Autor Subiect: Greierasi  (Citit de 52196 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Calin sb

Re: Greierasi
« Răspuns #310 : 18.Mai.2022, 04:33:19 p.m. »
Cu o ventuza poți sa extragi capacul.
Apoi inelul colorat , mergi așa o perioada vezi dacă se mai aude.
Posibil un șurub slăbit .
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline enicky

Re: Greierasi
« Răspuns #311 : 18.Mai.2022, 08:29:19 p.m. »
   Probabil ca firul cu mufa care este acolo pentru ceas si-o fi schimbat pozitia si loveste de bord. Cand pui mana zgomotul este absorbit . Capacul parca nu l-a scos cu ventuza, se baga pe margine ceva lat ca o surubelnita si iese. Eu am schimbat singur inelele.
   Cumperi un ceas si ai rezolvat problema. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Greierasi
« Răspuns #312 : 18.Mai.2022, 09:00:48 p.m. »
Mersi de idei.
Cu ventuza nu o sa pot face asta, pt. ca neavand ceas, suprafata acelui capac nu este plana.
In schimb am gasit pe youtube, cateva filmulete cu modul in care scot acele capace, utilizand leviere de plastic.
Ramane sa testez varianta asta si totodata sa vad daca dau acolo de greierul enervant :)))))

Offline T.George

Re: Greierasi
« Răspuns #313 : 19.Mai.2022, 05:01:19 p.m. »
Vezi sa nu bazaie fix capacul ala.
La mine asa facea gura de ventilatie din dreapta de tot, bazaia cercul decorativ. Rezolvat cu o mica bucatica de cauciuc infipta intre cerc si bord. Nu se vede, greierele a tacut.
  • Suzuki Vitara S 2015 - 6AT - 1.4T - Allgrip
 
The following users thanked this post: ASZ, gabineg

Offline ASZ

Re: Greierasi
« Răspuns #314 : 19.Mai.2022, 05:50:25 p.m. »
Am scos extrem de usor acel capac, folosind un levier de plastic.
Se vede un hau si chiar sub parbriz ceva mufa/conector conectat la bila care se vede pe mijlocul bordului.... acolo credeam ca e senzorul de lumina/ploaie.
Deci, trebuie sa las capacul scos si sa studiez greierul in timpul mersului, ca nu pare sa fie nimic in acea zona care sa poata suna si care sa si amuteasca, atunci cand apas bordul

Offline enicky

Re: Greierasi
« Răspuns #315 : 19.Mai.2022, 06:20:54 p.m. »
   Da, acel conector e prins de capac si credeam ca acum pluteste. Inseamna ca este mai aproape de parbriz. Sau stg-dreapta locasului de ceas este tubulatura climei, sa nu se fi slabit ceva... Bagi degetul cel mai lung si impingi in fata, daca poti, sau un levier de plastic.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ