Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 152465 ori)

gabineg şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #120 : 09.Mar.2020, 10:42:18 p.m. »
Da, virusul asta pare mai putin costisitor decât un razboi unde sa moara forta de munca (sau sclavii).
In plus, un razboi aduce multa mizerie si distrugere si planeta s-ar putea sa numai suporte niste poluare în plus fata de câta are momentan.
Iar demografic, deja cam geme; suntem prea multi de hranit, iar ecosistemul se pare ca nu mai face fata - e cam aproape de shut-down.
Daca dispare un miliard în câtiva ani e numai bine.
Oricum sistemele de pensii sunt aproape de colaps financiar, bosorogii astia care nu mai mor devin o povara pentru ele.
Eu sunt convins ca a fost creat în laborator si eliberat pentru a-si face treaba.
Daca mai "reseteaza" un pic si competitia economica dintre superputeri e si mai bine, unii au luat avans prea mare fata de restul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Online gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14366
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #121 : 09.Mar.2020, 10:48:23 p.m. »
Mie mi-e tare teama sa nu-i lovească pe cei mai deștepți... :D
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline mariusl82

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #122 : 09.Mar.2020, 10:54:01 p.m. »
Orice sistem face fata,dar toate au o limita... la noi ma astept 1000 sa fie numarul cu noroc(la fel cum spunea si colegul mai sus) si aici vorbim de cazuri usoare,pt critice... doar  :popa: o sa ajute...
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #123 : 09.Mar.2020, 11:14:28 p.m. »
Mie mi-e tare teama sa nu-i lovească pe cei mai deștepți... :D

Inseamna ca noi doi suntem terminati, nu?  :baston:

Lumea care va ramâne dupa acest virus o sa fie o lume total schimbata.
Acum nu realizam, ca n-avem vreme sa meditam, dar perceptia umana fata de existenta sa va fi total schimbata.
Eu zic ca va fi un pas mare în evolutie, asta daca nu va fi cumva sfârsitul ei.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline mariusl82

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #124 : 09.Mar.2020, 11:32:01 p.m. »
Italia tocmai a devenit 100% zona rosie.... God Help!
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #125 : 09.Mar.2020, 11:47:28 p.m. »
Italia plateste tribut temperamentului de care da dovada.
Ei sunt foarte sociabili si apropiati, interactioneaza mai mult decât orice alt popor din UE.
In plus, sunt si foarte nonconformisti, nu cred ca au realizat ce putere de propagare are aceasta molima, ca atare au desconsiderat unele masuri de protectie.

PS: eram azi într-un supermarket si erau niste compatrioti de-ai nostri care se pupau de zor si se îmbratisau dupa o reîntâlnire de dinainte de revelion (am dedus din vociferari); ma si gândeam cât de tembeli pot fi în conditiile actuale - spirit latin, ce mai.....
La polul opus, al racelii dintre indivizi sunt nemtii - la 1200 de infectati au doar doua decese....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Leutz

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #126 : 10.Mar.2020, 06:34:16 a.m. »
Manat de... curiozitate (nu de panica, evident  >:), desi in Australia s-au epuizat demult stocurile de hartie igienica  =)) si de dezinfectanti de piele), m-am pus sa caut cate ceva despre virusii din familia "corona...". Ma interesa sa vad stadiul dezvoltarii de tratamente, fie vaccine, fie tratamente post-infectie.

Din nefericire, mi-a fost destul de greu sa gasesc informatie gata diseminata si bine prezentata. Internetul e atat de plin de balarii legate de actuala "epidemie", incat cautarile nu mai intorc rezultatele corespunzatoare. Sau... informatie bine diseminata nu a existat niciodata; exista si posibilitatea asta.

Deci solutia cea mai sigura ramane munca grea de cautare si citire unul cate unul a articolelor stiintifice/clinic-medicale, pentru care … nu e timp si nici pregatire adecvata.

Am gasit totusi un sumar, care desi mic, are referinte suficiente si pare a fi scris de oameni cu logica la ei (daca nu si competente technice/medicale).
https://www.uptodate.com/contents/coronaviruses
Mergand mai departe si consultand (in fuga, e adevarat) cateva dintre referintele prezentate in sumar, am tras urmatoarele concluzii:

Din toate cele prezentate acolo, se pare ca nu exista inca vaccinuri pentru nici unul din virusii din familia in cauza. Tratamentele post-infectie sunt si ele oarecum empirice, iar efectul obtinut este doar de miscorare a viralitatii, nu de vindecare propriu-zisa. Tratamentele utilizeaza diverse antivirale sau combinatii de medicamente dezvoltate pentru alte tipuri de boli, dar care s-a observat ca produc ceva efecte si in cazul corona-virusilor.

Deci practic solutiile la indemina nu implica aspecte medicale tehnice (sau cel putin nu de tip hardcore) ci sunt mai degraba non-medicale:
(1) de tip-bottom-up:
- preventia (evitarea imbolnavirii) - lucru care tine de educatia si/sau disciplina individuala si sociala
- tonusul individual -  lucru care tine de gandirea fortigenica a fiecaruia dintre noi.
(2) de tip top-down
- impunerea de masuri socio-medicale de catre diverse autoritati/guverne

Cu alte cuvinte, la fel ca in multe alte aspecte ale vietii, sta in puterea fiecaruia sa contribuie la tinerea sub control a fenomenului. Exista posibilitatea (destul de mare), ca virusul sa ramana ca si celelalte (SARS, MERS) fara un tratament specific, iar "gripa" de tip covid19 sa ramana printre noi laolalta cu toate celelalte si sa ne imbolnavim, vindecam, reimbolnavim, s.a.m.d. pana la adanci batraneti la fel cum ne imbolnavim sezonier de fel si fel de chestii. Cu diferenta ca asta de acum e ceva mai puternic, deci trebuie sa ne schimbam destul de semnificativ stilul de viata daca vrem sa avem viata lunga.

Deci, una peste alta, va fi necesar intr-un fel sau altul ca ceva sa se shimbe la nivel individual, social... si nu numai (tehnologie, de exemplu) ca urmare a curentei epidemii. Evident, nu la modul panicos sau radical care se vehiculeaza prin targ. N-o sa intram in alta dimensiune, n-o sa intram intr-un viitor distopic, nu vine sfarsitul lumii asa cum o stim noi, s.a.m.d. Pur si simplu, o sa avem niste griji in plus, care vor fi cu atat mai mici cu cat vom adopta un mod de viata mai sanatos, o educatie civica mai atenta, o disciplina sociala mai buna, sa.m.d.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: ntire2000, shpeedy, toma

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #127 : 10.Mar.2020, 06:51:54 a.m. »


Da, virusul asta pare mai putin costisitor decât un razboi unde sa moara forta de munca (sau sclavii).
In plus, un razboi aduce multa mizerie si distrugere si planeta s-ar putea sa numai suporte niste poluare în plus fata de câta are momentan.
Iar demografic, deja cam geme; suntem prea multi de hranit, iar ecosistemul se pare ca nu mai face fata - e cam aproape de shut-down.
Daca dispare un miliard în câtiva ani e numai bine.
Oricum sistemele de pensii sunt aproape de colaps financiar, bosorogii astia care nu mai mor devin o povara pentru ele.
Eu sunt convins ca a fost creat în laborator si eliberat pentru a-si face treaba.
Daca mai "reseteaza" un pic si competitia economica dintre superputeri e si mai bine, unii au luat avans prea mare fata de restul.

Consider ca este o diferenta fina intre cinism si pragmatism pe care poate ar trebui s-o aprofundezi...

Societatile sunt construite de oameni - si cum oamenii nu sunt perfecti, nici societatile nu sunt perfecte. Dar a te baza pe o catastrofa cum este aceasta pandemie pentru a "corecta" lucrurile care tie ti se pare gresite mi se pare cam deplasat, nu crezi?!

Italia plateste tribut temperamentului de care da dovada.
Ei sunt foarte sociabili si apropiati, interactioneaza mai mult decât orice alt popor din UE.
In plus, sunt si foarte nonconformisti, nu cred ca au realizat ce putere de propagare are aceasta molima, ca atare au desconsiderat unele masuri de protectie.

PS: eram azi într-un supermarket si erau niste compatrioti de-ai nostri care se pupau de zor si se îmbratisau dupa o reîntâlnire de dinainte de revelion (am dedus din vociferari); ma si gândeam cât de tembeli pot fi în conditiile actuale - spirit latin, ce mai.....
La polul opus, al racelii dintre indivizi sunt nemtii - la 1200 de infectati au doar doua decese....

Cateva consideratii:
1. Datorita temperamentului ala pe care tu il gasesti imperfect, o parte semnificativa din populatia RO (si nu numai) si-a gasit o a doua casa in Italia. Si prin asta, RO a avut parte de infuzie de capital chiar si in cele mai nefaste perioade economice din ultimele doua decenii.
2. In decursul timpului, omenirea a realizat lucruri marete prin colaborare/efort colectiv, nu prin individualism/egocentrism.
3. Cel putin noi, europenii (inclusiv nemtii), daca nu chiar toata civilizatia umana, datoram latinitatii mai mult pentru efectele pozitive transmise peste milenii, mai mult decat pentru imprefectiunile sale...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: costin_bad, toma

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #128 : 10.Mar.2020, 08:13:35 a.m. »
@Leutz, din ce am citit, pentru SARS si MERS nu a fost pana la urma dezvoltat nici un vaccin deoarece a lipsit stimulentul financiar. La declanasarea epidemiilor au inceput cercetarile de laborator dar disparitia abrupta a epidemiei a stopat cercetarile pentru ca nimeni nu a vrut sa investeasca resursele necesare intr-un produs care nu ar fi avut cautare. Daca pentru companiile farma asta are sens din punct de vedere economic, din punct de vedere guvernamental a fost o lipsa uriasa de viziune. Am fi fost, cred, mult mai bine pregatiti (la nivel mondial) pentru SARS-CoV-2.

Daca plecam de la premiza ca acest virus va ramane in societate si imbolnavirile vor deveni sezoniere, asemantor gripei, atunci din punct de vedere economic este clar ca producerea unui vaccin va fi o afacere profitabila. Motiv pentru care cercetarile in aceasta zona ma astept sa fie continuate si sa dea rezultate - probabil nu mai deverme de 18 luni...

Din punct de vedere al tratamentului, din tot ce am citit, pana cum exista un singur candidat care ar putea da rezultate: antiviralul redemsivir.
In rest se incearca tot felul de combinatii in speranta ca ceva functioneaza.

Asta e un alt articol care mi s-a parut bine scris: https://www.vox.com/science-and-health/2020/3/4/21154590/coronavirus-vaccine-treatment-covid-19-drug-cure
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #129 : 10.Mar.2020, 08:16:17 a.m. »

Consider ca .....

Cateva consideratii.....

Dragule, erau niste constatari simple pe care probabil ca le-au facut si altii, nu trebuia sa faci o analiza atât de aprofundata pe text..... :pardon:
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού