Autor Subiect: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA  (Citit de 75095 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #60 : 03.Feb.2009, 12:54:23 p.m. »
si sa avem mai multe zile alocate pentru el sa nu ne grabim  :)

Oare de vineri pana duminica o fi de ajuns? Desi s-ar putea pentru unii sa fie mai dificil sa-si ia liber vinerea. Pana si tu stiu ca uneori mai lucrezi si sambata :-S
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline rexkrokiDAU

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #61 : 03.Feb.2009, 04:01:09 p.m. »


eeee... Khaos si eu si nu sunt singurul, ce frumos ar fi daca ne-om sincroniza cat mai multi pentru TA 2009, eu ma gandeam ca ar fi frumos sa-l facem invers sa venim
dinspre Sebes spre Novaci si sa avem mai multe zile alocate pentru el sa nu ne grabim  :)


anul trecut cand l-am dus pe al meu SX4 de la Ranca la Obarsie si mai departe prin Sugag, Jina la Saliste i-a placut asa de mult incat i-am promis ca il duc din nou si in 2009 dar de data asta in sens invers cu punct terminus Ranca.

Eu m-am gandit la urmatoarea varianta pe parcursul unui weekend. Vineri dupa servici plecarea din Bucuresti spre Sibiu si cazare undeva in zona Cisnadie la o pensiune sau la cort. Sambata dimineata plecare spre Obarsia Lotrului pe Valea Sadului, Lacul Negovanu iar mai departe prin Pasul Steflesti pe Valea Frumoasa. La Obarsia Lotrului cazare la cort sau la vreo pensiune dar obligatoriu la cina pastrav la gratar. E o delicatese, chiar daca am asteptat anul trecut ceva cam mult dupa el. Duminica dimineata dupa inviorare plecarea spre punctul culminant al expeditiei, partea cea mai spectaculoasa din DN 67C iar dupa coborarea la Novaci, pe drumul de intoarcere spre Bucuresti o opririe scurta la rezervatia trovantilor de la Costesti.

Mi-ar face placere sa fim cat mai multi suzukisti la aceasta mica escapada de weekend  :)

Offline pitzy_

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 569
  • Gen: Bărbat
Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #62 : 03.Feb.2009, 04:26:34 p.m. »
I'm in :D cort, pensiune ce-o fi numai sa mergem  :->
Suzuki SX4 1.6 4WD GS  -  True Way of Life
 

Offline rexkrokiDAU

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #63 : 03.Feb.2009, 04:48:29 p.m. »
uite aici un link cu cateva poze de pe traseu cat si cu alte idei de excursii pe drumuri forestiere...

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=229470&hl=Tartarau&st=0

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #64 : 03.Feb.2009, 04:51:27 p.m. »
Pare ca o sa fim cativa...ca numai aici s-au anuntat cativa. Pana la vara poate mai apar doritori.

P.S. Si eu i'm in...indiferent de cazare ;) (cort, masina, pensiune...nu conteaza)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #65 : 03.Feb.2009, 05:07:04 p.m. »
In mod sigur pana la vara va mai curge multa cerneala pe aceasta tema, problema e sa cadem pe un weekend care sa impace pe cat mai multi. De aceea e bine sa ne hotaram din timp astfel ca fiecare sa-si poata planifica concediul cat mai bine. Deocamdata e cam devreme sa numim o data concreta dar eu cred ca pe prin aprilie putem sa definitivam o data. Din cate imi aduc eu aminte perioada cu cea mai mica probabilitate de precipitatii in zona montana la noi e la sfarsitul lui iulie - inceputul lui august.

Ar fi interesant ca aceasta iesire pe Transalpina sa fie privita ca intalnirea de vara a suzuki-club.ro la care sa participe cat mai multi suzukisti din toata tara, un eveniment de importanta majora in aceasta vara care sa fie tratat ca atare.

Pe langa aceasta vor mai exista desigur numeroase iesiri in natura cu diferite ocazii si cu participare mai redusa sau numeroasa in functie de zona de desfasurare si distanta pana acolo, un fel de iesiri regionale.

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #66 : 03.Feb.2009, 05:38:53 p.m. »
Eu as vrea sa ne cazam (/sa ma cazez) totusi la o pensiune... ca nu sunt tocmai fan cort :D Nici macar nu detin unul, so.. :dknw: Oricum presupun ca ne vom decide din timp pe unde anume ne oprim si se pot face rezervari la pensiuni.
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline coq

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #67 : 03.Feb.2009, 06:02:18 p.m. »
"rexkroki" mi-ai luat vorba din gura  >:D<, adevar graiesti asa ma gandeam si eu ca ar fi mai frumos sa-l facem invers finalul sa fie inspre Ranca Novaci.
Ca timp eu de exemplu i-as aloca chiar 4 zile pline, cu siguranta si voi chiar mai multe... vom vedea la momentul oportun, ideea este sa "ciupim" cat mai
mult cu putinta mie unul sincer nu mi-ar placea sa-l facem pe fuga. De dormit... nici eu nu am nici cea mai mica problema vis-z-vis de confort... cort whatever
"Khaos" pai cum zicea si rexkroki pentru noaptea 1 zona Sebes, noaptea 2 zona Obarsia... si pe acolo sunt pensiuni si mai bune si mai asa si asa
Pana atunci... http://www.bob.wildwalk.ro/blog/2006_07_22_Transalpina/index.html

Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS | 129 CP | full-time 4WD | Cat's Eye Blue |
 

Offline fix

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #68 : 04.Feb.2009, 11:24:35 a.m. »
am fost la sfarsitul saptamanii trecute pe acolo. un sx4 si doua jimny.
am plecat din sebes si am ajuns pana la 1530m - ca asa zicea gps-ul. mai aveam 6km pana la obarsia lotrului.
ne-am intors din cauza zapezii. jimny mai putea dar sx4 nu. de fapt m-a oprit electronica: blocam diferentialul si cand incepea sa patineze pe gheata de dedesupt se dezactiva. tcs-ul isi facea mai mult decat treaba: oprea motorul cand iti era lumea mai draga.
nici cu lanturi la toate rotile nu a vrut. oricum, zapada era de peste 30cm, afanata, iar dedesupt era gheata.
la intoarcere am luat-o tot pe drumuri nemaneliste si am ajuns in paltinis. conti winter si-au facut datoria cu brio. le recomand cu caldura. pentru iarna, conti rules!
SX4 1.6 GS ESP 4WD "Black Pearl"
 

Offline coq

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #69 : 04.Feb.2009, 01:24:45 p.m. »
Bravos frumos asa  :yeah:
Cat despre electronica... asa este iti dau dreptate de cele mai multe ori este dusmanul offroad-ului esp, tcs...  da la sx4 daca blochezi diferentialul
nu ai posibilitatea sa scoti esp-ul? sau nu iese singur? Daca scoti esp-ul scoti si tcs ca practic lucreaza impreuna.
Curios ca nu ai reusit cu lanturi... inseamna ca era chiar nasol. Oricum frumos, avantajul tau este ca esti aproape de zona  ;)
Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS | 129 CP | full-time 4WD | Cat's Eye Blue |