asfalt unde sunt denivelari daca nu tineam bine de volan scapam masina de sub control nu mai zic de consumu mare, am inchis paranteza.)
M.am uitat in carte inainte sa inscriu masina si aveam dimensiuni 195 /70-75-80/15 ceva de genu dupa ce am inscriso am 205/70-75-80/15 si asta probabil pent ca asa am avut anvelopele pe ea cand am mers la RAR ele find imprumutate de la altcineva pentru ca nu ma trecea cu cele pe 17.
Acuma de ce am zis eu sa pun 215 latime e ca masina find modificata pentru 255 cu latimea de 195 parca e urata ii sta aiurea, daca nu gasesc dimensiunile cerute la inceput o sa-i pun si un 205/70-75-80/15 ca nu este batut in cuie.
Multimesc pentru timpu acordat si imi cer scuze pentru romanu ce l.am scris. :)
  • Suzuki Vitara
 

Offline ulise

Re: Anvelope Suzuki
« Răspuns #19 : 05.Nov.2016, 04:30:09 a.m. »
Este vorba de editia limitata denumita: Philippe Cousteau.

"Masina a fost adusa din Germania editie limitata cu jante pe ea 255/55/17 Fulda (si aici fac o  paranteza cu un sfat pentru cine nu stie ca si dimensiuni nu recomand asa ceva la vitara si zic din propria experienta, iarna pe zapada de 20-30 cm nu puteam pleca dupa loc, la asfalt unde sunt denivelari daca nu tineam bine de volan scapam masina de sub control nu mai zic de consumu mare, am inchis paranteza.)"   
  -    Si cu 255/60/ R15 este aceeasi poveste.

Pare urata datorita overfenderelor. Rotile, echipate cu anvelopele actuale sunt situate sub aripi, iar overfenderele sunt in afara rotilor, daca ma pot exprima asa.  Ca sa elimini acest aspect ar trebui rotile aduse mai afara, pentru a sta sub overfendere.  Pentru asta, cred ca ar trebui inaltata masina, deoarece s-ar putea ca rotile, de pe puntea fata, sa frece de prag si/ sau spoile, la viraje. Nu uita totusi si de aspectul legal, descris in postul anterior.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 
The following users thanked this post: Catalin Suzuki