Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 153363 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline VictorN

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1790 : 19.Oct.2021, 10:23:54 p.m. »


In traducere, "Ivermectina, un agent antiparazitar utilizat pentru tratarea infestărilor parazitare, inhibă replicarea virușilor in vitro. Modul de acțiune antiviral al ivermectinei sugerează un efect inhibitor asupra replicării severe a sindromului respirator acut coronavirus 2 (SARS-CoV-2) în stadiile incipiente ale infecției."

Lasă asta că e ipoteza.

Asta e important:
Based on the current very low- to low-certainty evidence, we are uncertain about the efficacy and safety of ivermectin used to treat or prevent COVID-19. The completed studies are small and few are considered high quality. Several studies are underway that may produce clearer answers in review updates. Overall, the reliable evidence available does not support the use ivermectin for treatment or prevention of COVID-19 outside of well-designed randomized trials.


Trimis de pe al meu KB2003 folosind Tapatalk

 

Offline toma

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1791 : 20.Oct.2021, 09:06:48 a.m. »
Nu combat folosirea vaccinului si efectele clare ale acestuia ca tratament preventiv, în locul unui medicament care trateaza boala deja instalata.
Doar ca între 30 USD doza de vaccin si 3 USD o cutie de "placebo" e cale (si profit) destul de lunga.
Si este o vorba în popor, "banii vorbesc"....

E, daca pana aici am avut o discutie argumentata, asta e genul de comentariu care e foarte nociv.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1792 : 20.Oct.2021, 09:25:37 a.m. »
Mai nociv decât atât e doar faptul ca 65% din populatie a refuzat vaccinul.
Iar în lipsa acestuia ar trebui macar sa se stabileasca un tratament cât de cât general acceptat.
Oricum acuma suntem deja la faza "scapa care poate".

Iar ignorantii habar n-au ce e prin spitale.
Ce se vede la stiri e doar vârful aisbergului, ca în Titanic.
Am o cunostinta medic de garda la UPU.
Alaltaieri a tinut 6 ore un copil de o luna (pozitiv) ca sa-l interneze pe sectie.
A reusit seara, dupa ce s-a eliberat un pat.....prin decesul altuia.

PS: Vaccinul se gaseste pe toate gardurile, dar ia încearca sa gasesti Ivermectina....daca întelegi ce vreau sa spun....
PPS: Oficial, pandemia s-a terminat la noi atunci când retardul sef si sluga lui, Miniman, au iesit prin iunie sa ne spuna ca am învins.... si atunci ce era de asteptat de la un popor de analfabeti functional? Sa faca coada la centrele de vaccinare? Pentru ce sa mai faca vaccinul? Ca nu mai avea nici un sens, nu-i asa?
Acum o saptamâna vorbeau de testarea rapida în scoli.
Urmând ca licitatia si achizitia testelor rapide sa le faca prin noiembrie....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1793 : 20.Oct.2021, 09:42:05 a.m. »
Sa explic ce am vrut sa spun:

Daca ai fi spus: "deoarece inca se studiaza efectele ivermectinei, eu cred totusi ca poate fi un medicament util cel putin in anumite cazuri/situatii, sa asteptam rezultatele unor teste mai largi si mai bine realizate", nu aveam nimic de obiectat.

Insa in situatia in care suntem acum sa spui, chiar si voalat, ca vaccinarea este "impinsa in fata ivermectinei" din ratiuni de beneficii economice mi se pare extrem de nociv. Este fix genul de argument la care au inclinat urechea o multime de urmasi ai dacilor liberi care umplu acum spitalele.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: shpeedy, saureign, gabi males

Offline enicky

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1794 : 20.Oct.2021, 09:48:07 a.m. »
........Iar ignorantii habar n-au ce e prin spitale.....
     Mda, mi-au parvenit doua informatii care m-au pus pe ganduri, despre doi decedati, despre unul am aflat dintr-o sursa colaterala, despre ultimul chiar de la o ruda apropiata : ambii au fost internati o saptamana, au venit in spital cu pastilele de acasa pentru tensiune si diabet si la externare foliile cu pastile erau neincepute, iar  ultimul si-a anuntat telefonic sotia ca e bine, dar nu intelege de ce l-au legat de pat si nu-i dau nici din apa plata primita de acasa, nici tratamentul de tensiune si diabet, apoi se pare ca bateria s-a consumat si peste trei zile a decedat. Ambii aveau pana in 60 de ani, inca lucrau.

   Deci pana la tratament, vaccin etc. mai sunt si alte aspecte deloc de neglijat.

Citesc aici si vad ca va "certati" pe "zona economica" a medicamentelor si inteleg ca parca nu va vine a crede ca medicamentele inainte de a "produce" sanatatate, produc bani,  of-of-of !
   Hai sa privim lucrurile din toate perspectivele, nu numai de unde ne place, sau ne vine bine, altfel le intelegem mai greu.
« Ultima Modificare: 20.Oct.2021, 10:02:54 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1795 : 20.Oct.2021, 09:51:17 a.m. »
..... ca vaccinarea este "impinsa in fata ivermectinei" din ratiuni de beneficii economice mi se pare extrem de nociv.

N-am afirmat nici un moment asta.
Dar mi se pare criminal (cu premeditare) de-a dreptul sa ai pe stoc vaccinuri de milioane de euro (pe care lumea le refuza - nici nu conteaza motivele), iar medicamente folosite "neoficial" de 3 USD cutia sa nu le gasesti decât cu pile si relatii.

nu intelege de ce l-au legat de pat
Ca sa nu-si poata smulge masca de oxigen de pe fata.
Aia din spitale nu mai fac fata sa le puna înapoi la toti masca de oxigen si atunci iau masuri disperate.
Pentru situatii disperate, ca altfel îi gasesc morti.

PS: iar în tot acest moment, BOR prin reprezentantii sai instiga la zadarnicirea combaterii bolilor, iar tu ca stat arunci cu bani în ei fara sa le impui macar o minima implicare în sprijinirea unei campanii de sanatate publica (ca asta e de fapt vaccinarea)
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2516
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1796 : 20.Oct.2021, 09:55:39 a.m. »
Asta e simplu, ca dispariția hârtiei igienice. Aceeași chestie...
Internetul ne-a făcut mai deștepți punctual si individual dar a făcut masele de oameni extrem de idioate si manipulabile.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: costin_bad, shpeedy, saureign

Offline enicky

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1797 : 20.Oct.2021, 10:11:36 a.m. »
Ca sa nu-si poata smulge masca de oxigen de pe fata.
Aia din spitale nu mai fac fata sa le puna înapoi la toti masca de oxigen si atunci iau masuri disperate.
Pentru situatii disperate, ca altfel îi gasesc morti.
    Pai de ce si-ar smulge masca de pe fata, cand el nu poate respira fara oxigenul din masca??!!! Iti dai seama ce spui?
Scuze , dar e total gresita afirmatia !
   Daca o luam asa, de masca n-au timp, de tratament n-au timp, inteleg ca-s putini, dar....
Oricum, tot morti au ajuns.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1798 : 20.Oct.2021, 10:15:06 a.m. »
Uite, de aia.

Nu-ti doresc nici sa ti se povesteasca asa ceva.

PS; îti recomand vizionarea penultimului reportaj Recorder, ala cu ATI.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1799 : 20.Oct.2021, 10:21:01 a.m. »
    Pai de ce si-ar smulge masca de pe fata, cand el nu poate respira fara oxigenul din masca??!!! Iti dai seama ce spui?
Scuze , dar e total gresita afirmatia !

Uita-te aici, de la minutul 10:50 si vei vedea exact (de fapt uita-te la tot filmuletul)




@ntire2000 una e sedarea pentru intubare si alta sunt mastile de oxigen (de diverse tipuri).


PS: @enicky pentru ca atunci cand te sufoci creierul nu e oxigenat suficient si nu mai judeci corect iar sistemul ala "primitiv" intra in panica si actionezi haotic.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain