Autor Subiect: Scut metalic motor-diferential  (Citit de 108491 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pcipri76

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #520 : 23.Dec.2017, 04:07:26 p.m. »
Eu am luat scuturi motor, cutie si diferential de aici:

http://www.roadmenscut.ro/contact.html

ei au tampoane pe suturi. s-au potrivit foarte bine. sunt multumit.
  • Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008
 

Offline musicall

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 488
  • Thanked: 81 times
  • Gen: Bărbat
  • Dioxidul de carbon e principalul gaz cu efect high
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #521 : 24.Dec.2017, 10:04:20 p.m. »
Producatori respectivi mai au un site...http://www.scutmotor.ro/suzuki?start=12 unde sunt si preturile afisate. Cauta totusi si pe eMag.ro e posibil sa scoti transportul gratuit.
  • SX4 S-CROSS 1.4Boosterjet AllGrip
1. Ma uit dupa Suzuki... 2. Astept un Suzuki... 3. Conduc (si) un Suzuki.
 

Offline pcipri76

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #522 : 25.Dec.2017, 10:09:42 a.m. »
Eu am gasit pe emag scuturile motor, cutie si diferential de la producatorul sus mentinat la un pret, iar apoi i-am sunat intrebandu-i daca direct din magazinul lor as putea cumpara la un pret mai bun.
Mi-au facut un pret mai bun decat ce ofereau prin emag, chiar si cu taxa de transport. Recomand.
  • Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008
 

Offline Alin A

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Bărbat
    • Moreni
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #523 : 27.Dec.2017, 10:31:44 p.m. »




Am atasat pozele, cu scutul montat la Poliserv Ploiesti, la care am adugat tampoanele de cauciuc suplimentare.
  • Vitara 1.6 passion
 

Offline AnCh

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #524 : 17.Ian.2018, 05:58:30 p.m. »
Exact acelasi tip de scut am si eu pe a mea si aceeasi problema o am. Peste unele tipuri de gropi zdrangane pentru ca se lasa si apoi loveste cu tampoanele de cauciuc in locul unde se sprijina. La service au rezolvat problema temporar cu un adaos de ceva de plastic dar nu a durat mult.
Cei 2 mm se simt ca fiind putin la marimea acestui scut si acum imi pare rau ca nu am asteptat mai mult sa gasesc unul de 3mm grosime.

Ce fel de tampoane de cauciuc ai pus peste cele actuale si cum le-ai prins sa stea timp mai indelungat si sa reziste la diferentele de temperatura?
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 

Offline cydul79

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #525 : 18.Ian.2018, 12:10:34 a.m. »
Nu ti fa probleme in legatura cu grosimea scutului. Eu am luat ceva santuri si pietroaie si in afara de rugina nu se vede nimic. La mine cauciucurile suplimentare le au montat tragand in jos de scutul montat pe pozitie si fortand acolo bucatile de cauciuc. Nu ai treaba cu diferente de temperatura. La revizie am dat scutul jos si bucatile erau exact la fel.
  • Vitara S 4WD, MT- Cool White Pearl
 

Offline AnCh

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #526 : 18.Ian.2018, 03:27:15 p.m. »
Deci practic au fost prinse prin presare. :) O sa incerc sa fac si eu la fel pentru ca se pare ca polistirenul pe care il pusesera cei de la service, nu a tinut cum trebuie pe una din parti si incepuse sa imi zdrangane si gand intra in rezonanta cu vibratiile motorului la relanti.

La grosime ma refeream ca ar fi avut mai putin posibilitatea sa inceapa sa vibreze daca era tabla mai groasa. Doar ca am mai observat o diferenta intre scutul ala pe care il avem noi si cel luat de celelalte persoane de pe acest thread: asta laut de noi este mai lung si se prinde peste scutul original cu care vine masina. Probabil de aici si posibilitatea de a intra usor in vibratie/trepidatie sau cum se spune sa forma aceea de miscare a unei foi de tabla...
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 

Offline Girbil

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #527 : 18.Ian.2018, 05:42:45 p.m. »
Da, si eu am aceeasi problema cu vibratul placii. Am observat ca tendinta celor din service e "e normal sa faca asa, ca doar e pus in plus. Noi le spunem tuturor care-si pun"... Mie mi se pare anormal, dar poate sunt eu prea pretentios.. Anyway, tot cu polistiren s-a rezolvat si la mine...Mi-a pus la DAB pe dreapta si-a-nceput sa faca pe stanga... durerea mintii... Am profitat de schimbarea anvelopelor sa mai infig un polistiren . Problema e ca nu-mi prea convine solutia asta... Ca nu ma pot baza pe ea...

Alta problema pe care o am... e luatul bordurilor in scut. Din pacate locul meu de parcare este pozitionat pe trotuar, si nu pot intra decat cu fata. Am o zona de coborat de pe trotuar, dar, cum este deseori blocata de romani civilizati, sunt fortat sa cobor pe unde e bordura mare...si, zbang, scutul in bordura. Mai ales acum ca am rotile de iarna mai mici. Cumva , oamenii astia  au gandit scutul sa se termine in fata rotii. Totusi, imi imaginez ca n-au prea avut de ales, poate asa era pozitionatatreaba pe acolo si n-aveau cum altfel. Avand in vedere ca il am de la dealer, odata cu masina, si cele spuse in topicul asta, presupun ca este cel de 2mm, mai lung. Intrebarea este... cel de 3 mm este structurat la fel ca cel de 2mm ? Sunt curios cum arata in raport cu roata vazut din lateralul rotii in partea din fata. Daca binevoieste cineva sa ma ajute cu o poza, ofer o bere :) Ca sa vad si eu diferentele si, daca merita sa il schimb. Rad vecinii de mine ca racaibordura si loganu n-are nici o jena pe-acolo :)

Drumuri bune!
  • Vitara S 1.4 AT 2016
 

Offline enicky

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #528 : 18.Ian.2018, 06:38:21 p.m. »
   @Girbil nu stiu daca este posibil, dar incearca sa nu mai urci cu ambele roti simultan, ci din unghi, cu rotile virate, astfel incat sa urce pe rand. Si coborarea la fel, dar repet, daca este posibil. Vezi aici foto la ale mele.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline AnCh

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #529 : 19.Ian.2018, 11:10:40 a.m. »
@Girbil - da, si eu am patit la fel ca tine sa racai bordura cand parcam masina cu botul spre ea. Culmea este ca bordura mi s-a parut mica (mica si pentru inaltimea Hyundaiului Accent pe care l-am avut inainte) si am ramas surpris sa aud zgomotul de racait in acel moment.
Este exact cu spui tu, cei de la care am luat noi scutul (eu l-am luat after market din Odorhei, dar nu mai stiu firma) au facut scutul sa se prinda in fata pe sub scutul  pentru pietricele cu care vin toate masinile.
Aceeasi solutie se pare ca a fost si la mine si de aceea incepuse sa intre in vibratie la relantiul motorului. Ceea ce era si mai enervant decat atunci cand iti zdrangane peste gropi.

@eniky - da, scutul tau incepe dupa ce se termina scutul de plastic cu care vine masina. Cel am meu si cel din cazul lui Girbil incepe fix din fata, acoperind si scutul de plastic. Modelele sunt diferite, de unde si problema ca fiind lung si subtire, are de unde sa inceapa sa se torsioneze/vibreze/zdrangane la trecut peste gropi, in functie viteza.
Si cred ca ce incearca Girbil sa spuna este ca totusi si-a luat un SUV/Crossover tocmai pentru ca sa nu mai aiba aceleasi probleme la borduri cum au alte masini care se presupun a fi mai joase in garda. Ii inteleg "frustrarea" pentru ca asa gandesc si eu. :)
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver