Autor Subiect: Nu intra din prima in marsarier  (Citit de 11923 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanzarnescu

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #60 : 13.Ian.2017, 08:06:29 p.m. »
Salut și ție. Bine ai venit și mulțumim de informații. Te așteptăm la recensământ dacă nu ai fost deja și cu un jurnal de bord. Sigur ai și alte lucruri interesante de povestit.
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline danielrosca

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #61 : 09.Feb.2017, 06:37:54 p.m. »
Salutare!
Si eu am aceasi problema cu intratul in marsarier. Am cumparat masina in martie 2016, iar acum dupa aproximativ 1 an si 34 000km, problemele inca exista. La revizie cei de la Suzuki(in Danemarca), mi-au spus ca este normal pentru o masina Suzuki...(interesant argumentul lor) si sa urmez pasii mentionati anterior in acest topic:

 
1. Se aduce in punctul zero/neutru;
2. Se elibereaza ambreiajul/ridici piciorul de pe ambreiaj;
3. Apesi din nou ambreiajul
4. Incerci din nou intrarea in marsarier.
De obicei nu mai este nevoie de o a treia incercare.
  • 2016 Suzuki Vitara 1.6 Active Pearl White
 

Offline dorinbofan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
    • Targu Mures
Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #62 : 13.Mai.2022, 11:49:52 a.m. »
Salutare. Am un Suzuki Vitara 1.6 benzina allgrip din 2018 (comandat in aprilie 2018 si ridicat in luna iunie 2018). Cam acum 1 an si jumatate a aparut pentru prima problema, schimbatorul nu intra mereu din prima in marsarier, se blocheaza pur si simplu. Daca o pun pe liber si iau piciorul de pe ambreiaj sau daca trec intr-una din vitezele 1-2-3, isi revine, dar nu mereu de la prima incercare. Uneori trebuie incercat de mai multe ori. Doar in marsarier apare problema, in rest schimbatorul merge fara probleme. Masina e in garantie pana in 2023, am mers cu ea la service-ul Hinode Car Expert din Targu Mures, de unde a fost si achizitionata. La ultima revizie, mi s-a spus ca e o problema frecventa la acest model si ca nu se poate face nimic. Am o colaborare buna atat cu seful de service, cat si cu directorul reprezentantei, urmeaza sa merg din nou cu ea, dar m-ar ajuta un sfat ca sa stiu cum pun problema. Vreau s-o vand cand ajung la 100.000 km (estimez cam in 3 ani) si imi doresc ca viitorul proprietar sa nu aiba niciun fel de problema cu ea. Avand in vedere ca e inca in garantie, pot solicita, daca nu poate fi reparata, schimbarea integrala a componentelor care cauzeaza problema (mecanicul sef mi-a spus ca ar fi ceva legat de cutia de viteze)? PS: Mentionez ca nu ma pricep la mecanica mai deloc. Orice sfat e binevenit. Va multumesc frumos.
  • Suzuki Vitara 1.6 2018
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #63 : 13.Mai.2022, 12:16:26 p.m. »
Salutare si bine-ai venit pe forum. Dupa cum vezi, ti-am lipit postarea la un topic existent.

Daca il citesti, vei afla ca la masinile Suzuki marsarierul nu este sincronizat, drept pentru care multe dintre masini fac asa, inclusiv a mea, din cand in cand. Daca te inveti cu ea, o poti baga in marsarier fara sa caraie.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline jupanul1

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #64 : 13.Mai.2022, 12:19:15 p.m. »
Ba, pardon! La Vitara pe care am avut-o eu era sincronizat! Intra fără probleme în manșarirer. E drept, era versiunea 1,4... poate de-aici diferența.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline Romix

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #65 : 13.Mai.2022, 01:30:52 p.m. »
La a mea, intra bine in marsarier. Ba, cateodata, cand ma grabesc si fac repede manevrele, intra in marsarier chiar in timp ce masina se misca un pic in fata. Singurul neajuns la cutia asta e ca agata uneori cand bag a 2-a (dar asta e alta discutie).
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline cristidav

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #66 : 13.Mai.2022, 02:05:46 p.m. »
Dupa cate am vazut pe aici pe forum, pare-se cam asa (per general):
- la motorul 1.6 agata in marsarier (o confirm si eu, am avut SX4 1.6 si agata de aproape fiecare data cand bagam in marsarieri) si mai rar in viteza 1
- la motorul 1.4, pe care il am si eu pe SCross, agata in viteza 1 si mai ales 2 destul de des (mai ales la frig, dar nu e chiar suparator) si destul de rar in marsarier

Nu cred sa se poata face ceva...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: gxx

Offline enicky

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #67 : 14.Mai.2022, 11:12:54 p.m. »
Salutare. Am un Suzuki Vitara 1.6 benzina allgrip din 2018
  Am subliniat pentru cei care n-au observat despre ce-i vorba ! :)
Aceeasi motorizare am si cam dupa 3-4 ani am "scapat" de problema cu "marsarierul".
    Inainte de a purta de grija viitorului propietar, cand se blocheaza, revii la punctul mort, ridici piciorul de pe ambreiaj, o accelerezi usor de 1-2 ori si incerci iar, dar fara graba, cat mai larg si in spate. Sigur merge !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cristidav

Re: Nu intra din prima in marsarier
« Răspuns #68 : 14.Mai.2022, 11:21:31 p.m. »
E suficient sa bagi in punctul mort si merge. Iar cum el a spus de marsarier, nu te grabeste nimeni, ca nu esti in mijlocul sensului giratoriu
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )