Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 152465 ori)

gabineg şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1500 : 15.Dec.2020, 12:27:33 p.m. »
 :dknw:

Hai citeste articolul ala in original. Chiar spune niste lucruri interesante despre cum a afost abordata pandemia si despre ce s-ar putea face in viitor ca sa fie mai bine pentru toata lumea.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline remarque

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1501 : 15.Dec.2020, 01:30:01 p.m. »
Nu mi-ai răspuns la întrebare.
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1502 : 15.Dec.2020, 01:52:44 p.m. »
Am folosit termenul de teoria conspiratiei pentru ce a postat ntire: "nu vaccinul a fost creat pentru covid, ci povestea mincinoasa covid a fost creata pentru vaccin".
Aceasta opinie, daca am inteles corect contextul, bazandu-se pe faptul ca vaccinul era gata inainte sa fie declarata pandemie.

Prin urmare remarca legata de teoria conspiratiei se refera la postarea lui ntire.

Insa ideea principala a articolului nu este "senzationalul" ca vaccinul a fost creat atat de repede. De asta spun ca cei care au preluat doar acest fragment din articol au ratat esentialul.

La fel cum si scoaterea din context a unei afirmatii ii poate da alta "directie". Prin urmare ar fi util de citit articolul respectiv in forma originala si putem comenta asupra lui. Chiar e interesant.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1503 : 15.Dec.2020, 03:44:08 p.m. »
O sa repet ce a spus un profesor aici si ar fi găsit ca informație oricine vrea cu adevărat: din anii 70-80 se studiază vaccinurile de tip mARN.  Vedeți voi, pe specialiști nu-i cred ăștia dar daca vin eu sa le vând măgăreață de oaie pe post de panaceu, ma fac milionar...asta e realitatea... Așa ca sincer,  ei nu au nevoie de vaccin.
Eu tocmai am descoperit ca mecanicul de întreținere al asociației mele de locatari tocmai a venit după 3 săptămâni de COVID 19 din care 2 au fost mai nasoale... Si eu m-am întâlnit de mai multe ori cu el înainte de asta... oare gatul meu inflamat este COVID 19? N-am făcut temperatura...
PS: 40% dintre cei care s-au testat de anticorpi in zona Göteborg ii aveau...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: toma

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1504 : 15.Dec.2020, 04:05:59 p.m. »
O sa repet ce a spus un profesor aici si ar fi găsit ca informație oricine vrea cu adevărat: din anii 70-80 se studiază vaccinurile de tip mARN. 

https://www.businessinsider.com/mrna-vaccine-pfizer-moderna-coronavirus-2020-12


Sanatate @Costique! Poate e o raceala banala totusi.  :good:
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Costique

Offline ...

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1505 : 15.Dec.2020, 06:18:14 p.m. »
De pe la prânz am și eu gâtul inflamat, îl simt de parcă e umflat și tare ca piatra. Și abia am putut să urc cu bicicleta jumătate din drumul forestier spre Poiana Brașov, simțeam că îmi dau duhul. Încă am miros... de transpirație. Sper la un simplu roșu în gât. Dar mă cam doare capul.
 

Online gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14366
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1506 : 15.Dec.2020, 06:59:34 p.m. »
Sănătate amandorura si sa va reveniți cat mai repede la starea de baza.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ...

Offline FritzVonSpritz

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1507 : 15.Dec.2020, 07:00:41 p.m. »
De pe la prânz am și eu gâtul inflamat, îl simt de parcă e umflat și tare ca piatra. Și abia am putut să urc cu bicicleta jumătate din drumul forestier spre Poiana Brașov, simțeam că îmi dau duhul. Încă am miros... de transpirație. Sper la un simplu roșu în gât. Dar mă cam doare capul.

Sanatate @cad>:D<, sanatate @Costique  >:D<!
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: ...

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1508 : 15.Dec.2020, 07:02:55 p.m. »
Temperatura este unul din simptomele de baza, doar gatul inflamat nu confirmă. Izolează-te, mecanicul meu  a făcut-o împreună cu toată familia.

Un punct de vedere foarte echilibrat, asta chiar daca in același sait găsiți si un articol exaltat (Suedia -rău-crima) asupra subiectului (care este de fapt o oboseala a cadrelor medicale si tendința de a demisiona mai mare ca de obicei), asta in condițiile in care in România sunt de 3 ori mai mulți pacienți la ATI comparat cu Suedia... Comentariul preluat de la finalul articolului...fenomenal!

https://www.mediafax.ro/editorialistii/comentariu-adrian-onciu-toate-tunurile-pe-modelul-suedez-la-fel-de-hulit-ca-donald-trump-19785134

Am mai pus link-ul asta, in Suedia din 7667 de decese, cam 6900 sunt la persoane de peste 70 de ani (1600 peste 70, 3200 peste 80 si 2100 peste 90!)

https://experience.arcgis.com/experience/09f821667ce64bf7be6f9f87457ed9aa
« Ultima Modificare: 15.Dec.2020, 07:14:12 p.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1509 : 15.Dec.2020, 07:07:01 p.m. »
Aceasta opinie, daca am inteles corect contextul, bazandu-se pe faptul ca vaccinul era gata inainte sa fie declarata pandemie.
Prin urmare remarca legata de teoria conspiratiei se refera la postarea lui ntire.

Mi-am amintit de poza aia aparuta fiind de ceva vreme.
Mi s-a parut cu adevarat interesanta abia dupa ce am citit articolul din presa, care a venit cumva ca o confirmare a faptului ca nu-i chiar o afirmatie penibila.

Uite alt exercitiu, de data asta de logica.

« Ultima Modificare: 15.Dec.2020, 07:32:13 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού