Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 151987 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #180 : 13.Mar.2020, 11:06:57 a.m. »
      Alte patru cazuri de infectare cu coronavirus confirmate în România. Bilanțul a ajuns la 68
     Vlad Mixich: Vreți să nu se închidă complet marile orașe din România? Să nu fim loviți de o criză economică mai dură decât acum 10 ani? Depinde de FIECARE dintre noi

  5 sfaturi esențiale de la Vlad Mixich pentru această perioadă:

1. Respectăm cu strictețe regulile de igienă.

2. Rărim cât se poate ieșirile în spațiul public.

3. Explicăm preoților de ce sunt de evitat slujbele ținute în spații închise. Și nu pentru că nu suntem creștini, suntem!, dar grija față de cei vulnerabili nu e un păcat.

4. Ne anulăm călătoriile.

5. Și, poate cel mai important: explicăm fiecărui vecin, prieten, coleg de ce sunt importante regulile de mai sus.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Bobi

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #182 : 13.Mar.2020, 11:46:57 a.m. »
Asta da veste buna, poate asa scăpam de ei, definitiv.
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #183 : 13.Mar.2020, 12:14:09 p.m. »
EXCLUSIV | Lista medicamentelor cu care sunt tratați românii diagnosticați cu coronavirus


Haideti sa "rupem" farmaciile, zic.
Dupa zahar, faina si ulei, acum urmeaza raftul cu medicamente.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #184 : 13.Mar.2020, 12:26:48 p.m. »
Chiar sunt curios care a fost procesul cognitiv care te-a determinat sa postezi asta...

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #185 : 13.Mar.2020, 12:29:26 p.m. »
Adica?
Mie personal se pare o chestie naspa faptul ca s-a publicat lista cu medicamente.
O sa se ajunga sa faca câte unul stocuri ca sa se apuce dupa aia sa faca comert cu mnedicamente pe olx.
Cam cum se faceau cu mastile acum o saptamana, de a trebuit emag sa limiteze comenzile la doar 1 buc, ca au fost eroi care au vrut sa ia tot stocul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #186 : 13.Mar.2020, 12:33:50 p.m. »
Pai si daca consideri asa, de ce te-ai gandit sa o raspandesti?
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #187 : 13.Mar.2020, 12:40:53 p.m. »
Chill, comrades! :baston:

Tot presa e de vina. Vaneaza audienta si senzationalul. Imaginile de aseara cu cozile la farmacii erau de la acea celebra farmacie cu preturi mici de tot.

Am fost si eu de dimineata prin zona de domiciliu si am vizitat 3 farmacii. Vitamina C nu am gasit decat intr-una, dar in toate celelalte erau unele molecule din cele mentionate pe rafturi (antiinflamatoare, antipiretice si analgezice). Am luat si eu cate un flacon din fiecare categorie, respectiv Aspirin, Paracetamol, Ibusinus, Coldrex si Vitamina C.
In niciuna din farmacii nu erau mai mult de 2 persoane. 

Mai am pe balcon un pet cu tuica de tara sa-l fierb cu zahar si piper si cateva sticle de vin rosu (tot pentru fiert cu scortisoara si cuisoare, foarte bune antiinflamatoare naturale).
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #188 : 13.Mar.2020, 12:56:17 p.m. »
„Lichidarea” stocurilor în scopul revinderii pe sub mână la suprapreț se cheamă speculă, și din câte știu eu e infracțiune.
Dar dacă specula cu bilete la Metallica nu omoară pe nimeni, cea cu măști/medicamente/etc., mai ales înt-o situație de pandemie, cred că are circumstanțe atât de agravante încât ar justifica măsuri punitive speciale. Dar exact atunci când e nevoie de ordonanțe de urgență în domeniul penal, n-are cine să le dea. Ar fi ironic dacă n-ar fi cinic...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #189 : 13.Mar.2020, 01:02:17 p.m. »
Pai si daca consideri asa, de ce te-ai gandit sa o raspandesti?

Ce sa mai raspândesc?  :-?
Libertatea a scris articolul la ora 6,55, eu am postat aproape la ora 13.
Dupa 5 ore si ceva, numa' mortii din cimitire n-au aflat înca de lista asta.

Chill, comrades! :baston:
Mai am pe balcon un pet cu tuica de tara sa-l fierb cu zahar si piper si cateva sticle de vin rosu (tot pentru fiert cu scortisoara si cuisoare, foarte bune antiinflamatoare naturale).

Hai, s-avem noroc!
Si eu sunt de parere opusa a d-lui Belciug, asta.... Cercel.
Alcoolul e bun ca dezinfectant intern.
O alcoolemie potrivita omoara bacteriile si virusii.  :-j
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού