Autor Subiect: Urmatoarea masina care va fi ? ....  (Citit de 46947 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #50 : 10.Mar.2010, 07:19:23 p.m. »
Nu stiu in momentul actual care va fi noua masina. Inca am de gand sa pastrez SX4-le. Probabil pana pe la vreo 100.000 de km (nu mai e chiar asa de mult, am deja vreo 60.000  :P ) Depinde si cum va merge piata atunci si cat as lua pe ea, depinde si daca pana atunci nevoia de spatiu creste, adica daca apare vre-un mostenitor.  Nici nu stiu inca daca urmatoarea masina va fi noua sau second. Eu as vrea noua dar nu se stie daca imi voi permite una noua care sa ma satisfaca. In mod cert insa stiu ca va fi un 4x4, indiferenta daca sedan, combi, crossover sau suv.
Chiar daca stiu ca nu mi-l voi putea permite, eu visez totusi la noul Saab 9-5.   :dream:


Offline vadiro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 400
  • Gen: Bărbat
Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #51 : 10.Mar.2010, 07:31:37 p.m. »
Dintre Tiguan si Grand Vitara as lua fara ezitari GV. Mie imi pare o masina facuta cu gust, in timp ce Tiguan este un Golf XXL (ca aspect vorbesc) iar ca pret mi se pare mult prea mult pentru ceea ce ofera. Ca masini SUV adevarate, japonezii nu prea au rival, momentan poate coreenii. Eu sunt oarecum dezamagit ca marci ca Land si Range Rover, Volkswagen, Mercedes si-au "americanizat" SUV-urile adica pun accentul doar pe luxul interior si sutele de cai putere, performantele off-road scazand de la generatie la generatie...

ontopic: cochetam cu ideea unui Jimny ca a doua masina in urmatorii ani, dar acum cam pe la acelasi pret este si Dusterul...
Suzuki SX4 Sedan GS
GPS MyGuide 3100 cu iGO Primo, iGO 8, Garmin XT, TomTom 7 si Navigon MN7
CB Midland Alan 48 Plus Multi B + Sirio ML-145 PL
 

Offline Cerby

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 392
  • Gen: Bărbat
  • Never drive faster than ur guardian angel can fly
Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #52 : 10.Mar.2010, 07:58:58 p.m. »
peste 2 ani jumate face baiatul meu 18 ani si vreau sa ii las lui SX4-le ...o sa optez pentru un Nissan 370Z ...pe mine ma intereseaza performantele nu confortul (nu ca ar lipsi) ... oricum dupa un timp (cand se mai maturizeaza fiumeo) vreau sa fac din nou schimb cu el revenind la SX4 :x si lasandu-i lui Nissan-ul. M-am atasat foarte mult de SX4 :x
Suzuki SX4 1.5 GS :)
 

Offline bogdanb

Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #53 : 10.Mar.2010, 09:46:36 p.m. »
nu o sa am niciodata bani de offroad calumea :(
asa soft merge si cu tiguanul ..

Aici te cam inseli. Daca ai rabdare gasesti la preturi de max. 10k EUR un Patrol, Terrano, Pajero din anii '90 sau Vitara, Samurache sau chiar un Jimny pana in 2005.
Comparat cu Tiguan care intre noi fie vorba e doar un alt anculet semnat VAG, pentru care platesti minim 20k EUR, eu zic ca faci un chilipir. Si chiar iti iei masina de offroad.
Apropo, masinile facute "pentru offroad" sunt confortabile, dar nu ai sa gasesti pe ele cine stie ce CD-changere. Cu cat au mai multe gadgeturi, cu atat sunt mai de strada - vezi noile generatii de Land/Range Rover, caruia (stiu ca o sa-mi iau o caruta de critici pentru asta  :D) pana si SX4 ii da clasa in off-road.
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #54 : 10.Mar.2010, 10:33:19 p.m. »
Ei,sa nu exageram totusi. :D
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #55 : 11.Mar.2010, 09:56:23 a.m. »
@bogdanb - mie imi trebuie o masina care sa-mi permita sa merg pe toate drumurile (autostrada - bucuresti - munte - mare - zapada - etc) pana acum zuza cam indeplineste aceste conditii si inca nu stiu eu sa o exploatez la maxim :) deci cu siguranta si tiguanul o sa respecte conditiile mele ... si da imi place si confortul cat despre VAG eu sunt foarte multumit de vw nu vreau sa dau exemple etc

cat despre pret..

Nou:

 Tiguan AttTr&Field 1.4 TSI/150 CP 4MO M6 / Benzina / 1.4l / 110 kW/150 CP / Manuala - 6 viteze / 4-usi   
EUR 19.030
- versiunea Track & Field

Second Hand:

pret: 22.000 eur
km: 20.000
an: 2008

CUTIE MANUALA 6+1; GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ABS; 4X4; MP3-PLAYER+TOUCH SCREEN; VOLAN PIELE; COTIERA; CARLIG; SUPORT SKY; GEAMURI SPATE FUMURII; ACCEPT VARIANTE AUTO


nu am rabdare sa caut exact varianta de mai sus dar banuiesc ca se gaseste pe la 15-16.000 avand in vedere ca am vazut si touareg la 18.000 eur


acum ce sa zic ... din punctul meu de vedere duster 18.000 full tiguan 19.000 varianta basic ... la mine alegerea e destul de simpla :)


 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #56 : 11.Mar.2010, 10:39:33 a.m. »
Mi-as dori un Volkswagen manufacturat in China ! =))



  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Batranul

Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #57 : 11.Mar.2010, 11:22:38 a.m. »
 ;) subiectul e delicat
In ipoteza destul de sigura a "inmultirii" familiei, trebuie facut asa:
- ignis la nevasta

dupa care ne documentam si cautam o masina care sa indeplineasca urmatoarele:
- tractiune integrala (eventual permanenta -poa' sa fie cu vascocuplu - e destul)
- trecere de la clasa micro (ignis) la mini (ca talie sa fie cam ca outlander, forester sau rav4)  :D
- abs si esp
- aer conditionat (poa' sa fie si manual)
- eventual motorizare diesel
- o sa fie s.h. (momentan nu sunt convins de niciunul din "avantajele" cumpararii unei masini noi)

Partea proasta e ca intre astea doua etape, trebuie rezolvata o problema locativa, asa ca a doua etapa o sa fie decalata cu ceva ani  :(
fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #58 : 14.Apr.2010, 04:25:21 p.m. »
Dintre noutatile ce par sa apara pe piata imi face cu ochiul noul Mitsubishi ASX. Sa vedem insa cu ce preturi va apare la noi in varianta 4x4.
Nu e un upgrade la SX4 dar nici nu se doreste asa ceva in mod deosebit.
Uite cateva poze cu exteriorul si cu interiorul.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: Urmatoarea masina care va fi ? ....
« Răspuns #59 : 14.Apr.2010, 04:35:24 p.m. »
arata foarte bine :)