Autor Subiect: ce masini am mai condus  (Citit de 64341 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrian_r5

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #90 : 13.Mai.2012, 08:29:38 p.m. »
N-am ratat ocazia si am facut citiva km la volanu' unui Ford FOCUS EcoBoost de 1 litru cu un motor care ofera 125 cp  :good:

Si daca tot eram la pravalie ... am vazut si eu care e treaba cu Focus, Masina Inteligenta – Asistenta Activa la Parcare:



Focus-ul rosu a ajuns in pozitia de mai sus fara ca eu sa ating volanu' ... am manevrat doar acceleratie / ambreiaj si schimbator viteze  >:D<
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline cribo25

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 577
Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #91 : 13.Mai.2012, 08:38:14 p.m. »
^ Din imagine pare cam mica distanta lasata in spate. O parcare corecta are ambele distante (fata-spate) egale. Daca gresesc, fiind iluzia optica a pozei, mea culpa.
Ignis 1.3 GLX+
 

Offline roberto

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #92 : 13.Mai.2012, 08:51:36 p.m. »
Prin amabilitatea lui Dan (Radioman), vineri am avut ocazia sa conduc noul BMW seria 3 cu motorizarea 20d (Twin Power Turbo-184CP), nivel de dotare Luxury. In primul rand m-au surprins in mod placut spatiul interior si volumul portbagajului, capitol la care seriile 3 anterioare erau chiar deficitare. Dinamica masinii este de-a dreptul extraordinara iar cutia automata, desi are un delay destul de pronuntat la kickdown, este foarte placuta la sofat.
Pretul de 38000E al modelului testat este din pacate foarte mare.  :(
SUZUKI JIMNY FL 2013
LAND ROVER DISCOVERY
 

Offline adrian_r5

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #93 : 14.Mai.2012, 10:19:21 a.m. »
iluzia optica a pozei
Exact ... e iluzia optica  >:D<

O parcare corecta are ambele distante (fata-spate) egale
Pai locu' in care opreste masina il stabileste soferu' (exact ca la condusu' manual) ... singura treaba automata este bracarea rotilor fata.
Concret ... manevra a decurs in felu' urmator: am trecut pe linga cele 2 Fiesta parcate iar in timpu' asta se scana si se cauta un eventual loc de parcare ... dupa identificarea lui (cam in momentu' in care Focus-ul era linga Fiesta din fata) am oprit si am apasat pe butonu' de parcare automata, am bagat in marsarier si masina a inceput sa mearga cu spatele, eu controlind viteza din acceleratie / ambreiaj. Am mers cu spatele pina cind piuitoarea legata la senzorii spate a spus ca sint prea aproape de Fiesta din spate ... am bagat in treapat 1 si am mai mers putin in fata.

Bineinteles ca am dat si un rateu ... ca altfel n-as fi fost eu  :">
Mai precis ... la prima tentativa de a parca ... dupa ce am apasat pe butonu' de parcare automata si masina a inceput sa mearga cu spatele mi s-a parut ca masina vireaza prea brusc (si foarte aproape de spatele Fiestei) si fara sa gindesc, din reflex, am miscat volanu', moment in care s-a anulat procedura de parcare automata, trecind pe manual  >:D<
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline gigelm5m3

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 308
  • Gen: Bărbat
Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #94 : 14.Mai.2012, 11:31:30 a.m. »
Sistemul e forate util pentru cei care nu se descurca cu parcatul lateral, dar are anumite limitari.
1 -  ar fi viteza de deplasare (e normal), adica peste 7 km/h se dezactiveaza.
2 - Masinile intre care parchezi sa fie aliniate fata de bordura. Daca acestea sunt urcate pe bordura...la fal va face ai sistemul de asistenta la parcare. Daca una e pe bordura si alta nu, apar probleme.
3- Nu merge in locuri extrem de stramte, adica are nevoie de 0,7-1m in plus fata de lungimea masinii.

Cel mai tare imi place de astia de la Ford cata replama fac acestui sistem, de parca ei l-au inventat.....Ezista implementat pe alta marca "nemteasca" pe modele din aceeasi clasa de prin 2004-2005.

In linii mari isi face treaba cu brio, in limitele date.

Adi, n-ai zis nimic de motorasul de 1.0l turbo...
 

Offline adrian_r5

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #95 : 14.Mai.2012, 01:47:39 p.m. »
Masinile intre care parchezi sa fie aliniate fata de bordura. Daca acestea sunt urcate pe bordura...la fal va face ai sistemul de asistenta la parcare. Daca una e pe bordura si alta nu, apar probleme.
Pai ... tot ce se vede in poza a fost aranjat special pt. demonstratie ... "zidu" ala portocaliu a fost pus special acolo (ghici de ce ???) ... N-am putut sa testez limitele sistemului ... da' parca n-as vrea asa ceva pe masina ... decit daca s-ar ocupa sistemu' si de accelerare /  frinare / schimbat sens de mers ... altfel pare sa fie ceva de genu' "mama impunge si eu trag ... ce mai cusatura fac". Nu contest ... poate cu ceva antrenament nu mi s-ar mai parea asa complicat ... da' de banii dati pe sistemu' asta mai bine ar pune pe masina o camera video mai isteata.


Adi, n-ai zis nimic de motorasul de 1.0l turbo...
... arata cam asa:



... si se descurca onorabil ... am mers cu max. 140 km / h in treapta a 5-a (masina avea 6 trepte) ... la viteza asta avea (sper ca am tinut bine minte) vreo 4500 rpm si nu mi s-a parut deloc ca ar fi fortat (adica nu cerea a 6-a) ... Habar n-am daca masina era bine izolata fonic sau motoru' chiar era silentios ca nu prea se auzea (adevaru' e ca batea un vinticel si poate zgomotu' vintului / aerului si zgomotul de rulare acopereau zgomotu' motorului) ... si nici nu trepida la relanti cum ar fi de asteptat la un motor in 3 cilindri.
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline cribo25

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 577
Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #96 : 14.Mai.2012, 04:22:01 p.m. »

Pai locu' in care opreste masina il stabileste soferu' (exact ca la condusu' manual) ... singura treaba automata este bracarea rotilor fata.
Concret ... manevra a decurs in felu' urmator: am trecut pe linga cele 2 Fiesta parcate iar in timpu' asta se scana si se cauta un eventual loc de parcare ... dupa identificarea lui (cam in momentu' in care Focus-ul era linga Fiesta din fata) am oprit si am apasat pe butonu' de parcare automata, am bagat in marsarier si masina a inceput sa mearga cu spatele, eu controlind viteza din acceleratie / ambreiaj. Am mers cu spatele pina cind piuitoarea legata la senzorii spate a spus ca sint prea aproape de Fiesta din spate ... am bagat in treapat 1 si am mai mers putin in fata.

Bineinteles ca am dat si un rateu ... ca altfel n-as fi fost eu  :">
Mai precis ... la prima tentativa de a parca ... dupa ce am apasat pe butonu' de parcare automata si masina a inceput sa mearga cu spatele mi s-a parut ca masina vireaza prea brusc (si foarte aproape de spatele Fiestei) si fara sa gindesc, din reflex, am miscat volanu', moment in care s-a anulat procedura de parcare automata, trecind pe manual  >:D<

Dupa toate detaliile relatate despre parcarea automata, gata, sunt hotarat: nu ma mai incurc cu jumatati de masura din astea - daca nu parcheaza singura, perfect, la cateva comenzi vocale, deschide usa si ma invita sa cobor este clar ca treaba nu-i serioasa, abureala de luat banii.  :)
Ignis 1.3 GLX+
 

Offline adrian_r5

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #97 : 27.Mai.2012, 12:06:15 a.m. »
Azi am mai adaugat pe lista niste Peugeot-uri: 208 (1.4 HDI - 68 cp), 308 (1.6 HDI - 112 cp) si 508 (2.0 HDI - 140 cp) ... Trebuia sa fie si un RCZ (1.6 THP - 200 cp) ... da' n-a fost sa fie pentru ca cineva care a facut drive test inaintea mea a reusit sa-i strice ambreiaju'  :( :( :(
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline suzukica

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #98 : 27.Mai.2012, 07:11:14 a.m. »
- oltcit RM
- dacia 1310
- matiz
- cielo
- vectra
- clio
- solenta
- logan
- focus
- golf 5
- bmw seria 3
- santafe
- sx4
« Ultima Modificare: 27.Mai.2012, 07:13:57 a.m. de suzukica »
 

Offline adrian_r5

Re: ce masini am mai condus
« Răspuns #99 : 03.Iun.2012, 05:08:43 p.m. »
Conform obiceiului "unde sint porti deschise hop si adrian_r5" ... azi am vazut care e treaba cu Toyota Avensis 2.0 L-4D  si cu Toyota Land Cruiser 3.0 D-4D 5 A/T  >:D<
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah: