Autor Subiect: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!  (Citit de 139783 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #20 : 13.Sep.2010, 11:42:53 a.m. »


« Ultima Modificare: 13.Sep.2010, 11:46:08 a.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Silfax

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #21 : 14.Sep.2010, 10:07:55 a.m. »
Nu stiu daca este locul cel mai potrivit, dar in mod cert este de adus aminte....
Portretul Romaniei interbelice
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #22 : 14.Sep.2010, 10:12:05 a.m. »
Ba, ar trebui sa fie peste tot.Romanii nu sunt decat indiferenti!
Go Terios!!!:)
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #23 : 20.Sep.2010, 09:40:20 p.m. »
...In seara asta ,pe Gold FM... :) :) :)

Go Terios!!!:)
 

Offline Laurentiu

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #24 : 25.Sep.2010, 06:21:17 p.m. »
Ii mai recunoateti ?
Angela Similea, Daniela cu Aschiuta si Paganel (Tudorel Popa), Coca Andronescu,Josephine Backer,Margareta Paslaru, Marina Voica, Maria Tanase cu Faramita Lambru, Alexandru Stark, Mihai Beniuc, Cleo Stieber, Daniela Anencov,Florin Bratescu, Sanda Taranu, Silvia Chicos,Tamara Buciuceanu cu Ion Fintesteanu si Dina Cocea, Trio Grigoriu, Edmond Deda, Gica Ptrescu, Florin Piersic cu prima lui sotie Tatiana Iekel


ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #25 : 14.Nov.2010, 11:30:20 p.m. »
din pacate putem doar sa ne aducem aminte de el...


Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #26 : 18.Nov.2010, 03:32:57 p.m. »
In 1909, capitala avea de 7 ori mai putini locuitori decat acum, doar 300.000, adica mai putin decat populatia de azi a orasului Constanta.  Orasul se intindea doar pe un sfert din suprafata de azi. Capitala noastra era atat de mica acum 100 de ani, incat strazile care si atunci si acum poarta numele de “sosele”, formau “centura” Bucurestilor : Sos Stefan cel Mare, Sos Mihai Bravu, Sos Vacaresti, Sos Viilor, Sos Panduri, Sos Basarabilor (azi, Sos N.Titulescu), Sos Bonaparte (azi, Sos Iancu de Hunedoara). Dincolo de aceste “sosele” nu mai erai in Bucuresti, ci in comunele limitrofe. Cateva din punctele de intrare-iesire in oras, puncte de control ale autoritatilor, numite pe atunci “bariere” erau : Bariera Vergului (azi Piata Muncii / Hurmuzaki, la intretaierea Caii Calarasi – numita pe vremuri Calea Vergului -  cu Sos Mihai Bravu), Bariera Vitan (la intersectia Caii Vitan cu Sos Mihai Bravu), Bariera Serban Voda (la intalnirea Soselei Viilor cu Calea Serban Voda – in fata Cimitirului Bellu), Bariera Mosilor (azi, Magazinul Bucur Obor)  etc. Ca si azi, acum un veac strazile care poarta numele de “cale” erau arterele de intrare-iesire in oras (Calea Victoriei, Calea Mosilor, Calea Grivitei etc.), iar la intersectia unei “cai” cu o “sosea” era o “bariera” de acces in Bucuresti. Cartiere care azi sunt foarte populate ca : Giulesti, Tei, Berceni erau niste mici comune dincolo de marginea orasului.
O harta maghiara din acei ani ne arata “centura” orasului (puncte rosii) si “barierele” de acces (x) :


  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #27 : 18.Nov.2010, 04:52:00 p.m. »
Eu sigur nu-mi mai aduc aminte de acele vremuri, poate bacsi Pexic sa stie ceva, ca el are 109 ani.   :D

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #28 : 18.Nov.2010, 06:16:09 p.m. »
Cred ca era prin clasa a III-a ! :-))
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline sfichiu

Re: SA NE ADUCEM AMINTE!!!!!!!
« Răspuns #29 : 19.Nov.2010, 09:28:49 p.m. »
cand revad ceva de prin anii 60-70 am un sentiment placut,,am crescut cu muzica lu Dan Spataru,cu meciurile de hambal sau de fotbal ale nationalei care erau  o placere reala....acu sunt alte vremuri alte placeri,gusturi,etc....
« Ultima Modificare: 19.Nov.2010, 09:33:59 p.m. de sfichiu »
  • VITARA S ,Matiz