Autor Subiect: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina  (Citit de 97637 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline zamyx

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • Gen: Bărbat
    • Constanta
Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #40 : 21.Sep.2011, 10:34:30 p.m. »
Cred ca da, s-a uitat la cei 2 senzori de la gaze si a spus ca al doilea are variatii prea mari si voltajul era prea mic, ceve de genul asta, dar concluzia a fost ca trebuie catalizatorul schimbat! Eu sper sa se fi inselat, lasam timpul sa decida, daca mai da eroarea asta o data, o sa verific mai amanuntit!
  • Mercedes
Mercedes ML W166  White Cirrus, 2015
Mercedes A 180 Sport Compact Green Elbaite, 2016
Crown Line 180 Bow Rider 135cp
 

Offline 03EMH

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
  • Gen: Bărbat
Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #41 : 25.Sep.2011, 08:07:01 p.m. »
Salutare!
Am avut problema asta acum 2000 km dupa un plin de benzina de la Lukoil. Am fost programat la Autonet si mi-au resetat senzorul de emisii. Totul a fost minunat pana ieri cand am alimentat cu 95 de la Mol. Se pare ca este o problema generala ce ar trebui mentionata celor de la Suzuki.
Suzuki SX4 GLX 4WD 1,6/107CP-benzina, cosmic black (negru murdar)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Martor ,,evacuare' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #42 : 25.Sep.2011, 09:48:28 p.m. »
Hmm... Nu cred ;)
Totusi data viitoare cand se aprinde check--ul deschide si inchide busonul de la benzina ;)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #43 : 13.Nov.2011, 05:00:53 p.m. »
Iata ca, din pacate, dupa aprox. 11.660 km de la cele descrise aici am din nou motiv sa scriu in acest topic.  :(  Ieri dimineata, in timp ce rulam linistit si constant cu 130 km/h pe autostrada s-a aprins din senin martorul de check engine din bord. Si aprins a ramas de atunci, chiar daca am facut inca 685 km. Masina merge normal, nu se simte nici o inrautatire in functionarea motorului. Am incercat ieri sa ajung la un service din München dar nu am gasit nici unul deschis sambata pe la pranz. Sa vad cand ajung saptamana viitoare in service ce diagnostic imi dau.

Offline Laurentiu

Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #44 : 13.Nov.2011, 06:20:47 p.m. »
dupa aprox. 11.660 km de la cele descrise aici ... s-a aprins din senin martorul de check engine din bord.
O intreaga AIUREALA TOATA electronica din masina (aviz pt cei ce compara(u) electronica NASA cu cea din AUTO; nu este nici pe departe ceea ce vrea sa para). Au complicat instalatiile din doua motive:
1. sa creeze senzatia de comforrt si sa mareasca preturile pe aceasta baza;
2. sa apelezi la serviciile lor CONTRACOST pt diagnosticare si remediere.

In nici un caz nu s-a facut NIMIC pt FIABILITATE.

P.S. Este o parere personala pe care mi-o voi mentine mereu; fiabile erau masinile tineretii unora dintre noi. Cele de azi au devenit niste "scumpeturi" si MARFA DE CONSUM pe timp mic (NU indelungat).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #45 : 13.Nov.2011, 06:41:39 p.m. »
Poate ca ai dreptate, dar ce solutie avem? Nu ne putem intoarce in trecut precum in filme, asa ca suntem nevoiti sa defilam cu ce avem.  :(

Offline Livius

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 278
  • Thanked: 5 times
  • Gen: Bărbat
  • Drive safe, safe drive!
    • Bucuresti
Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #46 : 13.Nov.2011, 07:02:03 p.m. »
Salutare tuturor!

Daca tot este un subiect de actualitate...dupa probleme asemantoare cu acelasi martor poznas aprins de prin primavara...o gramada de vizite pe la service, etc., am crezut ca rezolvasem problema dupa ce am schimbat esapamentul (toba intermediara +finala)...martorul nu s-a mai aprins timp de vreo 3 plinuri cred, adica vreo 1500 de km sau mai putin ca am mers mai mult prin oras in perioada asta...dar mare surpriza...ieri dimineata cand ieseam din Bucuresti pt un drum mai lung - surpriza - a reaparut :-?si altceva in afara de catalizator nu imi mai vine in cap...masina se comporta bine, neschimbat...

P.S. benzina a fost mai mereu de la MoL, uneori Evo, de cele mai multe ori de 98...
  • Vitara Passion AllGrip
"Cel ce luptă, chiar şi singur pentru Dumnezeu şi neamul său, nu va fi învins niciodată"
 

Offline adrian_r5

Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #47 : 13.Nov.2011, 07:34:04 p.m. »
Au complicat instalatiile din doua motive:
1. sa creeze senzatia de comforrt si sa mareasca preturile pe aceasta baza;
2. sa apelezi la serviciile lor CONTRACOST pt diagnosticare si remediere.
1. - la partea cu preturile nu sint de aceeasi parere
2. - aici iti cam dau dreptate

fiabile erau masinile tineretii unora dintre noi.
ai impresia asta pentru ca erau simple si nu aveau atita electronica ...

Cele de azi au devenit niste "scumpeturi" si MARFA DE CONSUM pe timp mic (NU indelungat).
"scumpeturi" nu la achizitie ci la intretinere ... din nefericire nu ne putem impotrivi ... asta e mersu' lucrurilor  >:D<
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #48 : 13.Nov.2011, 08:17:00 p.m. »
Pe mine nu ma deranjeaza ca e atata electronica si din cand in cand se mai strica una alta..
Ma deranjeaza ca dealerii nu sunt in stare sa repare aceste chestii cand ele apar..
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Martor ,,evacuare'' / noxe / check engine aprins - motor benzina
« Răspuns #49 : 13.Nov.2011, 08:20:08 p.m. »
Cand s-a aprins a doua oara la mine acest martor cei de la service mi-au spus ca se poate repara prin schimbarea catalizatorului. Acu eu nu stiu ce sa cred, adica daca doar schimbarea catalizatorului rezolva problema. Mai exact, oare catalizatorul defect nu e efectul unor alte defecte la mai stiu eu ce senzori si sonde de pe masina?