Autor Subiect: Sitemul Bonus Malus la RCA  (Citit de 32650 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #60 : 22.Sep.2017, 01:10:17 p.m. »
@f.cristi: din ce stiu eu, fiecare dealer Suzuki lucreaza cu un broker de asigurari. Da un telefon la dealer si intreaba-l cum faci asigurarea.

Am si eu o curiozitate: iti (mai) raspunde dealerul tau cand il suni? 
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline f.cristi

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #61 : 22.Sep.2017, 01:37:46 p.m. »
Am si eu o curiozitate: iti (mai) raspunde dealerul tau cand il suni?
De ce (bine, inteleg eu cam unde bati) ? Daca vrei amanunte, cred ca de cand am comandat masina (1 august) si pana acum am vorbit cam de 4 ori cu el la telefon (nu ne-am vazut niciodata, nici nu stiu cui am dat avansul), mai des prin WhattsApp, cu o pauza de o luna si jumatate de la comanda masinii si pana a venit masina. Dar, la fel cum cum mai zic unii pe aici pe forum, dupa ce iau banii de avans devin brusc ocupati si taciturni.

PS: ce are de-a face dealerul cu brokerul ?

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #62 : 22.Sep.2017, 01:50:56 p.m. »
Pai eu cand mi-am luat masina mi-a facut dealerul asigurare RCA la Omniasig. M-a intrebat daca vreau si i-am zis: of course!  >:D<
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline mariusl82

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #63 : 22.Sep.2017, 01:53:11 p.m. »
daca vorbesti de transfer de bonus- malus,am facut eu, ai nevoie de:
- contract vanzare-cumparare sau distrugere autoturism vechi, care sa fie datat inainte de a cumpara tu masina noua, foarte important aspectul (data de pe factura finala)
- asigurarea veche
- copie dupa factura masinii noi (factura , asigurarea si contractul de vanzare al masinii vechi trebuie sa fie pe acelasi nume!!!)

acum ca si hint, merge mult mai repede daca iti faci asigurarea noua tot la asiguratorul unde ai avut polita masinii vechi, altfel se complica putin lucrurile, dar nu e imposibil
acum daca nu ai factura, poti sa faci pe 6 luni saun 12 si sa mergi ulterior sa depui actele, urmand sa ti se recalculeze polita si o sa fi desbagubit cu diferenta de bani

  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline duculetu

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #64 : 22.Sep.2017, 02:58:00 p.m. »
Am intrebat eu si la Autonet au broker. Adica mi-a spus dealerul ca daca am nevoie ei lucreaza cu cineva dar eu i-am zis ca as vrea sa raman la persoana care m-a ajutat si pana acum. Nu cred ca are vreo importanta ca brokerul meu este din provincie iau eu am domiciliu stabil in Bucuresti. Din ce am urmarit pe alte threaduri mai generale despre asigurari si eu am sa aleg varianta RCA + Casco la Generalli. La un moment dat, cand am sunat brokerul meu si i-am spus ca am vandut Golful si mi-a dat ~9luni de RCA inapoi, mi-a zis ca in momentul cand vine masina, inainte sa o conduc sa ii trimit poze dupa nu stiu ce acte (un fel de nota de primire) si ea ma rezolva cu restul. Sincer sa  fiu nu m-a interesat prea tare pentru ca o sa vad la fata locului. Sa dea Gratiela drumu la rable si pe restu' le facem noi.
Ce pot aduce constructiv este ca din ce am inteles in ultima mea vizita cand am dus documente noi de la ditl este ca dealerul mi-a spus neoficial ca ei au actele deja.
 

Offline nirolf

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #65 : 25.Sep.2017, 10:24:31 a.m. »
Am făcut sâmbătă un RCA pentru o mașină în vederea înmatriculării și s-a preluat automat B8 de la cealaltă mașină. Broker-ul mi-a zis că este o modificare ce a intrat de câteva zile în vigoare - se preia cea mai favorabilă clasă de la mașinile aflate pe numele titularului.
 

Offline f.cristi

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #66 : 25.Sep.2017, 10:31:00 a.m. »
Pai sigur că da  !
Masina este noua sau SH ? Daca e nouă, e primul RCA la masina respectiva ? Ai avut nevoie de ceva vizat la fisc pt. a putea incheia asigurarea ? Pe ce perioada ai facut ?
Brokerii nu stiu sau, mai degrabă, se fac ca nu stiu de aceasta noua prevedere.

Offline nirolf

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #67 : 25.Sep.2017, 10:55:15 a.m. »
Mașina nu este nouă, este provenită dintr-o moștenire. A fost nevoie de dovada înscrierii la Adm. Financiară și actul de succesiune în acest caz.
 

Offline f.cristi

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #68 : 25.Sep.2017, 11:04:22 a.m. »
E alta speta la tine.

Offline nirolf

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #69 : 25.Sep.2017, 04:11:45 p.m. »
Nu văd de ce, este RCA pentru înmatriculare, nu are trecut număr de înmatriculare pe poliță. B8 s-a preluat de la altă mașină a noului proprietar.