Autor Subiect: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA  (Citit de 75094 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristi (XTI)

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #380 : 07.Iun.2020, 11:18:12 p.m. »
Să pun și eu fotografii din surse diverse (propriul telefon, telefoanele celorlalți, camera din parbriz), plus niște hărți, o statistică și un film-rezumat făcut cu Relive.  :inteligent:
Le găsiți -> aici!

Cifrele mașinii arată tare bine: 640km, cu viteză medie de 55km/h și cu un consum mediu de... 6.8 (litri la 100km)!!!  :prty:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 
The following users thanked this post: gabineg, rexkrokiDAU, NicNic, toma, gabi males, FlorinSuzuki

Offline Vecchio

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #381 : 08.Iun.2020, 06:28:21 a.m. »
Foarte fain. :happy:
Mulțam de delectare și felicitări pentru realizare  :clap:
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!
 
The following users thanked this post: Dromihete

Offline bogdanmanole

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #382 : 08.Iun.2020, 10:46:30 a.m. »
Noi am plecat mai devreme, pe la 11 eram deja sus linga vf Dengheru. Acolo am constatat ca lui Suzi ii fierbea apa in radiator, probabil din cauza ca am mers in coloana 3 masini total diferite, si a fost conus de catre un sofer nefamiliarizat cu motorul si cutia.
La Strategica ne-am despartit iar eu am dus Dusterul olecutza pe coclauri - primii 5.3 km. Mi s-au parut usor de parcurs, cu un pic de atentie in plus in primul km, unde era mai accidentat si cu mai multe pietre care trebuiau ocolite. Am vazut pe portiunea asta un Vito cu pasageri si un Audi A3 care mergeau foarte incet si cu grija. Deci se poate.
As fi dorit sa vizitez cascada Moara Dracilor, dar drumul de coborire nu era practicabil de masini soft offroad, iar dupa 2.3 km de mers la picior drumul (forestier, totusi), desi eram la o distanta directa destul de mica de cascada, totusi era o diferenta de nivel foarte mare pina la riu.
Pentru cine vrea sa vada iezerul sau cascada, recomand coborirea direct pe valea Latoritei.
  • Swift II 2006 1.3 4x4 + Duster 1.3TCE 130CP 4x4
rescue4x4.ro
 
The following users thanked this post: shpeedy, rexkrokiDAU, NicNic, toma, FlorinSuzuki

Offline Sefer Jesirah

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #383 : 08.Iun.2020, 01:27:41 p.m. »
 La mine sunt, 605km, viteza medie 35km/h si consum mediu 4.3 .  Distanta e ok, consumul e ala la care ma asteptam, viteza medie imi da cu virgula! La dus am mers impreuna, deci cam aceeasi viteza, iar la intoarcere ne-am separat. Nicu a ramas la Voineasa, iar de Cristi m-am despartit la prima benzinarie de pe autostrada. De acolo n-am mai mers economic, minim 130 si portiuni unde am ajuns si la 180 (rusinica!).  Viteza medie nu se reseteaza odata cu consumul?  :-?
  • Ex sx4 s-cross 1.6 DDIS Luxus AT Allgrip / Renegat Night Eagle
 

Offline f.cristi

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #384 : 09.Iun.2020, 12:28:56 a.m. »
De la Vidra se putea cobori pe drumul vechi spre Brezoi. Drumul e neasfaltat, cam de offroad, dar sunt ceva peisaje de vazut.

Offline Cristi (XTI)

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #385 : 09.Iun.2020, 09:13:07 a.m. »
(...)  Viteza medie nu se reseteaza odata cu consumul?  :-?
Într-adevăr, fiecare valoare ce poate fi resetată trebuie luată separat pentru revenit la zero.
Eu m-am obișnuit ca după fiecare alimentare să resetez consumul mediu, viteza medie și timpul de la precedenta resetare (sau de la 100h trecute). De aceea pot ști cifrele exact.
Există în meniu și opțiunea de resetare automată după fiecare alimentare, dar eu vreau să îmi notez cifrele pentru SpritMonitor și le resetez manual după aceea.

De la Vidra se putea cobori pe drumul vechi spre Brezoi. Drumul e neasfaltat, cam de offroad, dar sunt ceva peisaje de vazut.
La baraj am făcut o ”ședință” și am decis să mergem pe drumul asfaltat spre Voineasa - era deja ora 16:30 și unii aveau de ajuns înapoi la București.
Rămâne pentru când se va face tura aceea cu Strategica - ne vom distra pe cât mai multe drumuri inedite din zonă!  :dream:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 
The following users thanked this post: Sefer Jesirah

Offline enicky

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #386 : 09.Iun.2020, 11:42:37 a.m. »
La baraj am făcut o ”ședință” și am decis să mergem pe drumul asfaltat spre Voineasa - era deja ora 16:30 și unii aveau de ajuns înapoi la București.
Rămâne pentru când se va face tura aceea cu Strategica - ne vom distra pe cât mai multe drumuri inedite din zonă!  :dream:
  Si ala era asfaltat cu piatra, doar ca aveai un disconfort in masina, nimic special, poate ceva peisaje.
« Ultima Modificare: 09.Iun.2020, 11:54:42 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Sefer Jesirah

Re: TRANSALPINA SAU CEA MAI SEMEATA CARARE ATEMPORALA
« Răspuns #387 : 09.Iun.2020, 11:52:37 a.m. »
(...)  Viteza medie nu se reseteaza odata cu consumul?  :-?
Într-adevăr, fiecare valoare ce poate fi resetată trebuie luată separat pentru revenit la zero.
Eu m-am obișnuit ca după fiecare alimentare să resetez consumul mediu, viteza medie și timpul de la precedenta resetare (sau de la 100h trecute). De aceea pot ști cifrele exact.
Există în meniu și opțiunea de resetare automată după fiecare alimentare, dar eu vreau să îmi notez cifrele pentru SpritMonitor și le resetez manual după aceea.

De la Vidra se putea cobori pe drumul vechi spre Brezoi. Drumul e neasfaltat, cam de offroad, dar sunt ceva peisaje de vazut.

Bun asa, am resetat doar kilometraj si consum, de acolo imi dadea cu virgula la viteza medie!  :fluier:
La baraj am făcut o ”ședință” și am decis să mergem pe drumul asfaltat spre Voineasa - era deja ora 16:30 și unii aveau de ajuns înapoi la București.
Rămâne pentru când se va face tura aceea cu Strategica - ne vom distra pe cât mai multe drumuri inedite din zonă!  :dream:
  • Ex sx4 s-cross 1.6 DDIS Luxus AT Allgrip / Renegat Night Eagle
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14368
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice