Autor Subiect: Probleme discuri de frână  (Citit de 5255 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jupanul1

Re: Probleme discuri de frână
« Răspuns #80 : 10.Mai.2022, 12:28:01 p.m. »
Da, te înțeleg cu șurubăritul în regie proprie... aș face și eu de-astea dacă aș avea condiții, dar cu n-am... plătesc la ăia de au, să facă ei. Că altfel nu schimbam veci-pururi plăcuțe sau discuri la dealer.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Online teutzue

Re: Probleme discuri de frână
« Răspuns #81 : 10.Mai.2022, 01:12:34 p.m. »
Discurile alea mai mergeau 30k de km.

Totusi, din poze eu unul nu înteleg uzura de pe interior.
Ceva n-a fost în regula cu placutele.
Fix asa arătau și discurile (cele de fabrica) la mașină mea. Erau uzate pe interior aiurea.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline VictorN

Re: Probleme discuri de frână
« Răspuns #82 : 10.Mai.2022, 01:19:35 p.m. »
Piese originale, inclusiv plăcute și discuri, găsiți pe piese.radacini.ro la preturi mult mai accesibile.
Problema e că reprezentantele au anticorpi împotriva acestei metode. Ce fac? Umflă prețul standard al manoperei și acordă "discount" când iei piesele de la ei. In realitate, plătești manopera la suprapret când vii cu piesele tale și la preț normal când iei de la ei.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

 

Offline Catalln

Re: Probleme discuri de frână
« Răspuns #83 : 10.Mai.2022, 05:34:37 p.m. »
Deci tu zici că tot ansamblul funcționa/funcționează bine, problema a fost cauzată de plăcuțele de pe interior, care nu respectau cotele de gabarit și au înțepenit mecanismul, nemaiputând culisa, forțând acționarea doar asupra celor din exterior, nu? Care e șansa ca asta să se întâmple aproape simetric, la fel pe stânga și pe dreapta?
Plăcuțele in pachet sunt toate patru identice, am încercat sa vad care cum se potrivesc, pe exterior intrau normal pe interior ... nu... concluzia mea e ca partea de ghidare a placutelor de pe interior e cu "buba", am nimerit eu un lot cu probleme...probabil.
Voi monitoriza cum evoluează in timp iar la schimburi, dacă asta e cauza, am sa fiu atent sa culisele ușor iar dacă e cazul sa le polizez. Altceva nu am ce face.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline jupanul1

Re: Probleme discuri de frână
« Răspuns #84 : 10.Mai.2022, 05:54:06 p.m. »
Mda... ăsta chiar e ghinion, dacă ai nimerit ambele sisteme de ghidare cu ... erori de turnare (să nu le zicem defecte). Bine că ai cam identificat cauza și ai cum să o corectezi, la o adică!
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise