Autor Subiect: Meniu de sarbatori.  (Citit de 29691 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krantz

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #20 : 15.Dec.2010, 05:18:28 p.m. »
Reteta - Varza a la Cluj

Compozitia este exact ca la sarmale cu diferenta ca nu se fac sarmale, se amesteca varza cu carnea.
Varza se taie fideluta se freaca cu sare si se lasa sa stea putin apoi se caleste in 2-3 linguri de ulei. La sfarsit se adauga cimbru si piper.
Intre timp se curatam ceapa si se toca marunt. La fel se procedeaza si cu ardeiul.
Ceapa si apoi ardeiul se calesc si ele.
Se adauga carnea si se amesteca. Se lasa sa fiarba cu capac pana scade zeama lasata de carne si aceasta incepe sa se rumeneasca.
Se condimenteaza cu sare si piper.
Orezul fiert separat se amesteca cu carnea.
Intr-un vas se pune putin ulei, apoi un in straturi alternative - un strat de varza, unul de carne, putin bulion, si iar un strat de varza, unul de carne, putin bulion.... . Ultimul strat trebuie sa fie de varza.
Se pot pune deasupra cateva felii de rosii, kaizer sau costita afumata si se adauga aprox. o cana de apa.
Se baga la cuptor la foc mic pana scade apa si se varza prinde o crusta rumena.

Sper sa nu fi uitat ceva  :D


SX4 S-Cross AllGrip 1.4 Boosterjet
SX4 1.9TD 4WD Gri metalizat
 

Offline Laurentiu

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #21 : 15.Dec.2010, 05:37:08 p.m. »
peste la cuptor cu lapte de cocos -
evident, laptele de cocos fiind greu de procurat, am recurs la o smecherie ce a dat rezultate, am pus intr-o cana cu lapte proaspat miez de nuca de cocos, si am lasat-o o noapte la macerat.
pestele preferabil sa fie de apa dulce, cel oceanic are miros prea tare. eu am folosit crap fitofag, bucata de vreo 3 kile pe care am filetat-o.
se stropeste pestele cu zeama de lamaie din belsug, se freaca cu sare si oregano, si se lasa o noapte in frigider sa se patrunda si sa capete aroma.
in momentul cheie se incepe prepararea sosului , intr-o cratita mai micuta se caleste in unt cepa taiata marunt, usturoi si telina cat mai multa, va da un gust super. dupa rumenirea legumelor, se adauga o cana de lapte de cocos,si la foc mic se adauga dupa gust condimente, sare, piper,delikat,boia dulce, o ligura de pasta de rosii sau bulion,eventual un varf de cutit de ghimbir sau curry.
spre finalul omogenizarii sosului se adauga marar si patrunjel.
odata gata sosul, se aseaza pestele in tava , se acopera uniform cu sosul inca fierbinte, si se da la cuptor vreo 20-25 de minute.
iese ceva bestial, carnea devine translucida si are un gust formidabil.
se serveste cu cartofi natur sau piure, o garnitura mai fada ce pune in valoare gustul pestelui. un vin alb demisec ( sauvignon blanc) e exact ceea ce mai lipseste.
spor la treaba !

P.S. la sos se adauga si 2-3 foi de dafin...

Reteta salatei orientale cu shprot afumat :
Cantitatile ingrediantelor sunt relatib dupa gust... 
Ce aveti nevoie:
-Cartofi
-masline (eventual cumparate deja fara sambure si feliate)
-o conserva de porumb dulce
-o conserva de shprot afumat (atentie... in sos tomat nu in ulei vegetal deoarece risca sa fice greu la stomac)
-ceapa (eventual rosie)
-maioneza
-usturoi

Se fierb cartofii in coaja ca la salata orientala, se curata si se taie cubulete dupa placerea personala (mai mici sau mai mari). Se taie ceapa "fidelute", se freaca cu un pic de sare, se amesteca cu cartofii taiati deja, se adauga porumbul din conserva (in prealabil scurs de apa si eventual spalat) se scoate shprotul din conserva, impreuna cu sosul tomat si se marunteste intr-o farfurie, dupa care se adauga pasta formata peste amestecul initial (cel cu cartofii, ceapa si porumbul) se adauga si maslinele feliate. Usturoiul se face mujdei si se adauga impreuna cu maioneza dupa gust. Se omogenizeaza tot amestecul, se pune la rece, iar dupa o ora sau doua e numa bun de mancat... pofta buna
« Ultima Modificare: 15.Dec.2010, 05:42:13 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #22 : 15.Dec.2010, 05:39:03 p.m. »
deja salivez...  :)   asta merge de revelion...   :prty:


Reteta - Varza a la Cluj

.........

Sper sa nu fi uitat ceva  :D

merci, pare o alternativa cel putin la fel de gustoasa ca si sarmalele, mai ales daca se serveste alaturi de o smantana cremoasa  :)
« Ultima Modificare: 15.Dec.2010, 05:41:46 p.m. de rexkrokiDAU »
 

Offline Laurentiu

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #23 : 15.Dec.2010, 05:44:47 p.m. »
Se ia o cutie conservă de ton şi una de porumb dulce. Se scurge uleiul din conserva de ton şi apa din cea de porumb (eu clătesc suplimentar porumbul deşi nu-s convins că trebuie). Se amestecă ingredientele şi se serveşte cu pâine. E ideal pentru antreu la o petrecere că se face repede.

Reţeta de pizza:

30 g drojdie proaspata şi o lingura de zahar, le amesteci pana se lichefiaza
apoi torni 250 ml apa caldutza sau lapte dar nu am incercat
amesteci
adaugi 2-3 linguri ulei (grasime ca fragezeste aluatul)
apoi pui sare (nu stiu cata, dupa ureche), eventual condimente: boia, cimbru, oregano
apoi pui 400 grame faina
amesteci cu lingura de lemn intai, apoi cand devine mai greu de manevrat cu mana
daca se lipeste de mana, mai pui faina. eu niciodata nu am pus fix 400g
framanti bine (5-10 minute)
lasi la dospit pe aragaz, cu cuptorul cald. dupa cam 20 minute trebuie sa fie deja dublu la volum
din asta intinzi in tavi. iese cam de 1,5 tavi de cuptor, din alea dreptunghiulare
tavile trebuiesc unse cu ulei sau unt, altfel se lipeste ca naiba. daca tava e de tabla nesmaltuita nu se lipeste dar mai bine ungi
apoi ungi blatul asta cu un strat subtire de bulion/ketchup ca sa nu se arda la suprafata
ornezi cu ce vrei, ultimul e cascavalul
bagi la cuptor cu focul nu prea tare ca se arde jos  

Pui la Sticla sau la tzarush:

Se ia un pui intreg, se spala, se sareaza, se condimenteaza atit pe interior cit si pe exterior cu Vegeta, piper, mujdei de usturoi si se unge cu ulei.
Se introduce o sticla de 1/4L plina cu apa ( puiul se trage in teapa ) in interiorul puiului dupa care se pune in tava cuptorului care si ea este cu apa. Se lasa la foc normal in cuptor pina la rumenire (aprox o ora).
Sticla cu apa se lasa fara dop. In functie de marimea tavii (suprafata) si numarul de musafiri se pot "intzarusha" pina la 2 - 3 pui.
« Ultima Modificare: 15.Dec.2010, 05:51:19 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Laurentiu

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #24 : 15.Dec.2010, 05:53:50 p.m. »
Gulas de vita

Necesar : (pentru 5-6 persoane)

500 gr carne de vita (vitel,preferabil)
150 gr ceapa rosie
1 kg cartofi curatati
250 gr ardei verzi
100 gr rosii
60 gr untura
20 gr boia de ardei (iute sau dulce, dupa preferinte)
1 catel de usturoi
1 lingurita de chimen
sare – dupa gust
zdremte – Un ou se amesteca cu putina sare iar apoi se adauga putina faina pana cand se obtine un aluat. Din aluat rupem bucati mici si le lasam la uscat pe un servet de bucatarie. Se poate pregati inainte, si poate fi pastrat mai mult timp in sacose de panza in locuri aerisite si racoroase.

Pregatire :
Ceapa rosie se taie marunt. Pe foc incet se topeste untura, se prajeste ceapa tocata in untura pana devine sticloasa, se adauga boiaua, se amesteca dupa care se toarna 2-3 linguri de apa. Se adauga carnea taiata cuburi mici, se sareaza si se lasa sa se prajeasca in suc propriu. Se mai adauga putina apa si se fierbe putin in aburi. In acest timp se adauga usturoiul tocat marunt – pasat, si chimenul. Cand carnea este aproape gata, se adauga cartofi taiati cubulete si se amesteca. Se adauga ardeiul verde si rosiile taiate rondele si se toarna peste tot (dupa putin timp in care se prajesc componentele impreuna) 1,5-2,5 l apa. Se sareaza dupa gust, se fierbe pana cand cartofii sunt aproape fierti. In ultimele minute se pun zdremtele ca sa se fiarba si acestea. De preferinta se ia de pe supa untura acumulata. In locul ardeilor verzi si a rosiilor se poate folosi tocana de legume.

Nota : Eu de preferinta adaug in gulas un pahar de vin alb, pentru aroma ( am patit odata sa bag un litru si nu stiam de ce avem chef de cantat ). Inainte de a manca, un pahar de palinca de prune, dupa... un kil de vin.
Pofta buna!

CIORBA CU PERISOARE DE PESTE


Ingrediente


--------------------------------------------------------------------------------
700-800 g peste, 1-2 ardei grasi, morcov, patrunjel, telina(toate 200 g),o ceapa, 2 rosii, 50 g franzela, 1 ou, 25 g faina, bors, leustean, sare.

Mod de preparare


--------------------------------------------------------------------------------
Zarzavatul si ceapa, rasa prin razatoare cu gauri mari, se calesc 2 min cu 2 linguride ulei. Apoi totul se stinge cu 11/2 l supa de peste clocotita si se lasa sa fiarba pina cind se pregatesc perisoarele. Pestele,fara oase prea multe, se cutata de solzi si de piele si apoi se scoate carnea, trecind cu cutitul de-a lungul coloanei vertebrale de o parte si de alta a acesteia. Carnea cca 250 g care rezulta se curata de toate oasele si se trece prin masina de tocat, impreuna cu franzela muiata si bine stoarsa. La tocatura se adauga o lingurita cu virf de ceapa rasa fin sau taiata marunt, un ou intreg, faina un firf de cutit de piper, patrunjelul si sarea si se amesteca bine. Oasele de peste, capul si pielea se fierb, inainte cu apa care stinge zarzavatul. Cind zarzavatul este bine fiert, se acreste ciorba dupa gust sau cu ce exista la indemina, potrivindu-se gustul cu sare. Din compozitia de perisoare, se ia cu lingurita uda in ciorba o cantitate aproximativ cit o maslina i se da o forma rotunda in lingurita si se da drumul in ciorba care clocoteste. Cind toate perisoarele sint gata se fierb la los mic cca 15 min.Ciorba nu se drege.Pentru aroma se pune leustean.

Alte retete puteti gasi pe siteul:
http://www.culinar.ro/retete.htm
« Ultima Modificare: 15.Dec.2010, 06:17:31 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline krantz

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #25 : 15.Dec.2010, 06:24:43 p.m. »
merci, pare o alternativa cel putin la fel de gustoasa ca si sarmalele, mai ales daca se serveste alaturi de o smantana cremoasa  :)

eu as adauga si niste...ardei iute  ;)
SX4 S-Cross AllGrip 1.4 Boosterjet
SX4 1.9TD 4WD Gri metalizat
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #26 : 15.Dec.2010, 06:29:13 p.m. »
depinde de gust...  eu cu ardeii iuti nu ma impac deloc  :)

Offline hugbear

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #27 : 17.Dec.2010, 11:55:24 p.m. »
Pui la Sticla sau la tzarush:
Se ia un pui intreg, se spala, se sareaza, se condimenteaza atit pe interior cit si pe exterior cu Vegeta, piper, mujdei de usturoi si se unge cu ulei.
Se introduce o sticla de 1/4L plina cu apa ( puiul se trage in teapa ) in interiorul puiului dupa care se pune in tava cuptorului care si ea este cu apa. Se lasa la foc normal in cuptor pina la rumenire (aprox o ora).
Sticla cu apa se lasa fara dop. In functie de marimea tavii (suprafata) si numarul de musafiri se pot "intzarusha" pina la 2 - 3 pui.
Pentru cei ce savureaza o pielita crocanta si gustoasa, recomand ungerea periodica a puiului pe timpul coacerii cu un bait de genul: fifty-fifty ulei si vin in care se adauga condimente dupa gust (dafinul si usturoiul taiat in cuburi mici nu lipsesc niciodata). Baitul se incinge putin inainte de prima utilizare dupa care se tine caldut; se amesteca bine inainte de fiecare ungere caci vinul si uleiul sunt nemiscibile :inteligent: (se separa :)).

Un antreu simplu si gustos, pate de peste afumat:
Pestele afumat se curata de piele si de oase. Carnea se da prin masina de tocat (sau blender cu lame). Se freaca cu unt. Se serveste "tartine".

Un mic dejun pentru cei cu nervii tari (si colegi pisalogi :D):
Daca va ramane mamaliguta (de la saramura etc), nu o aruncati ci inveliti-o cu o panza curata si pastrati-o la rece. A doua zi taiati felii (cca 1 cm) pe care presarati sare grunjoasa. Sarea presati-o usor cu dosul unei linguri (sau cu o spatula daca va simtiti sofisticati :)). Puneti feliile la cuptor la foc mediu pana se rumenesc. Cand le scoateti, frecati partea cu sare cu un catel de usturoi. Cat inca e fierbinte, ungeti cu unt. Pofta buna si spor la socializare :-))!

Ups, scuze, m-am lasat luat de val, ultima reteta isi are locul in alt topic, nefiind pretabila pentru masa de sarbatori. Eventual pentru a doua zi??
« Ultima Modificare: 18.Dec.2010, 12:00:28 a.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #28 : 23.Dec.2010, 01:54:03 p.m. »
Oala mare am cumparat, la fel si niste adidasi si ciolan de porc, usturoi si boia este, reteta am gasit pe net, gata, ma duc sa fac primele mele piftii.  :)

Sa-mi tineti pumnii.   :-S

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14357
  • Thanked: 3380 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Meniu de sarbatori.
« Răspuns #29 : 23.Dec.2010, 02:40:43 p.m. »
Succes la piftii ! Sa le cureti si sa le speli bine. Eu, cand am facut prima piftie, nu prea am curatat urechea porcului si s-a cam vazut. :pardon:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice