Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 153364 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1555
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #410 : 22.Mar.2020, 01:21:46 a.m. »
mana cereasca pe cei aflati la butoane
peste o luna o sa fim mai rau ca Italia.
numai ca noi aven un sistem medical inapoiat si prost dotat, iar procentul de victime va fi mai mare(sper sa gresesc 99%)
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #411 : 22.Mar.2020, 01:37:25 a.m. »
O recomandare f proasta ....

Imi pare rau daca nu ai înteles ceea ce am vrut sa zic.
Inevitabilul se va produce oricum, daca nu acum - la toamna sau primavara viitoare (si eu sper ca 99% sa gresesc).
Daca ai copii de crescut gândeste-te în primul rând la ei.
Dupa aia la tine (care trebuie sa-i cresti), si la final la cei care oricum nu mai au/vor avea nici o sansa.
Nu vreau sa polemizam pe tema asta, doar mediteaza.
E greu de digerat, dar uita-te în jurul tau....Italia, Spania, Germania.....
O data în viata trebuie sa joci la ruleta ruseasca, se pare ca pentru noi acum e momentul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #412 : 22.Mar.2020, 02:22:43 a.m. »
  In caz de urgenta cred ca e buna si asta, poate chiar mai buna decat cea textila  dar oricum, mai ieftina :
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2516
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #413 : 22.Mar.2020, 09:52:45 a.m. »
Teoretic n-ar trebui sa ma bag in discuția asta caci pot deranja. Dar totuși hai sa îmi dau si eu cu părerea.
Deși are 2000 de cazuri si 20 de morți, Suedia nu este in carantina, dar toți cei care pot sunt sfătuiți sa păstreze distanta si sa limiteze contactele sociale. Eu am fost primul care le-am spus "pa" colegilor, lucrez de acasă de vineri 13 Martie. Încă am colegi tineri care vin la birou cu bicicleta.
Nu găsești măști sau dezinfectant de cumpărat. Am primit de la colegi soluții alternative cu chestii de făcut in casa pentru dezinfectați. In 10 zile am ieșit de 3-4 ori la magazin si de câteva ori mi-am dus soția la lucru. Grădinițele nu s-au închis dar din 40 de copii mai vin cam 10.
Isteria media este exact ca diferența intre "patima"  campaniilor electorale, România de departe este isterizata. Si asta pentru ca vin alegerile si toți încearcă să dea cat mai bine, acesta situație va fi folosita intens in campaniile de alegeri ce vin. Raed a făcut un joc politic si i-a obligat pe PNL-iști sa acționeze. Si ca la poker, acum toți plusează. Ciolacu declara ca el ar fi fost mai drastic...Poate ca lumea nu a realizat ca alegerea  politicienilor este Imunizarea colectiva  CONTROLATA. Toti trag pentru limitarea numărului ZILNIC DE NOI CAZURI,  când Merkel a spus ca 60-70% din populația Germaniei va avea virusul știa prea bine ce spune. In Suedia au impus restricții severe la...contactul cu vârstnicii!  " Aveți grija in primul rand de grupele de risc! "  De ce? Pai uitați-va la cine sunt cei decedați.
Așa ca mai devreme sau mai târziu corpul vostru se va întâlni cu  virusul. Eu încerc doar sa fac aceasta întâlnire posibila doar cu Vaccinul, pe care o sa îl fac imediat ce va fi disponibil.

Masca este utila CELOR BOLNAVI, SA LIMITEZE  IMPRASTIEREA salivei in stropi! Nu celor sănătoși. Sau care se cred sănătoși. Soția si-a pus fularul la gura când a fost in autobuz, toți cei care au urcat după s-au uitat ciudat/speriat si au plecat la 3 scaune distanta... ca e de hârtie sau textila, totul depinde de in cate straturi este si cat de des este schimbata sau dezinfectata.
Masca este ca lungimea tunului la Panther,  șefii știau ca si lungimea mai mica a țevii tunului avea același efect dar soldații erau mult mai încrezători cu o țeavă mai lunga... Asta e legătura măștii cu lungimea...
Apoi ghidușia cu scamele... doar îmi trec prin minte cam cate populații, ocupații etc au mereu cate un batic sau fular la gura si nas... va mai amintiți de cowboy's, conform credințelor exprimate pe aici toți au murit de boli pulmonare datorate faptului ca respirau zilnic prin baticul ala, ca de spălat cred ca o făceau o dată pe an...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: hugbear

Offline Utilizator_Anonim

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #414 : 22.Mar.2020, 09:56:41 a.m. »
E de vazut care model e mai bun
Dupa ce se vor numara mortii
Oricum nordicii nu sunt asa pupaciosi ca cei din sud si nu prea pierd vremea prin cafenele, asa ca distantare sociala au din modul de viata

De urmarit ce zic si israelienii

https://www.stiripesurse.ro/ministrul-apararii-din-israel-ofera-cel-mai-important-sfat-anti-coronavirus-mai-important-decat-distantarea-sociala-mai-important-decat-testarea-video_1443363.html
« Ultima Modificare: 22.Mar.2020, 10:17:48 a.m. de hippo »
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #415 : 22.Mar.2020, 10:42:59 a.m. »
"Everything we do before a pandemic will seem alarmist. Everything we do after a pandemic will seem inadequate." - Michael O. Leavitt, U.S. Secretary of Health and Human Services, 2007. (un comentariu la filmulețul de mai jos)

https://youtu.be/fgBla7RepXU?t=150
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14376
  • Thanked: 3387 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #416 : 22.Mar.2020, 02:15:06 p.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Costique

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #417 : 22.Mar.2020, 02:18:18 p.m. »
Si alte idei simple:

« Ultima Modificare: 22.Mar.2020, 02:31:16 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Costique

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14376
  • Thanked: 3387 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #418 : 22.Mar.2020, 02:45:11 p.m. »
#statiacasa
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Costique

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14376
  • Thanked: 3387 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #419 : 22.Mar.2020, 03:34:46 p.m. »
Documente necesare de maine.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice