Autor Subiect: Roata de rezerva  (Citit de 131390 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #640 : 13.Iun.2021, 07:56:15 p.m. »
.... nu am fixat cu vreun surub si nu am avut vreodata probleme.
     ....si n-ai pierdut roata din locas.
Surubul ala nu are utilitate decat intr-o singura situatie, in care daca ajungi(mai bine NU), numai la roata de rezerva nu te mai gandesti.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bog_cip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
    • brasov
Re: Roata de rezerva
« Răspuns #641 : 02.Sep.2021, 11:13:57 a.m. »
Aveti idee cheia de roti de cat este 17 mm / 19 mm ?
  • Toyota
 

Offline passion_vitara

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #642 : 14.Mar.2023, 10:25:29 a.m. »
Am cumparat o roata de rezerva slim pentru suzuki vitara de la userul jante.otel!
Jos palaria! colaborare foarte buna cu acest user, detalii discutate pe watsup, livrare prompta, anvelopa si janta noi, de calitate!
Roata slim a venit cu anvelopa de dimensiune 145 (nu 135) , incape perfect in locasul din portbagaj! Nu am folosit surub, am pus in scobitura jantei cricul, cheia de roti, coarba si ochiul de remorcare!
Apropo, cheia de roti este de 17 mm!
  • vitara hybrid 2wd passion
 
The following users thanked this post: cristidav, jante.otel

Offline hoinarel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Buzau
Re: Roata de rezerva
« Răspuns #643 : 07.Feb.2024, 04:12:04 p.m. »
Sa inteleg ca ai lasat roata la liber? Nu troncane in spate cand mergi peste ,,politisti morti"?
Am vorbit si eu cu reprezentanta si mi-au spus ca au dar pentru roata slim. Am pus deja o roata din cele de vara si lucrurile celelalte pe langa ea sa o stranga din lateral.
Eu ma gandeam sa vad ce filet are si sa caut la Dedeman un surub lung cu acel filet si sa fac ceva artizanal si sa prind roata tocmai sa nu troncane in spate cand trec peste ceva ce poate sa ridice.
  • Suzuki VITARA MILD HYBRID 48V PASSION 1.4 6MT 2WD
 

Offline cristidav

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #644 : 07.Feb.2024, 07:03:07 p.m. »
Va complicati inutil.

Bag drumuri pietruite des, de-mi salta ficatu, dar roata nu misca din portbagaj nici macar 1 cm.  :-))

Si, de fapt, ce sa troncane, cauciucul ?
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline jante.otel

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #645 : 07.Feb.2024, 08:09:41 p.m. »
Si eu am fost surprins sa vad cat de fix sta rezerva aia slim in alveola ei fara a fi prinsa cu piulita/surub fluture. Efectiv nu se clinteste.
In plan orizontal, din cauza unui indice de frecare foarte mare indre discul jantei si podeaua masinii (captusita cu un cauciuc) sta efectiv lipita.
In plan vertical ai zice ca la trecerea peste hopuri roata aia ar fi sa sara, dar nu e asa ca o tine fixa polita inferioara din portbagaj.
Asa incat accesoriul surub fluture e realmemte un moft.
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972
 

Offline hoinarel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Buzau
Re: Roata de rezerva
« Răspuns #646 : 10.Feb.2024, 02:25:47 p.m. »
Rezolvarea este simpla la roata de rezerva (avand in vedere ca am plecat acasa cu 8 roti) cu o vizita la Dedeman de unde se ia:
- 1 surub cap hexagonal M8x50 - 1,19 lei;
- 2 saibe plate M20x60x4 - 8,56 lei;
- 1 saiba plata M10x30x2.5 - 0,71 lei.
Iar referitor la strans surubul am avut o cheie mica care se potriveste cred ca de pe la ceva mobilier - pe care am lasat-o in roata.
  • Suzuki VITARA MILD HYBRID 48V PASSION 1.4 6MT 2WD