Autor Subiect: Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?  (Citit de 1677 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Zota Sergiu

Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?
« : 07.Mai.2021, 03:25:46 p.m. »
Scuze ca postez aici dar sunt curios daca putem face asa ceva, daca putem sau daca exista un update sau ceva de genul care sa ne mai modernizeze si noi sa simtim ca este o masina din 2018/2019/2020 etc. Este posibil sa modernizam putin infotainmentul masinii? As dori sa fie ceva mai modern nu acele 4 cadrane clasice si din 1900 toamna.

Las un exemplu mai jos > este un topic deschis.
https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=9326.0
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 

Offline Lerua07

Re: Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?
« Răspuns #1 : 07.Mai.2021, 03:51:50 p.m. »
Si mie mi-ar place ceva schimbari la  infotainmentul masinii, dar nu cred ca este posibil un update la cele deja in folosinta. Poate la noile modele !!!
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline shpeedy

Re: Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?
« Răspuns #2 : 07.Mai.2021, 04:14:01 p.m. »
@Sergiu.P : scuze ca intreb, dar cred ca este destul de important de stabilit inca de la inceput - esti familiarizat cu ceea ce presupune un calculator/PC/Tableta/Smartphone, cu notiuni ca hardware si software ori OS (=sistem de operare), front-end ?!

Daca da, atunci povestea este urmatoarea - toate modelele Suzuki de data recenta (post-2015) pentru piata europeana vin cu aceasta unitate multimedia numita SLDA. Este vorba de prima incursiune a marcii Suzuki in lumea sistemelor imbarcate / ICE (=InCarEntertainment) - un parteneriat facut cu Bosch care inteleg ca a venit si cu Hardware-ul, si cu Software-ul (cu un sistem de operare bazat pe ceva Linux). Acuma, intrucat specificatiile nu au fost facute publice, prea multe fata de ceea ce ofera deja unitatea SLDA nu  se pot face. Din ce am mai studiat, cam tot ce se invarte in materie de know-how pentru aceasta unitate SLDA se regaseste grupat in acest topic de pe XDA-developers - daca ai chef de aprofundat subiectul.

Modelul la care ai facut referire pare a fi echivalentul SLDA-ului pentru piata indiana - iarasi nema specificatii (nici macar in comunitatea XDA, care - prin specificul tehnic - e destul de plina de indieni).

Vrei altceva in materie de interfata grafica? Pe cale oficiala, de la Suzuki, pentru unitatea SLDA, nu cred ca vei primi asa ceva. La naiba, pana la aparitia unui nou model (a unei noi generatii a unui model existent) de masina, nici nu cred ca va aparea altceva in locul unitatii SLDA. Partea buna e ca ce va veni exista sanse sa fie ceva tare, tinand cont de marcile/bugetele implicate.

Daca totusi simti ca nu mai poti trai cu SLDA-ul, exista oricand alternativa achizitiei unei unitati dedicate Android din China, pe care iti poti pune ce front-end crezi ca te va multumi...
« Ultima Modificare: 07.Mai.2021, 04:39:02 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Calin sb

Re: Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?
« Răspuns #3 : 07.Mai.2021, 05:19:22 p.m. »
Daca asta este un wishlist  eu îmi doresc CarPlay wireless si split screen pentru a vedea in paralel ceva informații din slda fără sa ies din Carplay.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline trl

Re: Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?
« Răspuns #4 : 26.Dec.2021, 09:15:46 p.m. »
@Acidutzu2000 il rog sa actualizeze acest thread, tinand cont de https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=11282.msg329370#msg329370.

Multumim!
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 Spirit MT AllGrip
 

Offline miocrl

Re: Inbunatatire Infotainment ? Este posibil?
« Răspuns #5 : 08.Aug.2023, 06:25:23 p.m. »
avem pe forum developeri sa facem o echipa de lucru pt imbunatartiri?

imi incerc norocul si pe XDA
https://forum.xda-developers.com/t/i-want-to-mod-suzuki-slda-firmware-please-help.4326361/#post-88849205

"As fi interesat sa schimb functia butoanelor de pe volan care trec la urmatorul post de radio.
În prezent:
- apăsare scurtă: se limitează la schimbarea între cele 5 sau 6 posturi de radio memorate
- apăsare lungă: înseamnă trecerea la următorul post de radio de/incrementarea frecvenței
as dori:
- apăsare lungă: schimbarea prin cele 5 sau 6 posturi de radio memorate
- apăsare scurtă: treceți la următorul post de radio de/incrementând frecvența
Există vreo șansă să fac această mică modificare undeva în cod și să o pot compila și încărca funcțional pe SLDA-ul meu?
Ce instrumente ar fi necesare?
Dacă această mică schimbare ar fi posibilă, noi îmbunătățiri ar putea fi adăugate în viitor :).
Avem nevoie de puțină cercetare."