Autor Subiect: Timp de asteptare New Vitara  (Citit de 87220 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AfloareiB101

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #500 : 21.Aug.2017, 07:06:46 p.m. »
Ce vina are dealerul daca fabrica intarzie productia ? Pe cine sa reclami la OPC ... fabrica din Ungaria ? Eu cred ca nu ai decat sa astepti.

Ok, eu inteleg ca fabrica are intarzieri dar atunci cand tu ca si "dealer/vanzator" spui un lucru iti asumi faptul ca masina vine sau nu, inclusiv consecintele. Vorbim totusi de firme serioase, nu de vanzatorul din piata care nu da bon :D
  • Vitara 1.6 2WD
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline AfloareiB101

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #501 : 21.Aug.2017, 07:10:11 p.m. »
Salut, in curand voi primi si eu masina comandata in 11 Mai. Dar cine stie cand va fi acest curand. Masina trebuia sa ajung la sfarsit de luna august.suntem in 21 astazi, am sunat sa reverific ca nu exista intarziere. Domnul dealer cu care am colaborat, autonet giulesti, a fost foarte ok, si este in concediu de ceva timp. vine pe 28 august. Colegii de acolo au verificat in sistem: masina mea apare cu data de productie 20 septembrie. Eu consider deja exagerat de mare durata de asteptare cat si decalajul intre data promisa si probabil ce va fi un octombrie data de livrare. Imi puteti spune, cei care ati avut asemenea intarziere, la ce compromis ati ajuns? si aici ma refer la: v-au oferit ceva extra? masina pe perioada asteptari? etc?

As dori pareri umane inainte sa ma adreses ANPC ,avocat etc. Multumesc anticipat!
Si eu am cumparat de la Autonet si am avut in contract clauza de penalizare in caz de intarziere a a livrarii. Nu cred ca in contractul tau scrie livrare la sfarsit de august. Cred ca cel mai bine ar fi sa citesti contractul de vanzare-cumparare.

Nu am o data fixa. contractul specifica un terment de 90 de zile. au trecut 103 pana azi. nu sunt interesat sa primeasca ei penalizari..sunt interesat ca si client sa fiu tratat ca si un om, nu ultimul prost care a dat comanda de masina.
Poate nu stiai dar ai mai multe drepturi decat ce e specificat in contract ca si membru al unei tari UE.
  • Vitara 1.6 2WD
 

Offline friedrr

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #502 : 10.Sep.2017, 03:31:30 p.m. »
Vineri am ridicat masina dupa un timp de asteptare de 178 zile aproximativ 6 luni), o Suzuki Vitara Allgrip Luxus Alb metalizat Benzina 1,6. Timpul de asteptare a fost presarat cu multe peripetii, astept in continuare facutura si CIV.
  • Vitara Luxus 1.6 allgrip benzina
 
The following users thanked this post: AfloareiB101

Offline Lerua07

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #503 : 10.Sep.2017, 04:29:53 p.m. »
Sa o stapanesti sanatos si drumuri bune !  :clap:
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline tac

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #504 : 10.Sep.2017, 05:07:51 p.m. »
ce am vrut eu era pe stoc, mai putin culoarea. Vroiam superior white si era ce am in descriere.
  • Vitara 1.6 Spirit 2WD benzina
 

Offline marius_gxg

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #505 : 12.Sep.2017, 06:37:21 a.m. »
Vitara Passion 4WD MT Black. Platit avansul pe 15 Iunie la Radacini. Initial am vrut culoarea Gri inchis si mi s-a spus ca va fi livrata in Septembrie. In Iulie am fost sunat de dealer si informat ca toate comenzile se amana cu o luna si prin urmare cea mai rapida data de productie pentru modelul meu va fi 27 octombrie. Mi s-a oferit varianta sa aleg alta culoare in speranta ca se va produce mai repede. A doua zi am fost sunat din nou si mi s-a spus ca modelul dorit de mine, pe negru se va produce pe 2 Octombrie cu livrare in maxim 2 saptamani. De mentionat ca o achizitionez prin programul RABLA, ale carui conditii pun limita perioadei de livrare la maxim 4 luni, deci nu s-ar depasi acest termen.

Ceea ce mi se pare ciudat insa este ca un prieten, care inspirat de actiunile mele  :D, a dorit sa isi achizitioneze si el aceeasi masina (passion, 4WD, MT, tot neagra) a fost la mijlocul lui August la alta reprezentanta Radacini si i s-a dat ca data de productie 10 Octombrie......
  • Suzuki Vitara Passion 1.6 VVT
 

Offline mariusl82

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #506 : 12.Sep.2017, 07:40:53 a.m. »
Salut
Masinile se produc pe loturi,daca ai noroc sa dai comanda inainte de productie si sa mai fie si pe stock....
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline Carcotas_TM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Gen: Bărbat
    • Timis
Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #507 : 02.Oct.2017, 11:02:05 p.m. »
Nu stiu cum se ajunge la asta. Noi ne-am decis duminica ca luam Vitara Passion Turquoise. Luni am sunat la vreo 10 dealer-i de prin toata tara si am gasit in showroom-uri sau pe precomandate destulde multe masini. In consecinta Marti am platit-o si Joi am fost in Bucuresti sa iau masina ... Nu a fost Turquoise, am ajuns la un biton Turquoise cu Negru , dar ne-am inteles dupa mici negocieri sa ajungem cam la aceasi bani..
Si pana acum (10 zile  :P) nu am nici un regret.
  • Suzuki Vitara 1,6 Passion 4x2
 

Offline ...

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #508 : 03.Oct.2017, 08:18:30 a.m. »
Bravo. Ai stiut ce sa iei, ai vrut o masina cat mai repede, asadar ai actionat in consecinta. E devreme sa nu ai regrete, dar si regretele cresc/scad proportional cu suma platita...
 

Offline marius_gxg

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #509 : 03.Oct.2017, 10:36:52 a.m. »
Nu stiu cum se ajunge la asta.

Ma gandesc ca ai cumparat ceva ce era deja in stoc. Daca ai fi vrut ceva customizat ce nu exista deja in showroom-uri, trebuia sa astepti sa se produca.....

Mi s-a oferit si mie varianta asta cand cand am facut comanda, dar nu mi-a placut ce aveau in stoc.
  • Suzuki Vitara Passion 1.6 VVT